“Azərbaycan faunasının informasiya sistemi (onurğalılar)” kitabı nəşr olunub
Elm və Təhsil Nazirliyinin Zoologiya İnstitutunun Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Azərbaycan faunasının informasiya sistemi (onurğalılar)” adlı  kitabı işıq üzü görüb.
Kitabda Azərbaycan Respublikası zooloqlarının dəyirmiağızlılar, balıqlar, suda-quruda yaşayanlar, sürünənlər, quşlar və məməlilər sinfinə mənsub olan 698 onurğalı heyvan növlərinin təşəkkül tarixinə, sistematik vəziyyətinə, yayılmasına, sayına, etologiyasına və təsərrüfat əhəmiyyətinə dair çoxillik tədqiqatlarının nəticələri ümumiləşdirilib. Heyvanların taksonomiyası və statusu, qorunması, ərazi və landşaftlar üzrə yerləşməsi, məskunlaşma xüsusiyyətləri, dinamikası və s. ətraflı işıqlandırılıb.
Kitab Azərbaycan faunası ilə maraqlanan geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulub. Çap olunan kitab mütəxəssislər, eləcə də ali və orta təhsil müəssisələrinin müəllim və tələbələri üçün xüsusilə faydalıdır.

Издана книга «Информационная система фауны Азербайджана (позвоночные)»
Институтом зоологии Министерства науки и образования издана книга «Информационная система фауны Азербайджана (позвоночные)». Издание приурочено к 100-летию со дня рождения общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева.
В книге обобщены результаты многолетних исследований, которые велись зоологами Азербайджанской Республики в таких сферах, как происхождение, систематическое положение, распространение, численность, этология и хозяйственное значение 698-ми видов позвоночных животных, относящихся к таким классам, как Круглоротые, Рыбы, Земноводные, Пресмыкающиеся, Птицы и Млекопитающие. Помимо этого, подробно освещены такие вопросы, как таксономия и статус животных, их охрана, распространение на различных территориях и ландшафтах, особенности расселения, динамика и т.д.
Книга предназначена для широкой читательской аудитории, интересующейся фауной Азербайджана. Особый интерес изданная книга представляет для специалистов, а также для педагогов и студентов высших и средних специальных учебных заведений.