AMEA-nın vitse-prezidenti İbrahim Quliyev Rusiyada ezamiyyətdə olub
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev 1-4 oktyabr tarixlərdə Rusiyanın paytaxtı Moskvada ezamiyyətdə olub. Əsas məqsəd Rusiya Federasiyasının Fundamental Tədqiqatlar Fondunda nəzərdə tutulmuş görüşlərdə iştirak etmək idi.
Gorüşdə Fundamental Tədqiqatlar Fondunun Yer, insan və cəmiyyət haqqında elmlər idarəsinin rəisi, professor Jmur Vladimir Vladimiroviç, Fondun sədr müavini, Rusiya Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü Vladimir Kvardakov, Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi Şaripov Oleq Vasilyeviç, Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin Postsovet məkanında çoxtərəfli beynəlxalq problemlər və əməkdaşlıq bölməsinin rəisi Sorokotyaqa Yaroslav Viktoroviç və  həmin şöbənin rəis müavini, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Bumaqina İrina Qriqoryevna iştirak ediblər.
Birgə müzakirələr zamanı qərara alınıb ki, yaxın gələcəkdə Rusiyanın Fundamental Tədqiqatlar Fondu, AMEA və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu ilə birgə üçtərəfli saziş imzalansın. Saziş çərçivəsində AMEA-da həyata keçirilən fundamental tədqiqatlar, o cümlədən bir sıra multidissiplinar elmi istiqamətlər üzrə müsabiqələrin keçirilməsi nəzərdə tutulub.
Sonda akademik İ.Quliyev Rusiyanın Fundamental Tədqiqatlar Fondunun rəhbərini AMEA-nın noyabr ayında keçiriləcək  70 illik yubileyində iştirak etməyə dəvət edib.

Vice-President of ANAS, Academician Ibrahim Guliyev was on a scientific trip to Moscow, the capital of Russia. Trip aimed to attend the meetings at the Russian Foundation for Basic Research.
Meeting was attended by Foundation for Fundamental Research Department on Earth, human and social sciences, Professor Jmur Vladimir Vladimirovich, Deputy Chairman of the Foundation, corresponding member of the Russian Academy of Sciences Vladimir Kvardakov, head of International Relations Sharipov Oleg Vasilevich, chief of the Division of the International relations department for multilateral international problems and cooperation in the post-Soviet Sorokotyaqa Yaroslav Viktorovich and deputy chief of the same division, PhD in chemistry Bumaqina Irina Grigoryevna.
While discussions it was decided to sign a tripartite agreement among Russian Foundation for Basic Research, ANAS and Science Development Foundation under AR President in the near future. Agreement intends to carry out competitions on fundamental researches in ANAS, including several multidisciplinary scientific directions. In closing, Academician I.Guliyev has invited head of Russian Foundation for Basic Research to attend 70th anniversary of ANAS to be held in November.