İyunun 1-də Mirzə Fətəli Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının nəşr etdiyi biblioqrafik göstəricilərin AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutuna təqdim edilməsi mərasimi keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru, professor Kərim Tahirov, Ədəbiyyat İnstitutunun Elmi şurasının üzvləri, Milli Kitabxananın əməkdaşları və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Mərasimdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, zəngin irsə malik olan Azərbaycan Milli Kitabxanası bu gün ölkəmizin aparıcı kitabxanalarından biridir və müasir, daim təkmilləşdirilən elektron kataloqu ilə oxucularına mükəmməl xidmət göstərir. Azərbaycan Milli Kitabxanasının alimlərimizin, ziyalıların bu gün ən çox müraciət etdiyi başlıca kitabxanalardan olduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, Azərbaycan Milli Kitabxanası Ulu Öndər Heydər Əliyevin sayəsində Milli statusunu qoruyub və bu gün ölkəmizdə kitabxana işinin təşkilində nümunə olacaq səviyyədədir.
Kitabxananın pandemiya dövründə alimlərin elmi tədqiqatlarını davam etdirməsində mühüm rol oynadığını bildirən AMEA rəhbəri Azərbaycan Milli Kitabxanasının hazırki səviyyəyə gəlib çatmasında professor Kərim Tahirovun xüsusi xidmətləri olduğunu vurğulayıb. Qeyd edib ki, beynəlxalq kitabxana təşkilatları, ictimaiyyəti də Kərim Tahirovu peşəkar mütəxəssis kimi qəbul edir və o, xarici tədbirlərdə ölkəmizin kitabxana sistemini ləyaqətlə təmsil edir.
Bu gün keçirilən mərasimlə Azərbaycan Milli Kitabxanasının Ədəbiyyat İnstitutuna 104 adda 479 kitab təqdim etdiyini diqqətə çatdıran AMEA rəhbəri təqdim olunan kitabların alimlərimizin gələcək tədqiqatları üçün dəyərli mənbə rolunu oynayacağını, Azərbaycan elminin inkişafına xidmət edəcəyini deyib.
Sonra professorlar Qəzənfər Paşayev, İmamverdi Həmidov, filologiya elmləri doktoru Abid Tahirli və filologiya üzrə fəlsəfə doktoru İsmixan Osmanlı çıxış edərək Azərbaycan Milli Kitabxanasının ölkəmizdə ədəbiyyat elminin inkişafına verdiyi töhfələrdən danışıblar.
Sonda çıxış edən Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru, professor Kərim Tahirov bu gün kitabxananın başlıca məqsədinin Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizin qazandığı uğurların dünya miqyasında təbliğ edilməsi olduğunu deyib. Qeyd edib ki, bu gün rəhbərlik etdiyi kitabxana alimlərimizə, ziyalılarımıza, tələbələrə, bir sözlə, bütün oxuculara ləyaqətlə və məsuliyyətlə xidmət edir.
Təqdim edilən kitabların Azərbaycan elminin inkişafına xidmət edəcəyini deyən professor Kərim Tahirov özünün və Azərbaycan Milli Kitabxanasının fəaliyyətinə verilən yüksək dəyərə görə AMEA rəhbərliyinə və tədbir iştirakçılarına minnətdarlığını bildirib, qurumlar arasında əməkdaşlığın bundan sonra da davam etdiriləcəyini söyləyib.

Институту литературы переданы библиографические указатели, изданные Азербайджанской национальной библиотекой
1-го июня состоялась церемония передачи Институту литературы имени Низами Гянджеви НАНА библиографических указателей, изданных Азербайджанской национальной библиотекой имени М.Ф.Ахундова.
На мероприятии приняли участие президент НАНА, академик Иса Габиббейли, директор Азербайджанской национальной библиотеки, профессор Керим Тахиров, члены Ученого совета Института литературы, сотрудники Национальной библиотеки и другие соответствующие лица.
В своем выступлении на церемонии академик Иса Габиббейли сообщил, что сегодня Азербайджанская национальная библиотека, известная своим богатым наследием, является одной из ведущих библиотек республики, которая оказывает услуги читателям с помощью современного, постоянно совершенствующегося электронного каталога. Сказав, что Азербайджанская национальная библиотека является основной библиотекой, к которой больше всего обращаются наши ученые и представители интеллигенции, академик Иса Габиббейли добавил, что она сохранила статус национальной библиотеки благодаря стараниям великого лидера Гейдара Алиева, и сегодня эта библиотека является примером в сфере организации библиотечного дела в стране.
Руководитель НАНА отметил, что во время пандемии библиотека сыграла важную роль в продолжении нашими учеными своих научных исследований, и подчеркнул заслуги профессора Керима Тахирова в достижении Азербайджанской национальной библиотекой своего нынешнего уровня. Академик сообщил, что международные библиотечные организации и научная общественность также считают Керима Тахирова специалистом-профессионалом, он на должном уровне представляет библиотечную систему республики на проходящих за рубежом мероприятиях.
Сказав, что сегодня Азербайджанская национальная библиотека передает Институту литературы 479 книг в 104 наименованиях, академик Иса Габиббейли выразил свою уверенность в том, что, будучи ценными источниками, эти книги сыграют важную роль в проведении нашими учеными дальнейших исследований и внесут весомую лепту в развитие отечественной науки.
Затем выступили профессора Газанфар Пашаев, Имамверди Гамидов, доктор филологических наук Абид Тахирли и доктор философии по филологии Исмихан Османлы, которые рассказали о вкладе Азербайджанской национальной библиотеки в развитие литературоведения в стране.
В заключение выступил директор Азербайджанской национальной библиотеки, профессор Керим Тахиров, который подчеркнул, что сегодня основной целью библиотеки является пропаганда в мировом масштабе успехов нашей республики, достигнутых под руководством Президента Ильхама Алиева. Он отметил, что руководимое им учреждение всеми силами и со всей ответственностью оказывает необходимые услуги ученым, представителям интеллигенции, студентам, одним словом, всем читателям.
Сказав, что передаваемые книги внесут важную лепту в развитие науки в Азербайджане, профессор Керим Тахиров поблагодарил руководство НАНА и всех участников мероприятия за внимание, оказанное деятельности Азербайджанской национальной библиотеки и его самого, и сообщил, что сотрудничество между двумя организациями продолжится и в дальнейшем.