Şərqşünaslıq İnstitutunda “Müsəlman Şərqinin çoxəsrlik tarixində dönüş nöqtəsi - Türkiyə Cümhuriyyəti” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçiriləcək
05.06.2023 10:35
Türkiyə Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi məqsədilə AMEA-nın akademik Z.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutu 20-21 sentyabr 2023-cü il tarixlərində “Müsəlman Şərqinin çoxəsrlik tarixində dönüş nöqtəsi - Türkiyə Cümhuriyyəti” adlı beynəlxalq elmi konfrans keçirəcək.
Şərqşünaslıq İnstitutu konfransda iştirak üçün tezis qəbulunu elan edir. Konfransa Türkiyə tarixi, ədəbiyyatı, iqtisadiyyatı, siyasi və ictimai həyatı, Türkiyə - Azərbaycan əlaqələri və Türkiyə - türk dövlətləri münasibətlərinə dair elmi mövzuları əhatə edən tezislər təqdim oluna bilər.
Tezislər  Azərbaycan, türk, ingilis, rus, ərəb dillərində qəbul edilir.
Məruzə tezislərinin mətni 300-350 sözdən ibarət olmaqla, Microsoft Word redaktorunda “Times New Roman” şrifti ilə -14, sətirlərarası interval 1,5 olmaqla yazılmalıdır. Tezislər konfransın konfransturk@mail.ru elektron ünvanında qəbul olunur.
Tezislərin qəbulunun son tarixi 1 sentyabr 2023-cü il, qəbul olunan tezislərin elanı tarixi 7 sentyabr 2023-cü ildir.
Konfransda iştirak etməyən müəlliflərin tezisləri çap olunmayacaq.
Ünvan: Bakı şəhəri, H.Cavid pr. 117, AMEA-nın Əsas binası, VII mərtəbə, akademik Z.M.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutu, 715-ci otaq

В Институте востоковедения состоится международная конференция «Поворотная точка в многовековой истории мусульманского Востока – Турецкая Республика»
05.06.2023 10:35
В честь 100-летнего юбилея Турецкой Республики Институт востоковедения имени академика З.М.Буниятова НАНА проведет 20-21 сентября 2023 года международную научную конференцию «Поворотная точка в многовековой истории мусульманского Востока – Турецкая Республика».
Институт востоковедения объявляет о приеме тезисов для участия на конференции. На конференцию могут быть представлены тезисы, охватывающие такие темы, как история, литература, экономика, политическая и общественная жизнь Турции, турецко-азербайджанские взаимосвязи и отношения между Турцией и странами Тюркского мира.
Тезисы принимаются на азербайджанском, турецком, английском, русском и арабском языках.
Текст тезисов должен состоять из 300-350-ти слов.
Редактор – Microsoft Word, шрифт – Times New Roman 14, междустрочный интервал – 1,5.
Желающие принять участие на конференции должны направить свои тезисы до 1 сентября 2023 года на адрес электронной почты: konfransturk@mail.ru.
Объявление о принятых тезисах: 7 сентября 2023 года.
Тезисы авторов, которые не примут участие на конференции, изданы не будут.
Адрес: город Баку, пр. Г.Джавида, 117, Главное здание НАНА, VII этаж, Институт востоковедения имени академика З.М.Буниятова, кабинет 715.