AMEA-da doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanları üçün test nümunələri hazırlanır
Oktyabrın 5-də AMEA Rəyasət Heyətində Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) növbəti büro iclası keçirildi. Öncə BTEB-nin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov gündəlikdə duran məsələlər barədə məlumat verərək, iclasın AMEA-da doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanları üçün hazırlanmış test nümunələrinin müzakirəsinə həsr olunduğunu diqqətə çatdırdı.
Ə.Əmiraslanov AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin “AMEA-da doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanlarının test texnologiyaları əsasında keçirilməsi haqqında” 9 iyun 2015-ci il tarixli Sərəncamının BTEB-yə daxil olan institut və təşkilatlar tərəfindən icrası ilə bağlı məlumat verdi. AMEA tarixində ilk dəfə olaraq doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanlarının test texnologiyaları əsasında keçirilməsinin planlaşdırıldığını bildirən alim hazırda bütün ixtisaslar üzrə test nümunələrinin hazırlandığını qeyd etdi.
Ə.Əmiraslanov imtahanların şəffaf və obyektiv şəkildə təşkilini təmin etmək məqsədilə ümumi bir test bazası və yeni proqramın hazırlanmasının məqsədəuyğun olduğunu dilə gətirdi. Qeyd etdi ki, AMEA-da doktoranturaya qəbul olmaq istəyən elmi tədqiqatçıların biliyinin düzgün qiymətləndirilməsi baxımından test sisteminin tətbiqi ən doğru seçimdir. O, biologiya və tibb ixtisasları üzrə şifahi imtahanların da təşkilinin zəruri olduğunu vurğuladı.
Sonra institut direktorları çıxış edərək müxtəlif ixtisaslar üzrə hazırlanmış test tapşırıqlarını təqdim etdilər. Botanika İnstitutu tərəfindən “Botanika”, “Biokimya, “”Biofizika”, “Molekulyarbiologiya” və “Bitkifiziologiyası”, Zoologiya İnstitutu tərəfindən “Zoologiya”, “Entomologiya”, “Parazitologiya”, Fiziologiya İnstitutu tərəfindən “Fiziologiya”, “Biokimya”, Mikrobiologiya İnstitutu tərəfindən “Mikrobiologiya”, “Mikologiya”, “Biotexnologiya” və Dendrologiya İnstitutu tərəfindən “Botanika” ixtisası üzrə hazırlanmış testlər barədə məlumat verdilər.
Tədbirdə, həmçinin Botanika İnstitutunun 80 illiyi, AMEA-nın müxbir üzvü Telman Ağayevin 80 illik yubileyinin qeyd edilməsi və s. məsələlərə də baxıldı.

Next bureau meeting of the Department of Biological and Medical Sciences (DBMS) of ANAS was held at the Presidium on October 5. In advance, Academician-secretary of the department, Academician Ahliman Amiraslanov informed on the issues of agenda and brought to mind that the key topic of the meeting was devoted to discussion of test types conducting for doctoral admission and doctoral exams.
Acad. A. Amiraslanov provided information on the execution of President of ANAS, Academician Akif Alizadeh’s order “On conducting doctoral admission and doctoral exams based on testing technologies in ANAS” on June 9, 2015, in the research institutions of the Department of Biological and Medical Sciences. Application of testing technologies is the right choice in terms of proper gauging the knowledge of researchers who wants to enter to doctoral studies in ANAS. The need for oral exams over biological and medical specialties is necessary, he noted.
Later on, institute directors submitted test types conducted over various specialties. Institute of Botany informed on the test types over specialties of “Botany”, “Biochemistry”, “Biophysics”, “Molecular biology” and “Plant physiology”; Institute of Zoology over specialties of “Entomology”, “Parasitology”, Institute of Physiology over specialties of “Physiology”, “Bio chemistry”, Institute of Microbiology over specialties of “Microbiology”, “Mycology”, “Biotechnology and Institute of Dendrology over specialty of “Botany”.
In the event were also scheduled 80th anniversary of the Institute of Botany, corresponding member of ANAS Telman Aghayev’s 80th anniversary etc.