AMEA-da Almaniyanın “Folksvagen” Fondunun nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev Almaniyanın “Folksvagen” Fondunun Baş katibi Vilhelm Krulun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə akademik İbrahim Quliyev AMEA-nın 70 illiyinə həsr olunan tədbirlər, həmçinin akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının fəaliyyəti, elmi istiqamətlər üzrə aparılan tədqiqatlar, eləcə də ölkəmizdə elmin ən müasir sahələrinin inkişafına, multidissiplinar tədqiqatlara, gənc alimlərin yetişdirilməsinə göstərilən yüksək diqqət və qayğıdan danışıb.
Akademik İ.Quliyev AMEA-nın dünyanın ən böyük və tanınmış elmi mərkəzləri ilə səmərəli əməkdaşlıq əlaqələri qurduğunu da diqqətə çatdırıb.
Görüşdə “Folksvagen” Fondunun Baş katibi Vilhelm Krul Fondun tarixi və fəaliyyəti haqqında məlumat verib, əməkdaşlıq əlaqələri və perspektivlər barədə danışıb. Bildirib ki, Fond Orta Asiya və Qafqaz regionunda, xüsusilə Azərbaycanda həyata keçiriləcək layihələrin maliyyələşdirilməsində maraqlıdır. O, Almaniyada təhsil alan magistr və doktorantların təhsillərini tamamladıqdan sonra Azərbaycanda fəaliyyət göstərmələri və innovativ tədqiqatlar aparmaları üçün lazımi infrastrukturun yaradılması məqsədilə birgə hazırlanacaq layihələrin də maliyyələşdirilə biləcəyini qeyd edib.

Vice-President of ANAS, Academician Ibrahim Guliyev met with delegation of "Volkswagen" Foundation General Secretary chaired by Wilhelm Krull.
In a meeting, Acad. Ibrahim Guliyev spoke about measures related to 70th anniversary of ANAS, activity of institute and organizations of ANAS, researches carried out over scientific directions, including high level of care and attention to the development of modern spheres, multidisciplinary researches and training for young scientists by the government.
Acad. I.Guliyev brought to mind that, ANAS has set up efficient ties via the hugest and celebrate scientific centers of the world as well.
Wilhelm Krull, "Volkswagen" Foundation General Secretary, provided information on the history and performance of the Foundation, its cooperation relations and prospects. Foundation is keen on financing the projects to be realized in Middle Asia and Caucasus, especially in Azerbaijan. In addition, it is willing to finance joint projects in order to create a necessary infrastructure in Azerbaijan for activity and innovative research of students, who studied their M.A and PhD education in Germany, he stated.