İyunun 6-da Bakıda Azərbaycan Respublikası Fövqəladə Hallar Nazirliyi (FHN), Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr edilmiş “Seysmologiya və mühəndis seysmologiyası” mövzusunda VII beynəlxalq konfrans öz işinə başlayıb.
Tədbirdən öncə konfrans iştirakçıları Fəxri Xiyabanda müasir Azərbaycanın memarı və qurucusu, xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin məzarı üzərinə tər gül dəstələri qoyub, ruhu qarşısında baş əyiblər.
Akademiyanın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında baş tutan tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri, AR fövqəladə hallar nazirinin müavini, general-leytenant Etibar Mirzəyev, Türkiyə Elmi və Texnoloji Tədqiqat Şurasının (TÜBİTAK) rəhbəri, professor Hasan Mandal, FHN-in, AR Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin əməkdaşları, bir sıra ali məktəblərin rektorları, Türkiyə, Özbəkistan, Rusiya, İtaliya, ABŞ, Yaponiya, Böyük Britaniya və digər ölkələrdən alimlər, aidiyyəti şəxslər və KİV nümayəndələri iştirak ediblər.
Konfransda giriş nitqi ilə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində AMEA-da başda Humanitar və İctimai Elmlər və digər bölmələr daxil olmaqla Ulu Öndərin çoxcəhətli, genişmiqyaslı fəaliyyətinin ayrı-ayrı istiqamətlərinə həsr edilmiş respublika və beynəlxalq səviyyəli tədbirlər keçirilir. Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, bu tədbirlər sırasında Türkiyənin, Özbəkistanın, Gürcüstanın Elmlər akademiyalarının, Asiya Elmlər Akademiyaları və Cəmiyyətləri Assosiasiyasının rəhbərliklərinin iştirakı ilə keçirilən AMEA-nın Ümumi yığıncağının xüsusi iclası xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
AMEA rəhbəri, həmçinin alimlərimiz tərəfindən Ulu Öndərin həyatının çoxcəhətli fəaliyyətini fundamental elmi əsaslarla tədqiq edərək ərsəyə gətirilmiş 29 akademik nəşrin çapdan çıxdığını diqqətə çatdırıb. Eyni zamanda “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının “Qırmızı kitab”ına daxil edilən nəsli kəsilməkdə olan ağaclardan ibarət “Nadir ağaclar parkı”nın da salındığını söyləyib.
Bugünkü konfransın önəminə toxunan akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycanda seysmologiya xidmətinin əsaslarının Ulu Öndər tərəfindən yaradıldığını, onun göstərdiyi dəstək sayəsində inkişaf etdiyini və hazırda Prezident İlham Əliyevin ölkə həyatının bütün sahələriylə bərabər, seysmologiyanın da inkişafına böyük diqqət və qayğı göstərdiyini vurğulayıb: “Hazırda ölkə başçısının dəstəyi ilə AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzi işğaldan azad olunmuş ərazilərdə seysmoloji xidmət mərkəzlərini qurmağa başlamışdır. Bu il onlardan bir neçəsinin açılışı olacaq və bütün zəruri hazırlıq işləri də görülür. Bu prosesdə qardaş Türkiyə Cümhuriyyətinin də göstərdiyi diqqət və qayğını qeyd etməyi özümə borc bilirəm. Bu gün başlayan konfransla seysmologiyanın ən aktual məsələlərini, seysmologiya xidmətinin təcrübəsini, ənənələrini, yeniliklərini beynəlxalq ictimaiyyətlə bir yerdə müzakirə edib, mühüm elmi nəticələrə gəlinəcək. Ölkəmizin ayrı-ayrı dövlət qurumları üçün seysmoloji xidmətin təşkilini müasir səviyyəyə qaldırmaq böyük əhəmiyyətə malikdir. Buna görə də Fövqəladə Hallar Nazirliyi ilə AMEA-nın nəzdində Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin birgə keçirdiyi bu tədbirdə elm adamlarıyla yanaşı, eyni zamanda digər dövlət qurumlarının nümayəndələri də iştirak edirlər”.
Türkiyədə bu ilin fevral ayında baş vermiş zəlzələnin ağır nəticələrinin regionda seysmologiya elminə olan diqqəti artırdığını deyən natiq dəhşətli hadisənin ilk saatlarında Prezident İlham Əliyevin tapşırığı əsasında Fövqəladə Hallar Nazirliyinin əməkdaşlarının qardaş ölkədə xilasetmə işlərinə cəlb edildiyini, Azərbaycanın humanitar yardımlar göndərdiyini, AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişlinin rəhbərliyi ilə isə Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin əməkdaşlarının həmin bölgədə müasir texnologiyalar tətbiq etməklə elmi tədqiqatlar apardıqlarını söyləyib.
“Azərbaycan seysmoloqlarının Türkiyənin AFAD təşkilatı ilə sıx əlaqələri var. Bu, hər iki ölkədə seysmologiya elminin inkişafına özünün töhfələrini verir. Bildiyiniz kimi, Prezident İlham Əliyev zəlzələnin nəticələrinin aradan qaldırılması prosesində də qardaş ölkəyə dövlətimizin dəstəyinin davam etdiriləcəyini bəyan etmişdir. Kahramanmaraş bölgəsində ölkəmizin dəstəyi ilə 1000 evdən ibarət “Azərbaycan məhəlləsi” salınacaqdır. Bu, Prezidentlərimiz İlham Əliyevlə Rəcəb Tayyib Ərdoğanın dostluq, qardaşlıq münasibətlərinin çox ibrətamiz bir nümunəsidir. Bu günlərdə Rəcəb Tayyib Ərdoğanın qələbəsi ilə başa çatmış Prezident seçkiləri münasibətilə qardaş Türkiyə Cümhuriyyətini və tədbirdə iştirak edən türkiyəli həmkarlarımızı ürəkdən təbrik edirəm”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli söyləyib.
AMEA rəhbəri çıxışının sonunda bildirib ki, bu gün müstəqil Azərbaycan dövləti Ulu Öndərin atdığı təməllər üzərində Prezident İlham Əliyevin liderliyində özünün intibah dövrünü yaşayır və ölkə başçısının apardığı məqsədyönlü siyasət ən yaxın zamanda dünya üçün çox əhəmiyyətli olan Zəngəzur dəhlizinin açılmasına, Ermənistanla sülh müqaviləsinin bağlanmasına gətirib çıxaracaqdır.
Təqdimatla çıxış edən TÜBİTAK-ın rəhbəri, professor Hasan Mandal isə qeyd edib ki, “Bir millət, iki dövlət” anlayışını əsas götürən Azərbaycan və Türkiyə daim hər sahədə bir-birinə dəstək verməkdədir. Türkiyənin zəlzələdən ən çox zərər çəkən ölkələrdən biri olduğunu deyən H.Mandal zəlzələ, daşqınlar, qida təhlükəsizliyi, xam maddə çatışmazlığı, miqrasiyanın gələcək 10 il ərzində başlıca fəlakətlər olacağını bildirib və bu problemlərin ümumi baxış tələb etdiyini və bir-birindən qaynaqlandığını söyləyib. 1980-2019-cu illər ərzində iqlim dəyişikliyi nəticəsində təbii fəlakətlərin sayında artımın müşahidə olunduğunu diqqətə çatdıran Hasan Mandal nəticədə elmə və alimlərə olan ehtiyacın daha da artacağını, bu problemlərin multidissiplinar yanaşma tələb etdiyini vurğulayıb.
TÜBİTAK-ın uzun illərdir zəlzəyə dair araşdırmalar apardığını deyən professor həyata keçirilən tədbirlərlə fərdi tədqiqatların sistemləşdirilərək multidissiplinar araşdırmalara çevrildiyini, nəticələrin mütəmadi ictimaiyyətə açıqlanması ilə cəmiyyətin də problemə cəlb olunduğunu söyləyib.
Azərbaycanın elmi qurumları ilə uzun illərdir əməkdaşlıq etdiklərini vurğulayan Hasan Mandal əlaqələrin bundan sonra davam etdiriləcəyini bildirib və konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
AR fövqəladə hallar nazirinin müavini, general-leytenant Etibar Mirzəyev isə çıxışında mövzunun bəşəriyyət üçün əhəmiyyətinə toxunub və təbii fəlakətlər zamanı itkilərin minimuma endirilməsinin başlıca vəzifələrdən olduğunu deyib. Türkiyədə fevral ayında baş vermiş zəlzələ zamanı Prezident İlham Əliyevin tapşırığı ilə Fövqəladə Hallar Nazirliyinin həyata keçirdiyi tədbirlər barədə məlumat verən Etibar Mirzəyev 940 nəfər FHN əməkdaşının axtarış-xilasetmə işlərinə qoşulduğunu, könüllülərin cəlb edildiyini, mobil səhra hospitalının qurulduğunu, qardaş ölkəyə humanitar yardımların edildiyini söyləyib.
Türkiyə dövlətinin və xalqının artıq zəlzələnin nəticələrini aradan qaldırdığını vurğulayan Etibar Mirzəyev zəlzələ məsələsinə kompleks yanaşılmasının vacibliyini bildirib, insan itkilərini azaltmaq üçün ilk növbədə tikilən binaların möhkəmliyinə diqqətin yetirilməli olduğunu deyib.
Konfransda, həmçinin Böyük Britaniyalı seysmoloq İan Pierce, ABŞ-dan Eric Sandvol Gürcüstandan Tea Godoladze və Rusiyadan gəlmiş Boris Trifonov çıxış edərək tədbirin əhəmiyyətinə toxunub, müzakirə olunacaq mövzuların seysmologiya elminin inkişafına töhfə verəcəyini bildiriblər.
Daha sonra tədbir öz işini panel iclasları ilə davam etdirib.
Qeyd edək ki, konfrans öz işini iyunun 9-da başa vuracaq. Tədbir iştirakçılarının Şuşa şəhərinə səfəri də nəzərdə tutulub.

Начала свою работу VII международная конференция «Сейсмология и инженерная сейсмология»
6-го июня в Баку при совместной организационной поддержке Министерства по чрезвычайным ситуациям Азербайджанской Республики (МЧС), Национальной академии наук Азербайджана и Республиканского центра сейсмологической службы при НАНА начала свою работу VII международная конференция «Сейсмология и инженерная сейсмология», посвященная 100-летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
До начала мероприятия участники конференции посетили могилу архитектора и созидателя современного Азербайджана, общенационального лидера нашего народа Гейдара Алиева на Аллее почетного захоронения, почтили его память и возложили на могилу Великого лидера букеты свежих цветов.
На мероприятии, которое прошло в Центральной научной библиотеке Академии наук, приняли участие президент НАНА, академик Иса Габиббейли, члены Президиума НАНА, заместитель министра по чрезвычайным ситуациям Азербайджанской Республики, генерал-лейтенант Этибар Мирзоев, президент Совета по научно-технологическим исследованиям Турции (TÜBİTAK), профессор Хасан Мандал, сотрудники МЧС и Государственного комитета по градостроительству и архитектуре Азербайджанской Республики, ректоры ряда высших учебных заведений, ученые, прибывшие из Турции, Узбекистана, России, Италии, США, Японии, Великобритании и других стран, соответствующие лица и представители СМИ.
Открыв конференцию вступительной речью, академик Иса Габиббейли сообщил, что в рамках «Года Гейдара Алиева» в НАНА проходят республиканские и международные мероприятия, посвященные различным сферам многогранной и широкомасштабной деятельности Общенационального лидера. Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что среди этих мероприятий особое место занимает Специальное заседание Общего собрания НАНА, которое прошло в этом году при участии руководящих лиц академий наук Турции, Узбекистана и Грузии, Ассоциации академий наук и научных сообществ Азии и т.д.
Президент НАНА также отметил, что выпущены в свет 29 академических изданий, в которых нашли свое отражение результаты фундаментальных исследований наших ученых, посвященных изучению жизни и деятельности Великого лидера. В то же время, продолжил академик, в рамках «Года Гейдара Алиева» был заложен Парк редких деревьев, в котором высажены деревья, вошедшие в «Красную книгу» Азербайджанской Республики и находящиеся на грани исчезновения.
Говоря о значении сегодняшней конференции, академик Иса Габиббейли сообщил, что, наряду с прочими сферами, общенациональный лидер Гейдар Алиев уделял большое внимание развитию сейсмологии в стране, и проводимая им политика успешно продолжается сегодня его достойным преемником Президентом Ильхамом Алиевым: «В настоящее время при поддержке главы государства Республиканский центр сейсмологической службы при НАНА начал создавать центры сейсмологической службы на освобожденных от оккупации территориях. В этом году состоится открытие нескольких из них, в связи с чем ведутся необходимые подготовительные работы. Считаю своим долгом отметить внимание и поддержку, которую оказывает нам в этом процессе братская Турецкая Республика. На конференции с представителями международной научной общественности будут обсуждены наиболее актуальные вопросы сейсмологии, опыт и традиции сейсмологической службы, новые тенденции, и в ходе дискуссий будут получены важные научные результаты. Соответствующие государственные структуры заинтересованы в том, чтобы сейсмологическая служба отвечала требованиям современного периода. Поэтому на мероприятии, которое проходит при совместной организации Министерства по чрезвычайным ситуациям и Центра сейсмологической службы при НАНА, наряду с учеными принимают участие и представители различных государственных структур».
Сказав, что землетрясение, которое произошло в Турции в феврале этого года, привело к страшным последствиям, и это стало причиной повышения внимания к сейсмологии в регионе, оратор сообщил, что в первые же часы бедствия по поручению Президента Ильхама Алиева сотрудники Министерства по чрезвычайным ситуациям были привлечены к спасательным работам в братской стране, Азербайджан неоднократно направлял в Турцию гуманитарную помощь, сотрудники Центра сейсмологической службы во главе с членом-корреспондентом НАНА Гурбаном Етирмишли провели в зоне бедствия научные исследования с применением современных технологий.
Академик Иса Габиббейли продолжил: «Азербайджанские сейсмологи тесно сотрудничают с турецкой организацией AFAD. Установленные связи вносят весомую лепту в развитие сейсмологии в обеих странах. Как вам известно, Президент Ильхам Алиев заявил, что наше государство окажет поддержку братской стране и при устранении последствий землетрясений. В Кахраманмараше будет возведен «Азербайджанский квартал» из 1000 домов. Все это – наглядный образец дружеских и братских отношений между Президентом Ильхамом Алиевым и Реджепом Тайипом Эрдоганом. Я сердечно поздравляю братскую Турецкую Республику и присутствующих на мероприятии турецких коллег с переизбранием Реджепа Тайипа Эрдогана на пост президента страны».
В заключение своего выступления руководитель НАНА отметил, что сегодня независимое Азербайджанское государство, опираясь на идеи Великого лидера, переживает период возрождения под руководством Ильхама Алиева, и в скором времени проводимая главой государства целенаправленная политика приведет к открытию Зангезурского коридора и заключению мирного договора с Арменией, что имеет огромное значение для региона и всего мира.
Выступив с презентацией, президент TÜBİTAK, профессор Хасан Мандал сообщил, что, руководствуясь тезисом «Одна нация – два государства», Азербайджан и Турция всегда поддерживают друг друга во всех сферах. Сказав, что Турция является одной из тех стран, которым землетрясения наносят наибольший урон, Хасан Мандал добавил, что в ближайшие 10 лет самыми распространенными бедствиями в мире будут землетрясения, наводнения, нехватка продовольствия и сырья, миграции, и все эти процессы взаимосвязаны друг с другом, поэтому их решение требует всестороннего подхода. Президент TÜBİTAK отметил, что в результате изменения климата на протяжении 1980-2019 гг. возросло число стихийных бедствий, и подчеркнул, что вследствие этого будет и дальше расти потребность в научных исследованиях и ученых, решение всех этих проблем требует мультидисциплинарного подхода.
Долгие годы TÜBİTAK, продолжил профессор, проводит исследования, направленные на изучение причин и последствий землетрясений, в ходе реализованных мероприятий отдельные исследования были систематизированы и доведены до уровня мультидисциплинарных, а результаты периодически доводятся до сведения общественности, и таким образом общественность привлекается к мероприятиям, нацеленным на решение проблемы.
Подчеркнув, что руководимая им организация долгие годы сотрудничает с научными структурами Азербайджана, Хасан Мандал добавил, что двусторонние связи будут расширяться и в дальнейшем, и пожелал успехов работе конференции.
В своем выступлении заместитель министра по чрезвычайным ситуациям Азербайджанской Республики, генерал-лейтенант Этибар Мирзоев рассказал о значении темы конференции для развития всего человечества, отметив при этом, что главной задачей во время стихийных бедствий является минимизация человеческих потерь. Говоря о мероприятиях, реализованных Министерством по чрезвычайным событиям по поручению Президента Ильхама Алиева, Этибар Мирзоев сообщил, что после произошедшего в феврале текущего года землетрясения к поисково-спасательным работам в Турции были привлечены 940 сотрудников МЧС, а также волонтеры, был установлен мобильный полевой госпиталь, в братскую республику была направлена гуманитарная помощь.
Подчеркнув, что Турецкое государство и братский народ уже устранили последствия страшных землетрясений, Этибар Мирзоев отметил, что при решении связанных с землетрясениями вопросов необходим комплексный подход, для уменьшения человеческих потерь в первую очередь следует уделять особое внимание устойчивости возводимых зданий.
На конференции также выступили ученые-сейсмологи Эрик Сандвол (США), Теа Годоладзе (Грузия), Борис Трифонов (Россия) и другие. Подчеркнув значимость проводимого мероприятия, они выразили уверенность в том, что обсуждаемые вопросы внесут свой вклад в развитие сейсмологии.
Затем конференция продолжила свою работу в панельных заседаниях.
Отметим, что конференция завершит свою работу 9-го июня. Также предусмотрена поездка участников мероприятия в город Шуша.