“Azərbaycan və dünya incəsənətində soyqırımı” mövzusunda beynəlxalq elmi seminar keçirildi
Oktyabrın 19-da AMEA-nın Əsas binasında Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan və dünya incəsənətində soyqırımı” mövzusunda beynəlxalq elmi seminar işə başladı.
Tədbiri giriş sözü ilə Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə beynəlxalq seminarın azərbaycanlılara qarşı həyata keçirilən soyqırımı cinayətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində məqsədyönlü tədbirlərdən olduğunu bildirdi. Qeyd etdi ki, bu gün yerli və xarici alimlərin yaradıcılığında soyqırımı mövzusu çox aktualdır və xarici həmkarlarımız beynəlxalq seminara xüsusi diqqət və maraq göstəriblər.
Ötən il akademiyada soyqırımı tədqiqatlarının təşkili məqsədilə AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin sədrliyi ilə “Azərbaycanlılara qarşı soyqırımı tədqiqatları Komissiyası”nın yaradıldığını söyləyən Ə.Salamzadə komissiya tərəfindən həyata keçirilən tədbirlərin böyük tarixi əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirdi. Qeyd etdi ki, komissiya tərəfindən soyqırımı mövzusunda bir sıra tədbirlər həyata keçirilmiş, zəruri tarixi sənədlər aşkara çıxarılıb kitab halında nəşr edilmiş, bu sahədə elmi-tədqiqat işləri genişləndirilmişdir.
Tədbirdə institutun direktor müavini, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Xəzər Zeynalovun “İncəsənətdə Xirosima faciəsinin bədii təcəssümü”, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Aidə Sadıqovanın “Soyqırımı tarixi hadisə kimi”, Marina Genkinanın (İsrail) “Xolokost mövzusu və İsrail incəsənəti”, Səid Qalimjanovun (Qazaxıstan) “XX əsrin 30-cu illərində Qazaxıstana deportasiya olunmuş alman rəssamlarının yaradıcılığına dair”, Marina Şelestin (İsrail)  “”Yerusəlim “Skitsa” qaleriyasının layihələrində Xolokost mövzusu”, Rəna Abdullayevanın “Xolokost İ.Kleynerin yaradıcılığında” və Ərtegin Salamzadənin “Azərbaycan incəsənətində soyqırımı” mövzusunda məruzələr dinlənildi.
Məruzələrdə Xocalı, Xolokost, Xirosima faciələrinin Azərbaycan və dünya incəsənətində müxtəlif formada işıqlandırlımasına dair fakt və nümunələr slaydlar vasitəsilə diqqətə çatdırıldı.

19 октября при организационной поддержке Института архитектуры и искусства в основном здании НАНА начал работу международный научный семинар "Геноцид в азербайджанском и мировом искусстве».
Открыв мероприятие вступительным словом, директор Института архитектуры и искусства, член-корреспондент НАНА, Эртегин Саламзаде отметил, что данный международный семинар является целенаправленным мероприятием по доведению до мировой общественности преступлений геноцида, осуществленных против азербайджанцев. Он подчеркнул актуальность темы геноцида в творчестве современных отечественных и зарубежных ученых. С данной точки зрения зарубежные коллеги проявили особое внимание и интерес к международному семинару.
Напомнив о созданном в прошлом году в академии под председательством президента НАНА, академика Акифа Ализаде «Комиссии по исследованию геноцида против Азербайджанцев» с целью организации исследований геноцида, А.Саламзаде отметил, что мероприятия, осуществленные комиссией, имеют большое историческое значение. Он добавил, что комиссией был осуществлен ряд мер по теме геноцида, выявлены и изданы в виде книги необходимые исторические документы, а также расширены научно-исследовательские работы в данной сфере.
На мероприятии были заслушаны доклады «Художественное воплощение в искусстве трагедии Хиросимы» доктора философии по искусствоведению Хазара Зейналова, «Геноцид как историческое событие» доктора философии по искусствоведению Аиды Садыговой, «Тема холокоста и израильское искусство» Марины Генкиной (Израиль), «О творчестве немецких художников, депортированных в Казахстан в 30-е годы XX века» Саида Галымжанова (Казахстан), «Тема холокоста в проектах галереи «Иерусалим Скица»» Марины Селестин (Израиль), «Холокост в творчестве И.Клейнера» Рены Абдуллаевой и «Геноцид в азербайджанском искусстве» Эртегина Саламзаде.
В докладах посредством слайдов были приведены факты и образцы касательно освещения в различных формах в азербайджанском и мировом искусстве ходжалинской, холокосткой и хиросимской трагедий.