“Heydər Əliyevin aqrar elmin inkişafında rolu” mövzusunda konfrans keçirilib
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu və Lənkəran Dövlət Universitetinin (LDU) birgə təşkilatçılığı ilə “Heydər Əliyev ili”nə həsr olunmuş “Heydər Əliyevin aqrar elmin inkişafında rolu” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirilib.
Azərbaycanın Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayan konfransın əvvəlində Ulu Öndər Heydər Əliyevin əziz xatirəsi 1 dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Konfransı LDU-nun rektoru, prof. Natiq İbrahimov açaraq Ulu Öndərin Azərbaycanda bütün sahələrdə olduğu kimi, aqrar sahənin inkişafındakı böyük rolundan bəhs edib.
Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev “Azərbaycanda iqlim dəyişməsi və su problemlərinin yaranması” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Alim çıxışında müasir dünyada şirin su mənbələrinin azalması, ətraf mühitin çirkləndirilməsi və sudan səmərəsiz istifadə nəticəsində mövcud su ehtiyatlarının sürətlə tükənməsi, həmçinin zəngin şirin su ehtiyatlarına malik kəhrizlər haqqında ətraflı məlumat verib.
Elmi-praktik konfransın plenar iclasında AMEA-nın müxbir üzvü Amin İsmayılov “Azərbaycanda rəqəmsal torpaq xəritəçiliyinin əsas xüsusiyyətləri”, LDU-nun dosentləri Balayar Şahbazov “Heydər Əliyevin torpaq islahatları ərzaq təhlükəsizliyinin təminatıdır”, Məlahət Ağayeva isə “Heydər Əliyev və Azərbaycanda çayçılığın inkişafı” mövzusunda çıxış ediblər.
Plenar iclasdan sonra konfrans işini “Torpaqların genezisi, təsnifatı, təkamülü və geoinformasiya sistemləri”, “Torpaq, su ehtiyatları və onlardan səmərəli istifadə”, “Torpaq biomüxtəlifliyinin qorunması”, “Davamlı kənd təsərrüfatının inkişaf perspektivləri”, “Azərbaycanda çayçılığın inkişafı” bölmələrində davam etdirib.

При совместной организационной поддержке Института почвоведения и агрохимии и Лянкяранского государственного университета (ЛГУ) Министерства науки и образования Азербайджанской Республики в рамках «Года Гейдара Алиева» состоялась научно-практическая конференция на тему «Роль Гейдара Алиева в развитии аграрной науки».
Вначале прозвучал Государственный гимн Азербайджанской Республики. Затем минутой молчания была почтена память великого лидера Гейдара Алиева.
Открывая конференцию, ректор ЛГУ, профессор Натиг Ибрагимов рассказал о большой роли Общенационального лидера в развитии в Азербайджане всех сфер деятельности, в том числе и аграрной отрасли.
Затем генеральный директор Института почвоведения и агрохимии, член-корреспондент НАНА Аловсат Гулиев выступил с докладом на тему «Изменение климата в Азербайджане и возникновение проблем, связанных с водой». В своем выступлении ученый подробно рассказал об уменьшении ресурсов питьевой воды в современном мире, загрязнении окружающей среды и нерациональном потреблении воды, вследствие чего возникает дефицит водных ресурсов, а также подземных каналах (кяхризах), в которых имеются богатые запасы пресной воды.
На пленарном заседании научно-практической конференции член-корреспондент НАНА Амин Исмаилов выступил с докладом «Основные особенности цифровой почвенной картографии в Азербайджане», доценты ЛГУ Балаяр Шахбазов – с докладом «Земельные реформы Гейдара Алиева – гарантия продовольственной безопасности» и Малахат Агаева – с докладом «Гейдар Алиев и развитие чаеводства в Азербайджане».
Далее конференция продолжила свою работу в секционных заседаниях, которые охватывали такие темы, как «Генезис, классификация, эволюция почв и геоинформационные системы», «Земельные и водные ресурсы и их рациональное использование», «Сохранение биоразнообразия почв», «Перспективы развития устойчивого сельского хозяйства» и «Развитие чаеводства в Азербайджане».