“Hüseyn Cavid və Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığı” kitabı işıq üzü görüb
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Yeni dövr Azərbaycan ədəbiyyatı şöbəsinin baş elmi işçisi Lütviyyə Əsgərzadənin “Hüseyn Cavid və Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığı” kitabı işıq üzü görüb.
Monoqrafiya Ədəbiyyat İnstitutunun Elmi şurasının 17 mart 2023-cü il tarixli qərarı və AR Mədəniyyət Nazirliyi Hüseyn Cavidin Ev Muzeyinin Elmi şurasının 4 may 2023-cü il tarixli qərarı ilə çap edilib.
Kitabın elmi redaktoru AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəylidir. “Cavidşünaslığa yeni baxış, yaxud tənqidin tənqidi” başlıqlı “Ön söz”ün müəllifi filologiya elmləri doktoru, professor Cəlal Qasımovdur. Rəyçisi Yeni dövr Azərbaycan ədəbiyyatı şöbəsinin müdiri, filologiya elmləri doktoru, professor İslam Qəriblidir. İdeya müəllfi və redaktoru Əməkdar mədəniyyət işçisi, filologiya elmləri doktoru Gülbəniz Babaxanlıdır.
Filologiya elmləri doktoru, dosent Lütviyyə Əsgərzadənin bu kitabı dörd fəsildən ibarətdir. Monoqrafiyanın “Hüseyn Cavid: şəxsiyyəti və sənətkarlığı”, “Hüseyn Cavid: yaradıcılığı və Azərbaycan ədəbi tənqidi”, “Ya müttəfiq, ya ölüm: hücum-ədəbi münaqişələr, ədəbi məhkəmələr”, “Əbədi sənətkar və əbədi sənət” fəsillərində repressiya qurbanı olan filosof şair-dramaturq Hüseyn Cavidin bir romantik ədəbiyyat nümayəndəsi kimi fərdi tərəf və xüsusiyyətləri araşdırılır.

Издана книга главного научного сотрудника Отдела азербайджанской литературы нового периода Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА, доктора филологических наук, доцента Лютвии Аскерзаде «Гусейн Джавид и азербайджанское литературоведение».
Монография издана по постановлению Ученого совета Института литературы от 17 марта 2023 года и постановлению Ученого совета Дома-музея Гусейна Джавида Министерства культуры Азербайджанской Республики от 4 мая 2023 года.
Научным редактором книги является президент НАНА, академик Иса Габиббейли. Автором предисловия под названием «Новый взгляд на джавидоведение, или критика критики» является доктор филологических наук, профессор Джалал Гасымов, рецензентом – заведующий Отделом азербайджанской литературы нового периода, доктор филологических наук, профессор Ислам Гарибли. Автор идеи и редактор – директор Дома-музея Гусейна Джавида, Заслуженный работник культуры, доктор филологических наук Гюльбениз Бабаханлы.
Монография состоит из четырех глав: «Гусейн Джавид: личность и мастерство», «Гусейн Джавид: творчество и азербайджанская литературная критика», «Или союзник, или смерть: литературные конфликты и нападки, литературные суды» и «Вечный мастер и вечное искусство». В этих главах исследуются индивидуальные черты и особенности творчества поэта-драматурга и философа, выдающегося представителя азербайджанского романтизма Гусейна Джавида, ставшего жертвой репрессий.