AMEA-da doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanları üçün test nümunələri hazırlanır
Oktyabrın 5-də AMEA Rəyasət Heyətində Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) növbəti büro iclası keçirildi. Öncə BTEB-nin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov gündəlikdə duran məsələlər barədə məlumat verərək, iclasın AMEA-da doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanları üçün hazırlanmış test nümunələrinin müzakirəsinə həsr olunduğunu diqqətə çatdırdı.
Ə.Əmiraslanov AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin “AMEA-da doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanlarının test texnologiyaları əsasında keçirilməsi haqqında” 9 iyun 2015-ci il tarixli Sərəncamının BTEB-yə daxil olan institut və təşkilatlar tərəfindən icrası ilə bağlı məlumat verdi. AMEA tarixində ilk dəfə olaraq doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanlarının test texnologiyaları əsasında keçirilməsinin planlaşdırıldığını bildirən alim hazırda bütün ixtisaslar üzrə test nümunələrinin hazırlandığını qeyd etdi.
Ə.Əmiraslanov imtahanların şəffaf və obyektiv şəkildə təşkilini təmin etmək məqsədilə ümumi bir test bazası və yeni proqramın hazırlanmasının məqsədəuyğun olduğunu dilə gətirdi. Qeyd etdi ki, AMEA-da doktoranturaya qəbul olmaq istəyən elmi tədqiqatçıların biliyinin düzgün qiymətləndirilməsi baxımından test sisteminin tətbiqi ən doğru seçimdir. O, biologiya və tibb ixtisasları üzrə şifahi imtahanların da təşkilinin zəruri olduğunu vurğuladı.
Sonra institut direktorları çıxış edərək müxtəlif ixtisaslar üzrə hazırlanmış test tapşırıqlarını təqdim etdilər. Botanika İnstitutu tərəfindən “Botanika”, “Biokimya, “”Biofizika”, “Molekulyarbiologiya” və “Bitkifiziologiyası”, Zoologiya İnstitutu tərəfindən “Zoologiya”, “Entomologiya”, “Parazitologiya”, Fiziologiya İnstitutu tərəfindən “Fiziologiya”, “Biokimya”, Mikrobiologiya İnstitutu tərəfindən “Mikrobiologiya”, “Mikologiya”, “Biotexnologiya” və Dendrologiya İnstitutu tərəfindən “Botanika” ixtisası üzrə hazırlanmış testlər barədə məlumat verdilər.
Tədbirdə, həmçinin Botanika İnstitutunun 80 illiyi, AMEA-nın müxbir üzvü Telman Ağayevin 80 illik yubileyinin qeyd edilməsi və s. məsələlərə də baxıldı.

Готовятся образцы тестовых заданий для приема в докторантуру и докторских экзаменов в НАНА
5 октября в Президиуме НАНА состоялось очередное заседание бюро Отделения биологических и медицинских наук (ОБМН). Сначала академик-секретарь ОБМН НАНА, академик Ахлиман Амирасланов, проинформировав участников о вопросах повестки дня, довел до внимания, что заседание посвящено обсуждению образцов тестовых заданий для приема в докторантуру и докторских экзаменов в НАНА.
А.Амирасланов дал информацию о выполнении институтами и организациями, входящими в ОБМН, Распоряжения президента НАНА, академика Акифа Ализаде «О приеме в докторантуру и докторских экзаменов на основе тестовых технологий в НАНА» от 9 июня 2015-го года. Ученый отметил, что впервые в истории НАНА планируется проведение экзаменов по приему в докторантуру и докторских экзаменов на основе тестовых технологий. Далее он добавил, что в данный момент готовятся образцы тестовых заданий по всем специальностям.
А.Амирасланов подчеркнул целесообразность подготовки общей тестовой базы и новой программы с целью обеспечения объективности и прозрачности сдачи экзаменов. Он отметил, что с точки зрения правильной оценки знаний научных исследователей, желающих поступить в докторантуру в НАНА, применение тестовой системы является самым верным способом. Он также отметил необходимость организации устных экзаменов по биологическим и медицинским специальностям.
Далее выступили директора институтов, которые представили подготовленные по разным специальностям тестовые задания.
Участники заседания были проинформированы о подготовленных Институтом ботаники тестовых заданиях по специальностям «Ботаника», «Биохимия», «Биофизика», «Молекулярная биология» и «Физиология растений», Институтом зоологии - «Зоология», «Энтомология», «Паразитология»; Институтом физиологии - «Физиология», Институтом микробиологии - «Биохимия», «Микробиология», «Микология», «Биотехнология» и Институтом дендрологии - «Ботаника».
На заседании были также рассмотрены вопросы, связанные с проведением 80-летнего юбилея Института ботаники, 80-летнего юбилея члена-корреспондента НАНА Тельмана Агаева и ряд других вопросов.