Özbəkistan Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti Fizika İnstitutunda olub
AMEA-nın Ümumi yığıncağının “Görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyev: lider, zaman və müasirlik” mövzusunda keçirilmiş Xüsusi iclası çərçivəsində ölkəmizdə qonaq olan Özbəkistan Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti Sirojiddin Mirzaev Elm və Təhsil Nazirliyinin Fizika İnstitutunun qonağı olub.
Qonağı salamlayan AMEA-nın birinci vitse-prezidenti v.i.e., institutun baş direktoru, akademik Arif Həşimov Sirojiddin Mirzaevi sözügedən elmi müəssisənin tarixini əks etdirən stendlərlə tanış edib, insitutun tarixi, tanınmış alimləri, fəaliyyət istiqamətləri və s. haqqında məlumat verib.
Daha sonra S.Mirzaev Yüksək gərginliklər fizikası və texnikası, Nanomaterialların tətbiqi texnologiyaları laboratoriyalarında olub. Laboratoriya rəhbərləri fizika elmləri doktoru, dosent Təranə Nurubəyli və fizika üzrə fəlsəfə doktoru Nahidə Musayeva burada quraşdırılan cihazlar, aparılan tədqiqatlar, əldə olunan ən son elmi nailiyyətlər haqqında qonağa ətraflı məlumat veriblər.

Вице-президент Академии наук Республики Узбекистан посетил Институт физики
Вице-президент Академии наук Республики Узбекистан, профессор Сирожиддин Мирзаев, прибывший в Азербайджан для участия на Специальном заседании Общего собрания Национальной академии наук Азербайджана, посвященном теме «Выдающийся государственный деятель Гейдар Алиев: лидер, время и современность», посетил Институт физики Министерства науки и образования.
Поприветствовав гостя, и.о. первого вице-президента НАНА, генеральный директор института, академик Ариф Гашимов ознакомил профессора Сирожиддина Мирзаева со стендами, повествующими об истории этого научного учреждения, и рассказал гостю о развитии института, известных ученых, сферах деятельности и т.д.
Затем Сирожиддин Мирзаев побывал в Лаборатории физики и техники высоких напряжений и Лаборатории технологий применения наноматериалов. Заведующие лабораториями – доктор физических наук, доцент Тарана Нурубейли и доктор философии по физике, доцент Нахида Мусаева подробно рассказали гостю об установленных в лабораториях приборах, проводимых исследованиях и полученных научных достижениях.