AMEA prezidenti İsa Həbibbəyli elmi müəssisələrə yeni təyin olunmuş şöbə müdirləri ilə görüşüb
AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Akademiyanın Abbasqulu Ağa Bakıxanov adına Tarix, akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq və Qafqazşünaslıq institutlarına yeni təyin olunmuş şöbə müdirləri ilə görüşüb.
Görüşdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli sözügedən institutlardakı şöbələrin Azərbaycanın, Qafqazın və ümumilikdə Şərq ölkələrinin tarixinin öyrənilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib və həmin şöbələrin və onların müdirlərinin üzərinə düşən vəzifələrdən söz açıb. Qeyd olunub ki, Humanitar və İctimai Elmlər Bölməsi üzrə elm adamlarının əsas qayəsi azərbaycançılıq və müstəqil dövlətçilik ideyalarından ibarətdir.
Akademiyada başlıca tədqiqatların şöbə və laboratoriyalarda aparıldığını deyən AMEA rəhbəri həmin araşdırmaların nəticələrinin əsas göstəricilərinin beynəlxalq bazalarda əks olunmasının Azərbaycan tarixinin və ölkə həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması baxımından əhəmiyyətli olduğunu deyib. Bu istiqamətlərdə işlərin həyata keçirilməsini təmin etmək üçün AMEA Rəyasət Heyəti aparatında “Elektron Akademiya” şöbəsinin yaradıldığını diqqətə çatdıran akademik İsa Həbibbəyli elektron sənəd dövriyyəsinin təşkilinin, elmmetrik araşdırmaların aparılmasının, “Vikipediya” elektron ensiklopediyasında fəaliyyətin genişləndirilməsinin və digər vəzifələrin şöbənin başlıca fəaliyyət istiqamətləri olduğunu söyləyib.
Ötən müddət ərzində sözügedən şöbənin əhəmiyyətli işlər gördüyünü, Akademiyada elektron elmin inkişafına dair əməli addımların atıldığını qeyd edən akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın nəşrlərinin nüfuzlu elmmetrik bazalara daxil edilməsi, həmin bazalarda alimlərin profillərinin yaradılması, müəssisələrin və elmi jurnalların saytlarının təkmilləşdirilməsi, beynəlxalq elmi reytinqlərdə Azərbaycan elminin yüksək nəticələr əldə etməsi istiqamətində işlərin davam etdirildiyini vurğulayıb.
AMEA rəhbəri elektron elmin müasir texnologiyalar əsrində Akademiyanın gələcək inkişafında xüsusi önəm kəsb etdiyini bildirib və yeni təyin olunmuş şöbə müdirlərinə müvafiq tapşırıqlarını verib.
Sonra AMEA Rəyasət Heyəti aparatının “Elektron Akademiya” şöbəsinin müdiri, riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Fariz İmranov rəhbərlik etdiyi şöbənin ötən müddət ərzində həyata keçirdiyi və nəzərdə tutulan işlərdən söz açıb. İnstitutların elmi jurnallarda çıxan məqalələrə DOİ identifikatorunun mərkəzləşdirilmiş qaydada verilməsi, həmçinin AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının və jurnallarının saytlarının kiber təhlükəsizliyinin təmin olunması ilə bağlı atılan addımları diqqətə çatdırıb.
Daha sonra “Elektron Akademiya” şöbəsinin baş mütəxəssisi Elnur Eltürk müəssisələrin əməkdaşlarının “Vikipediya” fəaliyyətinin canlandırılması ilə bağlı təşkil olunan təlimlər barədə məlumat verib.
Sonda şöbə müdirləri çıxış edərək qeyd olunan məsələlərlə bağlı fikirlərini bölüşüb, vəzifələrinin öhdəsindən layiqincə gəlmək üçün məsuliyyətlə çalışacaqlarını bildiriblər.
Qeyd edək ki, ilk dəfədir ki, AMEA prezidenti elmi-tədqiqat müəssisələrinə yeni təyin edilmiş şöbə müdirləri ilə belə bir formatda görüş keçirib müzakirələr aparır.

Президент НАНА, академик Иса Габиббейли встретился с новоназначенными заведующими отделами институтов истории имени Аббасгулу Ага Бакиханова, востоковедения имени академика Зии Буниятова и кавказоведения.
В своем выступлении академик Иса Габиббейли сообщил, что в отделах вышеназванных научных учреждений проводятся важные исследования, связанные с изучением истории Азербайджана, Кавказа и стран Востока в целом, и рассказал о задачах, которые стоят перед этими структурными подразделениями и их руководством. Отмечалось, что основная цель ученых, занятых в области гуманитарных и общественных наук, заключается в развитии идей азербайджанства и независимой государственности.
Сказав, что отражение основных показателей результатов исследований, которые проводятся в отделах и лабораториях Академии наук, в международных базах имеет весомое значение с точки зрения доведения правдивой информации об Азербайджане до мировой общественности, руководитель НАНА подчеркнул, что для осуществления мероприятий в данной области в аппарате Президиума НАНА был создан отдел «Электронная Академия», основными сферами деятельности которого являются организация электронного документооборота, проведение наукометрических исследований, расширение деятельности в электронной энциклопедии «Википедия» и т.д.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что за истекший период указанный отдел проделал значительные работы, были предприняты важные шаги, нацеленные на развитие в НАНА электронной науки, и добавил, что продолжаются работы по включению изданий Академии наук в престижные наукометрические базы, созданию в этих базах профилей ученых, совершенствованию сайтов учреждений и научных журналов, а также достойному представлению отечественной науки в международных научных рейтингах.
Руководитель НАНА отметил, что в век современных технологий электронная наука занимает важное место в дальнейшем развитии Академии наук, и дал соответствующие поручения новоназначенным заведующим отделами.
Затем заведующий отделом «Электронная Академия» аппарата Президиума НАНА, доктор философии по математике Фариз Имранов рассказал о работах, проделанных за истекший период в руководимом им отделе, и предстоящих задачах. Он сообщил, что отделом реализуются мероприятия по централизованному присвоению статьям, публикующимся в научных журналах институтов, идентификатора DOİ, обеспечению кибербезопасности сайтов научных учреждений и организаций НАНА, а также журналов, и т.д.
Далее главный специалист отдела «Электронная Академия» Эльнур Эльтюрк рассказал о тренингах, организованных для оживления деятельности сотрудников научных учреждений в «Википедии».
В заключение выступили заведующие отделами, которые поделились своими мыслями и подчеркнули, что будут со всей ответственностью выполнять возложенные на них задачи.
Отметим, что встреча президента НАНА с новоназначенными заведующими отделами научно-исследовательских учреждений в подобном формате проводилась впервые.