AMEA-da Almaniyanın “Folksvagen” Fondunun nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev Almaniyanın “Folksvagen” Fondunun Baş katibi Vilhelm Krulun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə akademik İbrahim Quliyev AMEA-nın 70 illiyinə həsr olunan tədbirlər, həmçinin akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının fəaliyyəti, elmi istiqamətlər üzrə aparılan tədqiqatlar, eləcə də ölkəmizdə elmin ən müasir sahələrinin inkişafına, multidissiplinar tədqiqatlara, gənc alimlərin yetişdirilməsinə göstərilən yüksək diqqət və qayğıdan danışıb.
Akademik İ.Quliyev AMEA-nın dünyanın ən böyük və tanınmış elmi mərkəzləri ilə səmərəli əməkdaşlıq əlaqələri qurduğunu da diqqətə çatdırıb.
Görüşdə “Folksvagen” Fondunun Baş katibi Vilhelm Krul Fondun tarixi və fəaliyyəti haqqında məlumat verib, əməkdaşlıq əlaqələri və perspektivlər barədə danışıb. Bildirib ki, Fond Orta Asiya və Qafqaz regionunda, xüsusilə Azərbaycanda həyata keçiriləcək layihələrin maliyyələşdirilməsində maraqlıdır. O, Almaniyada təhsil alan magistr və doktorantların təhsillərini tamamladıqdan sonra Azərbaycanda fəaliyyət göstərmələri və innovativ tədqiqatlar aparmaları üçün lazımi infrastrukturun yaradılması məqsədilə birgə hazırlanacaq layihələrin də maliyyələşdirilə biləcəyini qeyd edib.

В НАНА состоялась встреча с делегацией немецкого фонда «Фольксваген»
Вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев встретился с делегацией, возглавляемой генеральным секретарем немецкого фонда «Фольксваген», Вильгельмом Крулом.
На встрече академик Ибрагим Гулиев рассказал о мероприятиях, посвященных 70-летию НАНА, деятельности научных учреждений и организаций академии, направлениях научных исследований. Он также проинформировал членов делегации о развитии в Азербайджане самых современных сфер науки, большом внимании, уделяемом проведению мультидисциплинарных исследований и воспитанию поколения молодых ученых.
Академик довел до сведения, что НАНА также устанавливает эффективные  связи сотрудничества с самыми крупными и известными научными центрами мира.
На встрече генеральный секретарь фонда «Фольксваген» Вильгельм Крул дал информацию об истории и деятельности фонда, рассказал о  связях сотрудничества и перспективах. Он отметил, что фонд заинтересован в финансировании проектов, осуществление которых ожидается в Средней Азии и Кавказском регионе, в частности, в Азербайджане. Генеральный секретарь подчеркнул, что после завершения магистрантами и докторантами образования в Германии, с целью их дальнейшей деятельности в Азербайджане и создания необходимой инфраструктуры для проведения инновационных исследований возможно финансирование проектов, подготовка которых будет совместной.