Arxeoloji ekspedisiya 2015-ci ildə qarşıya qoyulan vəzifələri yerinə yetirib
AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun “Qarabağ” arxeoloji ekspedisiyası 2015-ci il çöl tədqiqatları mövsümündə Ağdam və ətraf rayonlarda arxeoloji tədqiqatları davam etdirib.
Professor Hidayət Cəfərovun rəhbərlik etdiyi arxeoloji ekspedisiya əsaslı stasionar arxeoloji qazıntıları Ağdam rayonunun Mirəşelli və Yüzbaşılı kəndləri arasındakı Palıdlı nekropolunda aparıb. 2009-cu ildən çöl tədqiqatlarının aparıldığı Palıdlı nekropolunda builki mövsum də daxil olmaqla 36 torpaq qəbir öyrənilib. Tədqiqatların ilk günlərindən qeyd edildiyi kimi Palıdlı nekropolunda tədqiqatlara başlayanadək Qarabağda belə qəbir tiplərinə rast gəlinməyib.
Xatırladaq ki, “Palıdlı” nekropolunda əvvəlki illərdə yalnız dəmir xəncər, yaxud dəstəyi tunc, tiyəsi dəmirdən olan xəncərə təsadüf olunsa da, bu il tədqiq edilən 34 nömrəli torpaq dəfnində tiyəsi dəmir, qını və başlığı tuncdan olan xəncərlərə ilk dəfə təsadüf edilir. Eyni sözləri at başı fiquru və skipetr haqqında da söyləmək olar. Tədqiqatçıların fikrincə, cavan cəngavərə - qoşun başçısına məxsus bu zəngin qəbir 2015-ci ilin elmi nailiyyətləri sırasına daxil edilə bilər. Həm dəfn mərasimi, həm də maddi mədəniyyət nümunələrinin zənginliyi bunu söyləməyə imkan verir. Bu il tədqiq edilən qəbirlər bizim eradan əvvəl XII-XI əsrlərə, yəni son tunc dövrünə aid edilir.
Ekspedisiya, həmçinin həm Ağdam, həm də qonşuluqdakı Ağcabədi, Bərdə və Tərtər rayonları ərazisindəki arxeoloji abidələrə də baxış keçirib. Bərdə arxeoloji ekspedisiyasının rəisi, professr Arif Məmmədovla birgə “Qarabağ” arxeoloji ekspedisiyası Bərdənin Həsənqaya torpaq nekropolu materiallarını muzeyə verib, muzeydəki eksponatların dövrünü dəqiqləşdirib, fotolarını çəkib, antik dövr Şortəpə və tunc dövrü Balatəpə abidələrinə baxış keçirıb.

Archaeological expedition completed the set tasks in 2015
“Karabakh” archaeological expedition of ANAS Institute of Archaeology and Ethnography continued archaeological researches in Agdam and surrounding regions during season of field studies in 2015.
Archaeological expedition led by Prof. Hidayat Jafarov carried out fundamental stationer archaeological excavations in the Palidli necropolis, located between Mirashelli and Yuzbashili villages of Agdam. In addition of this season 36 graves have been studied in this necropolis since 2009. As noted in the early days of research, there were no such types of graves in Karabakh until starting studies in Palidli necropolis.
Remind that, if in previous years you came across iron dagger, or dagger with bronze holder and iron blade in “Palidli” necropolis, but this year, daggers of iron blade with bronze sheath and hood were explored in the burial No. 34 for the first time. Horse's head figure and skipetr include here as well. According to researchers, this rich grave belonging to a young knight can be included in the list of scientific achievements of 2015. Graves that studied this year are referred to the XII-XI centuries BC, to the Late Bronze Age.
Expedition inspected archaeological monuments while in Agdam, and neighboring Agjabedi, Barda and Tartar regions. “Karabakh” archaeological expedition has given materials of Hasangaya burial necropolis of Barda to the museum joint with head of Barda archaeological expedition, Prof. Arif Mammadov, specified the era of exhibits in the museum, taken photos, inspected antique era Shortepe and Bronze Age Balatepe monuments.