İyunun 16-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasında qədim türk əlifbasının oxunmasının 130 illiyinə həsr olunmuş “Qədim türk yazı mədəniyyəti” adlı beynəlxalq konfrans keçirilib.
Qazaxıstan, Qırğızıstan, Türkiyə, Almaniya, Monqolustan və Polşadan olan tanınmış türkoloqların iştirak etdiyi tədbir Beynəlxalq Türk Akademiyası, Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu və Türk Dövlətlərinin UNESCO üzrə Milli Komissiyalarının birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Beynəlxalq konfransı giriş sözü ilə açan Dövlət İdarəçilik Akademiyasının rektoru, akademik Urxan Ələkbərov türk dövlətlərinin dostluq-qardaşlıq münasibətlərindən bəhs edib. Bildirib ki, ümumi kökə və mədəniyyətə sahib olan türk xalqlarının bir-biri ilə sürətli inteqrasiya proseslərinin getdiyi müasir mərhələdə bu xalqların ortaq əlifbasının olmasının müstəsna əhəmiyyəti vardır.
Qədim türk əlifbasının oxunmasının 130 illiyinə həsr olunmuş tədbirin “Heydər Əliyev İli”ində keçirilməsinin xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini deyən rektor qeyd edib ki, bugünlərdə Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın Azərbaycana dövlət səfəri, ölkə Prezidenti İlham Əliyevlə birgə bəyanatları türk dünyasının daima artan nüfuzundan xəbər verir.
Akademik Urxan Ələkbərov idarəçilikdə tətbiq edilən müasir texnologiyalardan bəhs edib. Bildirib ki, hazırda Azərbaycanda dövlət idarəçiliyində tam yeni sinergetik və komplementar texnologiyalardan istifadə olunur. Azərbaycan Respublikasında qazanılan uğurların əsasında Prezident İlham Əliyev tərəfindən işlənilmiş, nəzəri əsasları və tətbiq üsulları yeni olan idarəetmə texnologiyaları kompleksi dayanır.
Sonra Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti, akademik Şahin Mustafayev çıxış edərək 130 il əvvəl qədim türk runik yazısının kəşfinin bütün bəşər tarixində ən önəmli hadisələrdən biri olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, 1893-cü ildə danimarkalı dilçi alim Vilhelm Tomsen tərəfindən qədim türk mədəni abidəsi olan Orxon-Yenisey daş kitabələrindəki yazıların oxunması təkcə türklər üçün deyil, bütün bəşəriyyət üçün mühüm hadisəyə çevrilmişdir.
Akademiya prezidenti bildirib ki, türk yazısı müasir türk xalqlarının qədim mənəvi mədəniyyətinin şahidi və ortaq irsidir. Eyni zamanda, türk yazısı dünya sivilizasiyasında mühüm yer tutur.
Onun sözlərinə görə, türk yazısının oxunması türk xalqlarının yenidən oyanışına səbəb olub. Belə böyük bir mədəniyyət qurmuş xalqlar çağdaş nümayəndələri ilə bu möhtəşəm örnəkdən ilham alaraq öz ortaq və gələcəklərini birlikdə qurmaq yolunda əminliklə inamla addımlaya bilərlər.
Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Günay Əfəndiyeva türk dünyasını birləşdirən dəyərlərin hər zaman qorunub saxlanılması və inkişaf etdirilməsi vacibliyini qeyd edib. O, tədbirin türk xalqlarının ən dəyərli ortaq sərvəti olan türk dilini daha da inkişaf etdirmək, dünyaya tanıtmaq baxımından önəmini vurğulayıb. Bildirib ki, 130 il öncə qədim türk əlifbasının oxunması türk xalqlarının ortaq keçmişindən xəbər verir və bu, türkdilli xalqları birləşdirən mənəvi körpüdür.
Günay Əfəndiyeva çıxışının sonunda türk yazılı abidələri ilə bağlı sərginin təşkil olunacağını da diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli konfransın Türk sivilizasiyasının, mədəniyyətinin və tarixinin ən müxtəlif istiqamətlər üzrə tədqiq olunması və işıqlandırılması, gələcək nəsillərə ötürülməsi, qarşıda duran məsələlərin müəyyən olunması baxımından böyük əhəmiyyətə malik olduğunu bildirib.
Türk dünyasında elm, təhsil, mədəniyyət, ədəbiyyatın təməlində Orxon-Yenisey abidələrinin dayandığını diqqətə çatdıran AMEA rəhbəri bu abidələrin türk dünyasının ən müqəddəs, türk dövlətçilik tarixinin ən möhtəşəm abidələrindən biri olduğunu söyləyib. O, türk xalqları nümayəndələrinin Monqolustanda yerləşən və Orxon-Yenisey abidələrinə daxil olan Ongin, Gül-Tigin, Bilgə Xaqan, Tonyukuk və digər müqəddəs abidələri ziyarət etməsinin önəmini vurğulayıb. Akademikin sözlərinə görə, Orxon-Yenisey abidələri təkcə morfologiyası, leksikası və sintaksisinə görə deyil, həm də mənasına, məzmununa, ideyasına görə də olduqca dərin məzmuna malikdir.
Qədim türk əlifbasının oxunmasının 130 illiyinə həsr olunmuş bugünkü konfransın Bakıda keçirilməsinin əhəmiyyətinə toxunan akademik İsa Həbibbəyli əsası xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan və dövlət başçısı İlham Əliyev tərəfindən bütün istiqamətlərdə inkişaf etdirilən dövlət siyasəti nəticəsində ölkəmizin bu kimi mötəbər tədbirlərə yüksək səviyyədə ev sahibliyi etmək üçün bütün imkanlara sahib olduğunu vurğulayıb. Bildirib ki, Orxon-Yenisey abidələrinin xüsusən oğuz türkləri ilə bağlı olması, ölkəmizin düşmən üzərində böyük Zəfər qazanması və Azərbaycanın bütün dünya üzrə əsas türkologiya mərkəzlərindən biri olması bu tədbirin Azərbaycanda keçirilməsinə səbəb olan əsas amillərdəndir.
“Bu gün türkoloji istiqamət Azərbaycan alimlərinin əsas tədqiqat istiqamətlərindən birini təşkil edir”, - deyən AMEA rəhbəri hələ Sovet hakimiyyəti illərində Türk dünyası alimlərinin əsaslı tədqiqatlarla çıxış etdikləri “Türkologiya” jurnalının bu gün də Azərbaycanda fəaliyyətini davam etdirdiyini diqqətə çatdırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycanın alimlərinin Orxon-Yenisey abidələrinin geniş tədqiq olunmasında böyük rola malik olduğunu qeyd edərək, ölkəmizin dünya orxonşünaslığına dəyərli töhfələr verdiyini vurğulayıb. O, türk yazı mədəniyyətinin öyrənilməsində akademiklər – Tofiq Hacıyev, Nizami Cəfərov, professor Fərhad Zeynalovun xüsusi xidmətlərinin olduğunu diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə Türkiyə Respublikasının UNESCO üzrə Milli Komissiyasının sədri Öcal Oğuz, Azərbaycan Respublikasının UNESCO üzrə Milli Komissiyasının baş katibi Seymur Fətəliyev, Türk Dövlətləri Təşkilatının Ağsaqqallar Şurasının üzvü Həsən Həsənov və başqaları konfransın türk xalqlarının yazı mədəniyyətinin, onun bəşər sivilizasiyasında yerinin təbliğ edilməsi və gələcək tədqiqat prioritetlərinin müəyyən edilməsi baxımından önəmini qeyd ediblər.

16-го июня в Академии государственного управления при Президенте Азербайджанской Республики состоялась международная конференция «Письменная культура древних тюрков», посвященная 130-летию со дня прочтения древнетюркских надписей.
Мероприятие, на котором приняли участие известные тюркологи из Казахстана, Кыргызстана, Турции, Германии, Монголии и Польши, прошло при совместной организационной поддержке Международной тюркской академии, Международного фонда тюркской культуры и наследия и национальных комиссий тюркских государств по делам ЮНЕСКО.
Открыв конференцию вступительным словом, ректор Академии государственного управления, академик Урхан Алекперов рассказал о дружеских и братских отношениях между тюркскими государствами. Он сообщил, что в настоящее время между тюркскими народами, имеющими одинаковые корни и культуру, быстрыми темпами идут интеграционные процессы, и исключительное значение имело бы наличие у этих народов общего алфавита.
Сказав, что проведение мероприятия, посвященного 130-летию со дня прочтения древнетюркских надписей, в «Год Гейдара Алиева» имеет особое значение, ректор добавил, что недавний официальный визит Президента Турецкой Республики Реджепа Тайипа Эрдогана в Азербайджан и совместные заявления глав наших государств свидетельствуют о постоянно растущем авторитете тюркского мира.
Академик Урхан Алекперов также рассказал о современных технологиях, которые применяются в управлении, отметив при этом, что в настоящее время в Азербайджане в государственном управлении применяются абсолютно новые синергетические и комплементарные технологии. В основе успехов, достигнутых в Азербайджанской Республике, продолжил ректор, лежит разработанный Президентом Ильхамом Алиевым комплекс управленческих технологий, обладающих новыми теоретическими основами и методами применения.
Затем выступил президент Международной тюркской академии, академик Шахин Мустафаев, который сообщил, что прочтение в 1893 году датским ученым-лингвистом Вильгельмом Томсеном древнетюркских рунических надписей, высеченных на Орхоно-Енисейских памятниках, стало одним из самых значимых событий в истории не только тюркского мира, но и всего человечества.
Академик отметил, что тюркские надписи являются свидетелями древней духовной культуры современных тюркских народов, их общим наследием и, в то же время, занимают важное место в мировой цивилизации.
По его словам, прочтение тюркских надписей привело к пробуждению тюркских народов; современные представители этих народов, которые создали столь великую культуру, могут уверенно строить совместное будущее, опираясь на богатый опыт прошлого.
В своем выступлении президент Международного фонда тюркской культуры и наследия Гюнай Эфендиева отметила, что необходимо сохранять и развивать ценности, объединяющие весь тюркский мир, и сегодняшнее мероприятие обладает большой значимостью с точки зрения еще большего развития и популяризации тюркского языка – важнейшего общего достояния тюркских народов.
Сказав, что древнетюркские надписи свидетельствуют об общем прошлом тюркских народов и являются духовным мостом, объединяющим эти народы, Гюнай Эфендиева добавила, что будет организована выставка, посвященная памятникам письменности тюркских народов.
Выступив на мероприятии, президент НАНА, академик Иса Габиббейли подчеркнул значимость конференции с точки зрения всестороннего изучения тюркской цивилизации, культуры и истории тюркских народов, широкого освещения исследуемых вопросов, передачи этих знаний и ценностей следующим поколениям, а также определения предстоящих задач.
Сказав, что в основе науки, образования, культуры и литературы тюркского мира стоят Орхоно-Енисейские памятники, руководитель НАНА добавил, что они являются священными памятниками тюркского мира, великолепными памятниками в истории государственности тюркских народов. Академик подчеркнул, что представители тюркских народов обязательно должны посещать памятники Кюль-тегина, Бильге-кагана, Тоньюкука, Онгинский и другие памятники, расположенные в Монголии и относящиеся к группе Орхоно-Енисейских памятников. По словам академика, Орхоно-Енисейские памятники представляют большой интерес не только с точки зрения морфологии, лексики и синтаксиса, но и с точки зрения смысла, содержания и идеи.
Говоря о значении проведения конференции, посвященной 130-летию со дня прочтения древнетюркских надписей, в Баку, академик Иса Габиббейли сообщил, что благодаря государственной политике, основоположником которой является общенациональный лидер нашего народа Гейдар Алиев и которая успешно продолжается во всех направлениях главой государства Ильхамом Алиевым, республика обладает всеми возможностями для проведения подобных престижных мероприятий на высоком уровне. Академик отметил, что основными факторами, обусловившими проведение данного мероприятия в Азербайджане, также являются особая связь Орхоно-Енисейских памятников с тюрками-огузами, великая Победа нашей страны над врагом и то, что Азербайджан является одним из основных центров тюркологии в мире.
«Сегодня тюркология является одной из основных сфер научной деятельности азербайджанских ученых», – продолжил руководитель НАНА. Академик также сообщил, что журнал «Тюркология», на страницах которого в годы советской власти ученые тюркского мира выступали с результатами своих исследований, продолжает издаваться в Азербайджане и сегодня.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что отечественные ученые сыграли большую роль в изучении Орхоно-Енисейских памятников, внеся тем самым весомый вклад в мировое орхоноведение, и отметил особые заслуги академиков Тофика Гаджиева, Низами Джафарова, профессора Фархада Зейналова в изучении письменной культуры тюркских народов.
Далее на мероприятии выступили председатель Национальной комиссии Турецкой Республики по делам ЮНЕСКО Оджал Огуз, генеральный секретарь Национальной комиссии Азербайджанской Республики по делам ЮНЕСКО Сеймур Фаталиев, член Совета старейшин Организации тюркских государств Гасан Гасанов и другие, которые подчеркнули значимость конференции с точки зрения пропаганды письменной культуры тюркских народов и ее места в мировой цивилизации, а также определения приоритетов дальнейших исследований.