AMEA-da İraq-Türkman Araşdırmaları üzrə Əlaqələndirmə Şurası yaradılıb
AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında Əməkdar elm xadimi, filologiya elmləri doktoru, professor Qəzənfər Paşayevin “Azərbaycanda İraq-Türkman araşdırmaları: yekunlar və vəzifələr” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
Alim qeyd edib ki, qədim tarixə və zəngin mədəniyyətə malik oğuzları orta əsr müəllifləri türkman adlandırmışlar. Onun sözlərinə görə, “Türkman” etnoniminin etimologiyası ilə məşğul olan alimlərin bir qismi İslamı qəbul edən “türki-man”dan əmələ gəldiklərini, başqa bir qism tədqiqatçılar türkman etnoniminin “türk” və “man” və ya “türkmən” kəlmələrindən yarandığını və “türk adamı” mənasında işləndiyini qeyd etmişlər: “İraqda yaşayan soydaşlarımız həm özlərini, həm də bizi “türkman” adlandırırlar. Günümüzdə Güney və Quzey Azərbaycanda “Türkman” və “Türkman eli” məfhumları işlənmədiyi halda, İraqda yaşayan soydaşlarımız “Türkman” kimliyini saxlayır, yaşadıqları əraziləri isə “Türkman eli” kimi təqdim edirlər. Azərbaycan dili və Kərkük ləhcəsi ilə tanış olan bütün tədqiqatçılar da kərküklülərin azərbaycanca danışdığını qeyd edirlər”.
Professor Qəzənfər Paşayev Azərbaycan və İraq-Türkmanları arasında ədəbi-mədəni əlaqələrin qurulması sahəsində bir sıra addımların atıldığını, qədim tarixi keçmişə malik Azərbaycan-İraq ədəbi-mədəni əlaqələrinin inkişafında Azərbaycan radiosunun ərəb verilişləri şöbəsinə işə dəvət olunan kərküklü Sinan Səidin xüsusi xidmətləri olduğunu söyləyib. Həmçinin Azərbaycan-İraq ədəbi-mədəni mühiti ilə bağlı özünün müəllifi olduğu 20 kitab və onlarla məqalənin işıq üzü gördüyünü vurğulayıb. Bundan əlavə, AMEA-nın  humanitar və ictimai elmlər sahəsində fəaliyyət göstərən bir sıra alimlərin Azərbaycan-İraq ədəbi-mədəni əlaqələrinə öz elmi əsərləri ilə mühüm töhfə verdiklərini deyib. İraq türkmanları ilə bağlı ilk dəfə bu səviyyədə müzakirələrin aparılmasını yüksək qiymətləndirən və minnətdarlığını bildirən professor Qəzənfər Paşayev bu istiqamətdə bir sıra təkliflərini səsləndirib.
Sonra iclasda mövzu ilə əlaqədar müzakirələr aparılıb.
Müzakirələrdə akademiklər Rasim Əliquliyev, Gövhər Baxşəliyeva, İradə Hüseynova, filologiya elmləri doktoru Əfzələddin Əsgər və başqaları çıxış edərək fikirlərini səsləndiriblər.
AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, professor Qəzənfər Paşayev uzun illərdir İraqda yaşayan türkmanlarla bağlı ciddi tədqiqatlar aparır, İraq türkmanlarının folklorunu, ədəbiyyatını, dialektologiyasını öyrənir və o, ölkəmizdə kərkükşünaslıq üzrə ən önəmli araşdırmaçılardan biridir.
Son illərdə Prezident İlham Əliyevin tapşırığı və səyləri nəticəsində Azərbaycanın türk dövlətləri ilə əlaqələrinin genişləndiyini, Azərbaycan və Türkiyənin səyləri ilə Türk Dövlətləri Təşkilatının yarandığını deyən akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, ölkəmizin qarşılıqlı əməkdaşlığının hədəfləndiyi türk xalqlarından biri də İraq türkmanlarıdır.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, İraqda yaşayan türkmanlarla elmi əlaqələrin qurulması Akademiyanın yaxın perspektivdə qarşısında duran hədəflərdəndir və AMEA bu istiqamətdə üzərinə düşən vəzifələri məsuliyyətlə və layiqincə yerinə yetirəcəkdir.
Daha sonra iclasda İraq-Türkman ədəbi-mədəni mühitinin, tarixinin, dilinin, etnoqrafiyasının və folklorunun daha geniş şəkildə öyrənilməsi və sistemləşdirilməsi məqsədilə AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə yeni yaradılan İraq-Türkman Araşdırmaları üzrə Əlaqələndirmə Şurasının tərkibi təsdiqlənib. Şuranın sədrliyinə akademik Teymur Kərimli, sədr müavinliyinə professor Qəzənfər Paşayev, üzvlüyünə isə tanınmış türkoloq alimlər təsdiq olunublar.
Professor Qəzənfər Paşayevin məruzəsində irəli sürülən təkliflərin İraq-Türkman Araşdırmaları üzrə Əlaqələndirmə Şurasının iş planında nəzərə alınmasına qərar verilib. Eyni zamanda, İraq-Türkman gənclərinin doktorantura təhsili almaları üçün münasib şərait yaradılacağı nəzərə çatdırılıb.

В НАНА создан Совет по координации исследований, связанных с иракскими туркманами
На очередном заседании Президиума НАНА был заслушан доклад заслуженного деятеля науки, доктора филологических наук, профессора Газанфара Пашаева на тему «Исследования в Азербайджане, связанные с иракскими туркманами: итоги и задачи».
Ученый сообщил, что средневековые авторы называли огузов, обладавших древней историей и богатой культурой, туркманами. По словам Газанфара Пашаева, часть ученых, занимающихся этимологией этнонима «туркман», отмечает, что слово происходит от принявшего Ислам «тюрк-иман»а, другая же часть исследователей указывает, что этноним «туркман» произошел от фраз «тюрк» и «ман» или «тюркман» и применялся в смысле «тюркский человек»: «Наши соотечественники, проживающие в Ираке, называют и себя, и нас «туркманами». В настоящее время в Северном и Южном Азербайджане понятия «туркман» и «край туркманов» не используются, а проживающие в Ираке соотечественники сохраняют идентичность «туркман» и называют территорию своего проживания «край туркманов». Все исследователи, знакомые с азербайджанским языком и керкукским говором, отмечают, что керкуки говорят на азербайджанском языке».
Профессор Газанфар Пашаев сообщил, что предприняты некоторые шаги для установления литературно-культурных связей между Азербайджаном и иракскими туркманами, и отметил особые заслуги в развитии азербайджано-иракских литературно-культурных связей уроженца Иракского Керкука Синана Саида, приглашенного на работу в отдел арабских программ Азербайджанского радио. Также он подчеркнул, что сам он является автором 20-ти книг и десятков статей, связанных с азербайджано-иракской литературно-культурной средой. Помимо этого, продолжил ученый, весомый вклад в развитие азербайджано-иракских литературно-культурных связей своими трудами внесли некоторые ученые НАНА, занятые в сфере гуманитарных и общественных наук. Высоко оценив проведение первой дискуссии, связанной с иракскими туркманами, на таком уровне, профессор Газанфар Пашаев выразил за это свою благодарность и озвучил ряд предложений.
Далее на заседании прошли дискуссии.
В ходе дискуссий выступили академики Расим Алигулиев, Говхар Бахшалиева, Ирада Гусейнова, доктор филологических наук Афзаладдин Аскер и другие, которые поделились своими мыслями по данному вопросу.
Президент НАНА, академик Иса Габиббейли сообщил, что профессор Газанфар Пашаев на протяжении долгих лет проводит серьезные исследования, связанные с иракскими туркманами, изучает их фольклор, литературу и диалекты, ученый является одним из ведущих исследователей в области керкуковедения в стране.
Сказав, что в последние годы по поручению и благодаря стараниям Президента Ильхама Алиева расширяются связи Азербайджана с тюркскими государствами, а благодаря стараниям Азербайджана и Турции расширяется деятельность Организации тюркских государств, руководитель НАНА подчеркнул, что одним из тюркских народов, в сотрудничестве с которыми заинтересована наша республика, являются иракские туркманы.
Академик Иса Габиббейли отметил, что установление научных связей с иракскими туркманами является одной из ближайших целей НАНА, и Академия наук на должном уровне выполнит все задачи, стоящие перед ней в данной сфере.
Далее был утверджден состав Совета по координации исследований, связанных с иракскими туркманами, созданного по постановлению Президиума НАНА для более глубокого изучения литературно-культурной среды, истории, языка, этнографии и фольклора иракских туркман и систематизации этих исследований. Председателем совета, в состав которого вошли видные ученые-тюркологи, стал академик Теймур Керимли, заместителем председателя – профессор Газанфар Пашаев.
Отмечалось, что предложения, выдвинутые в докладе профессора Газанфара Пашаева, будут приняты во внимание в плане работы Совета по координации исследований, связанных с иракскими туркманами, а также будут созданы благоприятные условия для обучения молодых представителей иракских туркманов в докторантуре.