Mayın 8-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib.
Tədbirdə müzakirəyə çıxarılan ilk məsələ Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyev: lider, zaman və müasirlik” adlı AMEA-nın mayın 1-də keçirilən Ümumi yığıncağının xüsusi iclasının yekunları və qarşıda duran vəzifələr haqqında olub.
Bu günlərdə Ümummilli Liderə həsr olunmuş silsilə tədbirlərin keçirildiyini diqqətə çatdıran akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın zirvə tədbirinin görkəmli dövlət xadiminin məhz yubileyi ərəfəsində baş tutmasının əlamətdar hadisə olduğunu söyləyib. Bildirib ki, tədbirə Ulu Öndərin şəxsiyyətinin, fəaliyyətinin miqyasını nəzərə alaraq, Azərbaycana dost-qardaş ölkələrin Türkiyə, Özbəkistan, Gürcüstan Elmlər Akademiyalarının, Atatürk Kültür, Dil və Tarix Yüksək Qurumunun, Asiya Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyasının rəhbərliyi və nümayəndələri dəvət olunmuşdu: “Akademiyanın Ümumi yığıncağının xüsusi iclasında qonaqlar Ulu Öndər Heydər Əliyevlə bağlı yüksək səviyyədə məruzlərlə çıxış etdilər. Həmçinin İçərişəhərdə onlar üçün gəzinti təşkil olundu və Ağsaqqallar Şurasında  “Heydər Əliyev və müasir Türk dünyası” mövzusunda keçirilən beynəlxalq konfransda iştirak etdilər. Onların hər biri Azərbaycanın sürətlə inkişaf etdiyini, Bakının gözəlliyini qürurla etiraf etdilər”.
Xüsusi iclasda, həmçinin ölkəmizin elm və təhsil qurumlarının rəhbərliyinin, millət vəkillərinin, geniş elmi ictimaiyyətin iştirak etdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli tədbirin Azərbaycan cəmiyyəti tərəfindən yüksək qəbul olunduğunu, Akademiyada gedən yeniləşmə prosesini və dəyişiklikləri əks etdirdiyini söyləyib.
Daha sonra iclasda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi ilə bağlı Tədbirlər planının icrası haqqında müzakirələr aparılıb. Akademik İsa Həbibbəyli diqqətə çatdırıb ki, Akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarında bu günə kimi Ulu Öndərin zəngin həyat və fəaliyyətini əks etdirən yüksək səviyyədə 17 konfrans, futbol, stolüstü tennis və şahmat (qadın və kişilər arasında) yarışlarından ibarət Spartakiada keçirilib, sərgilər təşkil olunub. Həmçinin Azərbaycan HeydərƏliyevşünaslığını elmi-fundamental tədqiqatlarla zənginləşdirən 15 kitabın işıq üzü gördüyünü və bir neçəsinin çap prosesində olduğunu bildirib. Bundan əlavə, “Heydər Əliyev və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası”, “Heydər Əliyev və Əlyazmalar İnstitutu” və “Heydər Əliyev müasirlərinin xatirəsində” sənədli filmlərinin hazırlandığını diqqətə çatdırıb. AMEA rəhbəri, o cümlədən Milli Qurtuluş Gününün 30 illiyinə həsr olunmuş nəşr və rəsm əsərlərindən ibarət sərginin təşkil ediləcəyini vurğulayıb.
Akademiyada 2023-2024-cü illərdə hazırlanması nəzərdə tutulan “Heydər Əliyev Ensiklopediyası”nın sözlüyünün hazırda müzakirə mərhələsində olduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli nəşrin “Heydər Əliyev İli”nə sanballı töhfə olacağını söyləyib.
AMEA prezidenti qeyd edib ki, 2023-cü ilin dekabr ayında Rəyasət Heyətində keçiriləcək iclasla Akademiyanın “Heydər Əliyev İli” tədbirlərinə yekun vurulacaq.
Daha sonra Rəyasət Heyətinin iclasında Türkiyə Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyinə həsr edilmiş tədbirlər haqqında müzakirələr aparılıb. Məsələ ilə bağlı çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında Türkiyə Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyinə həsr edilmiş tədbirlərin keçiriləcəyini bildirib. AMEA rəhbəri bu istiqamətdə “Bir millət, iki dövlət: Türkiyə-Azərbaycan əlaqələri Heydər Əliyev dövründə”, Türkiyə və Azərbaycan seysmoloqlarının beynəlxalq konfransı və digər tədbirlərin baş tutacağını, yekunda “Əhməd bəy Ağaoğlu və Türk dünyası” mövzusunda beynəlxalq konfransın keçiriləcəyini diqqətə çatdırıb.
Rəyasət Heyətinin iclasında müzakirəyə çıxarılan növbəti məsələ “AMEA-nın  Məruzələri”  jurnalının ingilis dilində nəşr edilməsi haqqında olub. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, dünyanın bir sıra aparıcı reytinqlərində Azərbaycan elminin sanballı yer tutması üçün nəşrlərin ingiliscə və elektron bazasının olması olduqca vacib amildir və bu istiqamətdə Akademiyada elektron xidmətlər şəbəkəsinin genişləndirilməsinə dair işlər davam etdirilir. AMEA prezidenti qeyd edib ki, “AMEA-nın  Məruzələri”  jurnalının ingilis dilində nəşr edilməsi də bu istiqamətdə atılan növbəti addımdır və alimlərimizin, elmimizin dünyanın aparıcı elmi bazalarına çıxış imkanlarını genişləndirməyə xidmət edəcək.
Daha sonra AMEA-nın birinci vitse-prezidenti v.i.e., akademik-katib, akademik Arif  Həşimov AMEA-nın elmi müəssisələrinin akkreditasiyasının keçirilməsi haqqında məlumat verib.
İclasda, həmçinin AMEA-nın müxbir üzvü Zöhrab Vəliyevin 70 illik yubileyi haqqında qərar qəbul edilib.
İclasda qeyd olunan məsələlər ətrafında akademiklər Arif Həşimov, Rasim Əliquliyev, İradə Hüseynova və başqaları çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndiriblər.

8-го мая состоялось очередное заседание Президиума Национальной академии наук Азербайджана.
На мероприятии приняли участие президент НАНА, академик Иса Габиббейли, члены Президиума, заведующие отделами аппарата Президиума, генеральные директора научных учреждений и организаций, а также другие соответствующие лица.
Первым на обсуждение был вынесен вопрос об итогах состоявшегося 1-го мая Специального заседания Общего собрания НАНА, посвященного теме «Выдающийся государственный деятель Гейдар Алиев: лидер, время и современность», и предстоящих задачах.
Сообщив, что в эти дни по всей республике проходят мероприятия, посвященные Великому лидеру, академик Иса Габиббейли добавил, что проведение в НАНА указанного мероприятия именно накануне юбилея выдающегося государственного деятеля является знаменательным событием. Академик отметил, что, учитывая масштаб личности и деятельности Общенационального лидера, на мероприятие были приглашены руководство и представители академий наук Турции, Узбекистана и Грузии, Высшего совета по вопросам культуры, языка и истории имени Ататюрка, Ассоциации академий наук и научных сообществ Азии: «На Специальном заседании Общего собрания Академии наук гости выступили с докладами, связанными с великим лидером Гейдаром Алиевым. Также для них была организована прогулка по Ичеришехер. Помимо этого, они приняли участие на международной конференции «Гейдар Алиев и современный Тюркский мир», которая прошла в Совете старейшин Азербайджана. Гости выразили свое восхищение развитием Азербайджана и красотой Баку».
Сказав, что на специальном заседании также приняли участие руководящие лица научных и образовательных структур страны, депутаты Милли Меджлиса и представители научной общественности, академик Иса Габиббейли сообщил, что мероприятие отражало происходящий в НАНА процесс обновления и реорганизации, и было воспринято общественностью Азербайджана на высшем уровне.
Затем на заседании был рассмотрен вопрос о выполнении Плана мероприятий, связанных со 100-летним юбилеем общенационального лидера Гейдара Алиева. Академик Иса Габиббейли отметил, что до сегодняшнего дня в научных учреждениях и организациях НАНА были организованы 17 конференций, посвященных жизни и деятельности Великого лидера, выставки и Спартакиада, в ходе которой прошли чемпионаты по футболу, настольному теннису и шахматам (среди женщин и мужчин). Помимо этого, продолжил академик, были изданы 15 книг, отражающих результаты фундаментальных научных исследований, которые обогатили ГейдарАлиевоведение Азербайджана, еще несколько книг находятся на стадии печати, также снимаются документальные фильмы «Гейдар Алиев и Национальная академия наук Азербайджана», «Гейдар Алиев и Институт рукописей» и «Гейдар Алиев в воспоминаниях современников». Руководитель НАНА подчеркнул, что в честь 30-летия Дня национального спасения будет организована выставка печатных изданий и произведений живописи.
Сказав, что в настоящее время также на стадии обсуждения находится словник «Энциклопедии Гейдара Алиева», подготовка которой намечена на 2023-2024 гг., академик Иса Габиббейли добавил, что издание станет весомым вкладом в «Год Гейдара Алиева».
Президент НАНА сообщил, что итоги мероприятиям Академии наук в рамках «Года Гейдара Алиева» будут подведены на заседании Президиума, которое пройдет в декабре 2023 года.
Далее был рассмотрен вопрос о мероприятиях, посвященных 100-летию Турецкой Республики. Отмечалось, что в научных учреждениях и организациях НАНА пройдут такие мероприятия, как «Одна нация – два государства: азербайджано-турецкие связи в период Гейдара Алиева», международная конференция сейсмологов Турции и Азербайджана и т.д., а в итоге состоится международная конференция «Ахмед бей Агаоглу и Тюркский мир».
Следующим на обсуждение был вынесен вопрос об издании журнала «Доклады НАНА» на английском языке. Академик Иса Габиббейли сообщил, что для того, чтобы отечественная наука заняла престижное место в ведущих рейтингах мира, необходимо выпускать печатные издания на английском языке, а также создавать их электронную базу, и работа в данной сфере в Академии наук продолжается. Издание журнала «Доклады НАНА» на английском языке, продолжил президент Академии наук, станет очередным шагом в этом направлении, и этот шаг расширит возможности наших ученых и науки в целом для выхода в ведущие научные базы мира.
Затем и.о. первого вице-президента НАНА, академик-секретарь, академик Ариф Гашимов рассказал о проведении аккредитации научных учреждений НАНА.
На заседании также было принято постановление о 70-летнем юбилее члена-корреспондента НАНА Зохраба Велиева.
Свои мысли и предложения по рассматриваемым вопросам озвучили академики Ариф Гашимов, Расим Алигулиев, Ирада Гусейнова и другие участники заседания.