“Şəhriyar şeir ənənələri və müasirlik” mövzusunda elmi-praktiki konfrans keçirildi
Sentyabrın 21-də AMEA-nın Əsas binasında Ədəbiyyat İnstitutu və İran İslam Respublikasının Azərbaycandakı səfirliyinin Mədəniyyət Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə XX yüzilliyin böyük şairi Məhəmmədhüseyn Şəhriyara həsr edilmiş “Şəhriyar şeir ənənələri və müasirlik” mövzusunda elmi-praktiki konfrans keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın vitse prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli açaraq görkəmli şair Məhəmmədhüseyn Şəhriyarın zəngin ədəbi yaradıcılığından, XX əsr Şərq poeziyasının inkişafında rolundan, ədəbiyyata verdiyi töhfələrdən danışıb. Bildirilib ki, qüdrətli söz ustadı M.Şəhriyarın ölməz irsi ümumən dünya mədəniyyəti və ədəbiyyatı xəzinəsinin nadir incisidir.
Sentyabrın 15-də İran İslam Respublikasının Təbriz şəhərində ustad şair “Məhəmmədhüseyn Şəhriyarın mədəniyyət ordeni”nin təqdimat mərasiminin keçirildiyini söyləyən akademik İsa Həbibbəyli tədbir çərçivəsində şairin yaradıcılığını araşdıran görkəmli alimlərə “Məhəmmədhüseyn Şəhriyarın mədəniyyət ordeni”nin təqdim edildiyini bildirdi.
M.Şəhriyarın bədii irsinin həmişə tədqiqatçıların diqqət mərkəzində olduğunu vurğulayan İ.Həbibbəyli bildirdi ki, konfransın işində Azərbaycan alimləri ilə yanaşı, İrandan olan tədqiqatçılar da iştirak edirlər. Alim ədəbi əlaqələrin genişlənməsində, Şəhriyarın yaradıcılığının daha dərindən öyrənilməsində, tədqiq və tədris edilməsində konfransın əhəmiyyətini qeyd etdi, onun işinə uğurlar arzuladı.
Sonra çıxış edən İran İslam Respublikasının Azərbaycandakı səfiri cənab Möhsün Pakayin qeyd etdi ki, M.Şəhriyar o taylı-bu taylı Azərbaycanın XX əsrdə yetirmiş olduğu ən görkəmli şairlərdən biri, Azərbaycan və İran ədəbiyyatlarının fəxridir. Ana dilində və farsca yazılmış əsərləri ilə o, hələ öz sağlığında klassiklər səviyyəsinə qalxmış, Yaxın Şərq ədəbiyyatını bədii möcüzələrlə, təravətli obraz və ifadə vasitələri ilə zənginləşdirmişdir.
Azərbaycan-İran əlaqələrindən də söz açan M.Pakayin iki ölkə arasında siyasi, iqtisadi, elmi, mədəni, humanitar və digər sahələrdə münasibətlərin sürətlə inkişaf etdiyini bildirdi.
Daha sonra AMEA Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimlinin “Ustad Məhəmmədhüseyn Şəhriyar haqqında söz” mövzusunda məruzəsi dinlənildi. Məruzədə bildirildi ki, M.Şəhriyar müasir Azərbaycan ədəbiyyatında təkrarolunmaz simadır. O, özünəməxsus yaradıcılıq üslubu, rəvan dili, sadə və yaddaqalan ifadələri ilə dünya ədəbiyyatının inkişafına böyük töhfələr vermişdir.
Tədbirdə çıxış edən akademik Vasim Məmmədəliyev, Ədəbiyyat İnstitutunun direktor müavini, professor Məhərrəm Qasımlı, İran Mədəniyyət Mərkəzinin sədri, doktor İbrahim İbrahimli və başqaları ustad şair Şəhriyarın yaradıcılığının ayrı-ayrı istiqamətləri barədə fikir və mülahizələrini bölüşdülər.

Состоялась научно-практическая конференция «Стихотворные традиции Шахрияра и современность»
21 сентября в Главном здании НАНА при совместной организационной поддержке Института литературы и Центра культуры посольства Исламской Республики Иран в Азербайджане состоялась научно-практическая конференция «Стихотворные традиции Шахрияра и современность», посвященная видному поэту ХХ столетия Мухаммедгусейну Шахрияру.
Открывая мероприятие вступительным словом, вице-президент НАНА, директор Института литературы, академик Иса Габиббейли рассказал о богатом литературном творчестве выдающегося поэта Мухаммедгусейна Шахрияра, о его роли в развитии литературы XX века. Было отмечено, что бессмертное наследие видного мастера слова М.Шахрияра является уникальной жемчужиной сокровищницы мировой культуры и литературы.
Отметив, что 15 сентября в городе Тебризе Исламской Республики Иран прошла церемония презентации «Ордена культуры Мухаммедгусейна Шахрияра», академик Иса Габиббейли сообщил, что в рамках мероприятия ученым, изучающим творчество выдающегося поэта, был вручен «Орден культуры Мухаммедгусейна Шахрияра».
Подчеркнув, что художественное наследие М.Шахрияра всегда было в центре внимания исследователей, И.Габиббейли отметил, что в работе конференции наряду с азербайджанскими учеными также принимают участие исследователи из Ирана. Отметив большое значение конференции с точки зрения расширения литературных связей, более глубокого изучения и исследования творчества Шахрияра, ученый пожелал успехов ее работе.
Затем выступил посол Исламской Республики Иран в Азербайджане господин Мохсун Пакайин, который отметил, что Шахрияр является одним из самых выдающихся поэтов Азербайджана ХХ века, гордостью Азербайджана и Ирана. Благодаря произведениям, написанным им на родном и персидском языках, еще при жизни он поднялся на уровень классиков, обогатил литературу Ближнего Востока художественными, свежими образами и средства выражения.
Говоря о связях между Азербайджаном и Ираном, М.Пакайин отметил стремительное развитие отношений между двумя странами в политической, экономической, научной, культурной, гуманитарной и других сферах.
Затем был заслушан доклад академика-секретаря Отделения гуманитарных наук НАНА, академика Теймура Керимли на тему «Слово о мастере Мухаммедгусейне Шахрияре». В докладе было отмечено, что Шахрияр является неповторимой личностью в современной азербайджанской литературе. Он своеобразностью творческого стиля, плавностью языка, простыми и запоминающимися фразами внес большой вклад в развитие мировой литературы.
Выступая на мероприятии, заместитель директора Института литературы, профессор Магеррам Гасымлы, председатель Центра иранской культуры, доктор Ибрагим Ибрагимли и другие поделились своими мнениями и суждениями о различных направлениях творчества известного поэта Шахрияра.