AMEA Naxçıvan Bölməsində “Ümummilli lider Heydər Əliyev və Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin möhkənməndirilməsi” mövzusunda Heydər Əliyev lektoriyasının 68-ci məşğələsi keçirilib.
Məşğələni giriş sözü ilə bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev açaraq bildirib ki, azadlıq, müstəqillik xalqlar, millətlər üçün ən müqəddəs, ən şirin nemətdir.
Müstəqilliyi əldə etmək nə qədər çətindirsə, onu qoruyub saxlamaq ondan da mürəkkəb və çətin məsələdir. Qüdrətli və möhkəm dövlət olmadan azadlıq və müstəqillik də yoxdur.
Xalqların və millətlərin taleyində, formalaşmasında, dünyadakı yerinin müəyyənləşdirilməsində tarixi şəxsiyyətlərin, dahi siyasətçilərin və müdrik dövlət başçılarının müstəsna rolunun danılmaz olduğunu söyləyən İ.Hacıyev qeyd edib ki, bəşəriyyətin yetirdiyi ulu öndər Heydər Əliyev kimi nadir dühalar isə özləri bütöv bir salnamə, tarix yaratmağa qadir olurlar. Ulu öndərin Azərbaycanın müdrik rəhbəri kimi çoxşaxəli fəaliyyəti, Vətən və xalq qarşısındakı misilsiz xidmətləri dahi şəxsiyyətlərin tarixin gedişində həlledici rol oynadıqlarını əyani şəkildə təsdiqləyən dəyərli nümunələrdəndir.
Daha sonra Naxçıvan Bölməsi Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun şöbə müdiri, dosent Emin Şıxəliyevin “Ümummili lider Heydər Əliyev və Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin möhkəmləndirilməsi” mövzusunda məruzəsi dinlənilib. Məruzəçi bildirib ki, xalqımız daim öz müstəqilliyini və suverenliyini təmin etməyə çalışıb, tarixin müəyyən dövrlərində buna nail olaraq zəngin dövlətçilik ənənələri yaradıb.
E.Şıxəliyev ötən əsrin 90-cı illərinin əvvəllərində dövlət müstəqilliyimizin bərpasında və möhkəmləndirilməsində ulu öndər Heydər Əliyevin misilsiz xidmətlərindən danışıb. Məruzəçi bildirib ki, məhz dahi liderin fəaliyyəti nəticəsində Azərbaycanın müstəqilliyi dönməz, əbədi xarakter alıb, ölkəmiz bugünkü inkişafa, tərəqqiyə qovuşub.
Akademik İ.Hacıyev lektoriyanın ümummilli lider Heydər Əliyevin qurucusu olduğu dövlətin, Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinə həsr olunduğunu bildirərək məşğələyə yekun vurub.

В Нахчыванском отделении состоялось 68 занятие лектория Гейдара Алиева, посвященное 24-летию государственной независимости Азербайджана
В Нахчыванском отделении НАНА состоялось 68 занятие лектория Гейдара Алиева «Общенациональный лидер Гейдар Алиев и укрепление государственной независимости Азербайджана».
Открыв занятие вступительным словом, председатель отделения, академик Исмаил Гаджиев отметил, что свобода и независимость являются самым святым достоянием народов мира.
Сохранение независимости намного сложнее ее приобретения. Свобода и независимость присущи лишь могущественным и крепким государствам.
И.Гаджиев подчеркнул исключительную роль исторических личностей, гениальных политиков и мудрых глав государств в судьбах народов и национальностей, их формировании и определении позиции в мире. Он добавил, что великий лидер Гейдар Алиев является одним из тех редких гениев, которые сами способны создать целую летопись и историю. Многогранная деятельность великого лидера, его неоценимые заслуги перед Родиной и народом являются наглядным подтверждением решающей роли гениальных личностей в ходе истории.
Далее был заслушан доклад заведующего отделом Института истории, этнографии и археологии Нахчыванского отделения, доцента Эмина Шихалиева «Общенациональный лидер Гейдар Алиев и укрепление государственной независимости Азербайджана». Докладчик отметил, что стараясь постоянно обеспечить свою независимость и суверенитет азербайджанский народ, создавал ценные государственные традиции в определенные исторические периоды.
Э.Шихалиев рассказал о неоценимых заслугах великого лидера Гейдара Алиева в восстановлении и укреплении государственной независимости Азербайджана в начале 90-х годов прошлого века. Докладчик добавил, что благодаря именно деятельности великого лидера независимость Азербайджана стала носить необратимый, долговечный характер, а страна приобрела сегодняшнее развитие и прогресс.
Академик И.Гаджиев завершил занятие, напомнив, что лекторий был посвящен государственной независимости Азербайджана, основанным общенациональным лидером Гейдаром Алиевым.