“Geologiya və geofizikanın problemlərinin həllində multidissiplinar yanaşma” mövzusunda VI beynəlxalq elmi konfrans işə başlayıb
Oktyabrın 12-də AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanasında “Geologiya və geofizikanın problemlərinin həllində multidissiplinar yanaşma” mövzusunda VI beynəlxalq elmi konfrans öz işinə başlayıb. Geologiya və Geofizika İnstitutu (GGİ) tərəfindən gənc tədqiqatçılar üçün təşkil edilmiş, AMEA-nın 70 illiyinə həsr olunmuş 4 günlük tədbirə İngiltərə, Polşa, Macarıstan, Serbiya, Bolqarıstan və digərləri daxil olmaqla, ümumən 18 ölkəni təmsil edən 150-dən çox alim, doktorant, magistr və tələbə qatılıb.
Konfransı giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev AMEA-nın 70 illiyi ilə bağlı ölkəmizdə silsilə tədbirlərin keçirildiyini söyləyib, iştirakçılara uğurlar arzulayıb.
Sonra çıxış edən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun (EİF) icraçı direktoru, fizika-riyaziyyat elmləri namizədi Elçin Babayev ölkəmizdə müxtəlif beynəlxalq tədbirlərin keçirilməsini Azərbaycanın uğurlu daxili və xarici siyasətin nəticəsi kimi dəyərləndirib. O, indiyə qədər ərsəyə gətirilən 5 beynəlxalq konfransın yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu bildirib, bu işlərdə fondla institutun birgə əməkdaşlığından danışıb.
AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov isə GGİ-nin gənc alim və mütəxəssisləri tərəfindən gənc tədqiqatçılar üçün keçirilən ənənəvi beynəlxalq tədbiri yüksək səviyyəli təşəbbüs kimi dəyərləndirib, akademiyanın həyatında önəmli rolunu diqqətə çatdırıb. Konfransın gənc tədqiqatçılara böyük töhfə verdiyini deyən gənc alim tədbirin təşkilində institutun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının əməyini xüsusi vurğulayıb.
Daha sonra GGİ-nin Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, geologiya üzrə fəlsəfə doktoru Orxan Abbasov konfransın iştirakçıları və proqramı haqqında ətraflı məlumat verib. Qeyd edib ki, tədbir EİF, SOCAR-ın Elm Fondu, “bp Azərbaycan” və “Total Azərbaycan” şirkətlərinin dəstəyi ilə təşkil olunub.
Konfransın açılış mərasimi təşkilat komitəsinin sədri, AMEA-nın müxbir üzvi Əkpər Feyzullayevin sədrliyi ilə davam edib, plenar mövzuların müzakirəsi aparılıb.

On October 12, 6th international scientific conference titled as “Multidisciplinary approach in solution of challenges of Geophysics and geophysics” kicked off at the Central Scientific Library. 4 days event which was organized by Institute of Geology and Geophysics for young researchers was involved over 150 scientists, PhD students, master’s degree and students generally representing 18 countries including England, Poland, Hungary, Serbia, Bulgaria and others.
Conference was opened by Vice-President of ANAS, Acad. Ibrahim Guliyev who wished successes to the attendees. Then, CEO of Science Development Foundation under AR President PhD in physics-math Elchin Babayev reported and highlighted the high level of organization of 5 international conferences realized so far and joint cooperation of foundation via the institute.
Chairman of ANAS Board of Young Scientists and Specialists, PhD in physics, senior lecturer Famin Salmanov highly appraised the conference which is held traditionally by Institute of Geology and Geophysics for young researchers, brought to mind its exceptional role in life of an Academy as well as stressed out the contribution of the Board.
Later on, chairman of IGG Board of Young Scientists and Specialists, PhD in Geology Orkhan Abbasov informed on the attendees and program of the conference in detail. Event was sponsored by SDF, SOCAR Scientific Foundation, “bp Azerbaijan”, and “Total Azerbaijan” companies, he noted.
Opening ceremony of the conference chaired by chairman of organizing committee, corresponding member of ANAS Akper Feyzullayev and was carried out discussion of plenary topics.
Reports and presentations on various directions of geology and geophysics have been conducted in the event.