AMEA-nın vitse-prezidenti İbrahim Quliyev Rusiyada ezamiyyətdə olub
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev 1-4 oktyabr tarixlərdə Rusiyanın paytaxtı Moskvada ezamiyyətdə olub. Əsas məqsəd Rusiya Federasiyasının Fundamental Tədqiqatlar Fondunda nəzərdə tutulmuş görüşlərdə iştirak etmək idi.
Gorüşdə Fundamental Tədqiqatlar Fondunun Yer, insan və cəmiyyət haqqında elmlər idarəsinin rəisi, professor Jmur Vladimir Vladimiroviç, Fondun sədr müavini, Rusiya Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü Vladimir Kvardakov, Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi Şaripov Oleq Vasilyeviç, Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin Postsovet məkanında çoxtərəfli beynəlxalq problemlər və əməkdaşlıq bölməsinin rəisi Sorokotyaqa Yaroslav Viktoroviç və  həmin şöbənin rəis müavini, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Bumaqina İrina Qriqoryevna iştirak ediblər.
Birgə müzakirələr zamanı qərara alınıb ki, yaxın gələcəkdə Rusiyanın Fundamental Tədqiqatlar Fondu, AMEA və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu ilə birgə üçtərəfli saziş imzalansın. Saziş çərçivəsində AMEA-da həyata keçirilən fundamental tədqiqatlar, o cümlədən bir sıra multidissiplinar elmi istiqamətlər üzrə müsabiqələrin keçirilməsi nəzərdə tutulub.
Sonda akademik İ.Quliyev Rusiyanın Fundamental Tədqiqatlar Fondunun rəhbərini AMEA-nın noyabr ayında keçiriləcək  70 illik yubileyində iştirak etməyə dəvət edib.

Вице-президент НАНА Ибрагим Гулиев был в научной командировке в России
Вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев 1-4 октября находился в командировке в столице России городе Москве. Основной целью было принятие участия во встречах, проведенных в Российском Фонде фундаментальных исследований (РФФИ).
Во встрече приняли участие начальник управления наук о Земле, человеке и обществе, профессор Жмур Владимир Владимирович, заместитель председателя фонда, член-корреспондент Российской академии наук Владимир Квардаков, начальник Управления международных связей Шарипов Олег Васильевич, начальник отдела многосторонних международных проблем и сотрудничества на постсоветском пространстве Сорокотяга Ярослав Викторович и заместитель начальника того же отдела, доктор философии по химии Бумагина Ирина Григорьевна.
В ходе обсуждений было принято решение относительно подписания в ближайшем будущем трехстороннего соглашения совместно с Российским Фондом фундаментальных исследований, НАНА и Фондом развития науки при Президенте Азербайджанской Республики. В рамках соглашения предусмотрено проведение конкурсов по фундаментальным исследованиям, осуществляемым в НАНА, в том числе, некоторым мультидисциплинарным научным направлениям.
В заключение академик И.Гулиев пригласил руководителя Российского Фонда фундаментальных исследований принять участие в 70-летнем юбилее НАНА.