Tarix İnstitutu ilə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti arasında əməkdaşlıq Memorandumu imzalanıb
AMEA-nın A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutu və Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin (ADPU) birgə təşkilatçılığı ilə “Heydər Əliyev 100 il: Müasir dövrdə elm və təhsilin inteqrasiyası” adlı elmi-praktik konfrans keçirilib.
Konfransı giriş sözü ilə açan ADPU-nun rektoru, professor Cəfər Cəfərov müasir dövrdə elm və təhsilin inteqrasiyasının günümüzün tələbi olduğunu qeyd edərək, Azərbaycanda mövcud olan universitetlərlə AMEA-nın institutları arasında əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayıb. ADPU-nun rektoru, həmçinin qeyd edib ki, elmi kadrların hazırlanması, müasir tələblərə cavab verən dərsliklərin hazırlanması, birgə elmi simpozium, seminar və konfransların keçirilməsi və digər məsələlər ADPU ilə Tarix İnstitutu arasında əməkdaşlığı zəruri edən əsas amillərdəndir.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın Tarix İnstitutunun baş direktoru, professor Kərim Şükürov qeyd edib ki, Azərbaycanda yeni elmi ənənələrin və milli tarix konsepsiyasının formalaşdırılması üçün gənc, intelektual və dünya tarix elminin nəzəri istiqamətlərini dərindən bilən gənc kadrlara böyük ehtiyac var. Məhz bu kadrların elmi müstəviyə gəlməsində universitetlər ilkin elmi baza rolunu oynayır. Professor Kərim Şükürov, həmçinin rəhbərlik etdiyi Tarix İnstitutu ilə ADPU arasında elmi əlaqələrin nəzəri və praktiki tərəflərindən, əməkdaşlıq çərçivəsində görüləcək işlərdən, Tarix İnstitutunun elmi imkanlarının təhsil sisteminə transformasiya perspektivlərindən danışıb.
Tədbirdə Tarix İnstitutunun şöbə müdirləri, professor Şahin Fərzəliyev, professor Tofiq Mustafazadə, professor Mais Əmrahov, elmi katib dosent Ellada Bəkirova, dosent Mübariz Ağalarlı, ADPU-nun Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı dosent Asif Axundov, Azərbaycan tarixi kafedrasının müdiri dosent Naibə Əhmədova, Ümumi tarix və tarixin tədrisi texnologiyası kafedrasının müdiri, dosent Sevinc Əliyeva və digər natiqlər öz çıxışlarında Azərbaycanda elm və təhsilin inteqrasiya problemləri, ali təhsil müəssisələri ilə AMEA arasında elmi əməkdaşlığın perspektivləri haqqında danışıblar.
Sonda Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti ilə AMEA-nın A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutu arasında əməkdaşlıq Memorandumu imzalanıb. Memorandumda tərəflər arasında elmi tədqiqatların əlaqələndirilməsi, elm və təhsilin inteqrasiyasının gücləndirilməsi, tələbə və magistrantlarda tədqiqatçılıq və peşə fəaliyyəti üçün zəruri olan praktiki bilik, bacarıq və vərdişlərin formalaşdırılması, tarix elmi sahəsində elmi yeniliklərin və innovasiyaların tətbiqi, müvafiq ixtisas sahələri üzrə aparıcı mütəxəssislərin tədris prosesinə cəlb edilməsi, birgə elmi tədqiqatların aparılması, professor-müəllim heyətinin, elmi işçilərin, doktorant, magistrant və tələbələrin təcrübə mübadiləsi, birgə elmi simpozium, seminar və konfransların keçirilməsi, qarşılıqlı maraq doğuran layihə və proqramlarda birgə iştirak, müvafiq ixtisas sahələri üzrə birgə elmi əsərlərin çap edilməsi, monoqrafiyaların, dərslik və dərs vəsaitlərinin yazılması və s. kimi məsələlər istiqamətində əməkdaşlıq nəzərdə tutulur.

Подписан Меморандум о сотрудничестве между Институтом истории НАНА и Азербайджанским государственным педагогическим университетом
При совместной организационной поддержке Института истории имени А.А.Бакиханова НАНА и Азербайджанского государственного педагогического университета (АГПУ) состоялась научно-практическая конференция «Гейдар Алиев – 100: интеграция науки и образования в современный период».
Открыв конференцию вступительным словом, ректор АГПУ, профессор Джафар Джафаров сообщил, что интеграция науки и образования является требованием современности, и подчеркнул значимость сотрудничества между университетами Азербайджана и институтами НАНА. Ректор также отметил, что сотрудничество между АГПУ и Институтом истории расширит возможности для совместной подготовки научных кадров, издания отвечающих современным требованиям учебников и проведения совместных научных симпозиумов, семинаров и конференций.
В своем выступлении на мероприятии генеральный директор Института истории НАНА, профессор Керим Шукюров подчеркнул, что для формирования в Азербайджане новых научных традиций и национальной исторической концепции нам нужны интеллектуальные молодые кадры, которые обладают глубокими знаниями по теории исторической науки, и университеты являются первоначальными научными базами в подготовке этих кадров. Профессор Керим Шукюров также рассказал о теоретических и практических сторонах сотрудничества между руководимым им Институтом истории и АГПУ, мероприятиях, которые будут реализовываться в рамках сотрудничества, и перспективах трансформации научных возможностей Института истории в систему образования.
Затем выступили заведующие отделами Института истории, профессора Шахин Фарзалиев, Тофиг Мустафазаде, Маис Амрахов, ученый секретарь института, доцент Эллада Бекирова, ведущий научный сотрудник, доцент Мубариз Агаларлы, декан Историко-географического факультета АГПУ, доцент Асиф Ахундов, заведующая Кафедрой истории Азербайджана, доцент Наиба Ахмедова, заведующая Кафедрой всеобщей истории и технологии преподавания истории, доцент Севиндж Алиева и другие, которые рассказали о проблемах, существующих в сфере интеграции науки и образования в Азербайджане, и перспективах научного сотрудничества между высшими учебными заведениями и НАНА.
В заключение был подписан Меморандум о сотрудничестве между Азербайджанским государственным педагогическим университетом и Институтом истории имени А.А.Бакиханова НАНА. В Меморандуме нашли свое отражение такие вопросы, как координация научных исследований между сторонами, усиление интеграции науки и образования, формирование у студентов бакалавриата и магистратуры практических знаний, умений и навыков, необходимых для исследовательской и профессиональной деятельности, применение научных инноваций в сфере исторической науки, привлечение ведущих специалистов по соответствующим отраслям к образовательному процессу, проведение совместных научных исследований, обмен опытом между профессорско-педагогическим составом, научными сотрудниками, докторантами, студентами магистратуры и бакалавриата, проведение совместных научных симпозиумов, семинаров и конференций, совместное участие в соответствующих проектах и программах, публикация совместных научных трудов, подготовка монографий, учебников и учебных пособий и т.д.