AMEA Rəyasət Heyəti aparatının “Elektron Akademiya” şöbəsi tərəfindən görülmüş işlərin hesabatı təqdim edilib.
Tədbirdə giriş sözü ilə çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli ölkə başçısının Azərbaycan elmi qarşısında qoyduğu vəzifələrdən irəli gələrək və müasir dünya elminin çağırışlarını əsas götürərək Akademiyada köklü struktur islahatlarının aparıldığını, informasiya texnologiyalarının geniş tətbiq olunduğu dövrün tələblərinə cavab verən yeni şöbələrin yaradıldığını, mövcud şöbələrin fəaliyyət istiqamətlərinin təkmilləşdirildiyini, həmçinin bir sıra kadr islahatlarının aparıldığını diqqətə çatdırıb, bu istiqamətdə işlərin davam etdirildiyini bildirib. Qeyd edib ki, bu islahatlar çərçivəsində AMEA Rəyasət Heyəti tərəfindən daxili imkanlar hesabına əlavə maliyyə vəsaiti tələb olunmadan Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun bazasında Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun, Tarix İnstitutunun bazasında isə daxili imkanlar hesabına Tarix və Etnologiya İnstitutunun yaradılması haqqında AMEA-nın Ümumi yığıncağı qarşısında vəsatət qaldırılıb.
AMEA rəhbəri, həmçinin Akademiyada aparılan elmi-tədqiqat istiqamətlərinin başlıca olaraq ölkə Prezidentinin sərəncamları ilə təsdiqlənmiş “Azərbaycan Respublikasının 2022–2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”na və “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”ə uyğunlaşdırıldığını bildirib.
Bundan irəli gələrək keçmiş postsovet ölkələrinin Elmlər Akademiyaları arasında ilk dəfə olaraq AMEA-da “Elektron Akademiya” şöbəsinin yaradıldığını deyən akademik İsa Həbibbəyli ötən müddət ərzində Akademiyada elektron informasiya mühitində fəaliyyətin daha da genişləndiyini, rəqəmsal tranformasiyaların sürətləndiyini, artıq elektron hərəkatın başlanıldığını, yeni-yeni istiqamətlərdə bir sıra zəruri addımların atıldığını söyləyib. Akademiya rəhbəri AMEA-nın elmi tədqiqat müəssisələrində elektron xidmətlər şəbəkəsinin yaradılmasına həsr olunmuş müşavirənin keçirildiyini, elmi müəssisələrin və alimlərimizin beynəlxalq akademik şəbəkələrdə profillərinin yaradıldığını, elmi nəşrlərin veb saytlarının hazırlandığını, gənc alimlərin, magistrant və doktorantların yaxından iştirakı ilə “Vikipediya” Ensiklopediyasının Azərbaycan dili bölməsində və bir sıra xarici dillər üzrə də fəaliyyətin genişləndirildiyini, AMEA-nın dövri elmi jurnallarında dərc olunan məqalələrə mərkəzləşdirilmiş qaydada DOİ identifikatorunun verilməyə başlandığını vurğulayıb.
AMEA prezidenti jurnalların elektron bazasının yaradılması, eləcə də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında və elmi müəssisə və təşkilatlarının kitabxanasında e-kitabxana, e-kataloq və rəqəmsal bazanın formalaşdırılması kimi qarşıdakı hədəflərdən danışıb, elektron informasiya mühitində fəaliyyətin genişləndirilməsinə dair maarifləndirmə işinin gücləndirilməsi, elmi nəşrlərə istinadların qeydə alınması, təhlili, dəyərləndirilməsi itiqamətlərində treninqlərin keçirilməsi ilə bağlı müvafiq tapşırıqlarını verib.
Sonra AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının “Elektron Akademiya” şöbəsinin müdiri, r.ü.f.d. Fariz İmranov şöbə tərəfindən görülmüş işlərin hesabatını təqdim edib. AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəylinin tapşırıqları əsasında ötən müddət ərzində şöbənin əməkdaşları tərəfindən 5 veb saytın yaradıldığını, 268 məqaləyə DOİ identifikatorunun verildiyini söyləyib. Həmçinin bildirib ki, “Elektron Akademiya” şöbəsinin təşkilatçılığı ilə keçirilən “Vikipediya” təlimlərinə Akademiyanın elmi müəssisələrinin əməkdaşları cəlb olunub və qısa müddətdə bu virtual məkanda azərbaycanca, eləcə də xarici dillərdə 1300-dən çox məqalənin yaradılıb, yaxud redaktə olunub və ya tərcümə edilib. AMEA əməkdaşları tərəfindən “Google scholar”da 625 yeni profilin yaradıldığını, son aylar ərzində əməkdaşların əksəriyyətinin ORCİD və s. İD-yə malik olduğunu, sosial şəbəkələrdə də yeni profillərin yaradıldığını diqqətə çatdıran Fariz İmranov hazırda AMEA-da elektron xidmətlər şəbəkəsinin genişləndirilməsi ilə bağlı fəaliyyət proqramının həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb, qarşıda duran vəzifələrindən danışıb.
Şöbənin baş mütəxəssisi Elnur Eltürk isə çıxışında “Elektron Akademiya” şöbəsinin təşkilatçılığı ilə Mərkəzi Elmi Kitabxanada keçirilən “Vikipediya” təlimlərinin səmərəliliyindən danışıb. Akademiyanın ölkəmizdə “Vikipediya” fəaliyyətinə mühüm töhfələr verdiyini qeyd edən Elnur Eltürk sözügedən təlimlərə böyük marağın olduğunu və məşğələlərin bundan sonra da davam etdiriləcəyini diqqətdə çatdırıb.
İclasda, həmçinin AMEA prezidentinin müşaviri Elşən Quliyev, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürov, Sənədlərlə iş və protokol şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Əsmər Əliyeva, AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun icraçı direktoru, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Mehman Həsənli və “Elektron Akademiya” şöbəsinin baş mütəxəssisi Aida Tağıyeva çıxış edərək müzakirə olunan sahə üzrə təmsil etdikləri strukturlarda görülən işlər barədə məlumat verib, müəyyən olunmuş indikatorlar üzrə elektron xidmətlər şəbəkəsinin səmərəliliyinin artırılması ilə bağlı təklif və mülahizələrini səsləndiriblər.
Sonda “Elektron Akademiya” şöbəsinin yarandığı bir neçə ay ərzində gördüyü əhəmiyyətli işləri müsbət qiymətləndirərək hesabatı qənaətbəxş hesab edən AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli tərəfindən elektron xidmətlər sahəsində Akademiyanın elmi-tədqiqat müəssisələrinin fəaliyyətinin daha da genişləndirilməsi barədə tapşırıqlar verilib və bu istiqamətdə qarşıda duran vəzifələr müəyyənləşdirilib.

Заслушан отчет и определены предстоящие задачи отдела «Электронная Академия» аппарата Президиума НАНА
Представлен отчет о работах, выполненных отделом «Электронная Академия» аппарата Президиума НАНА.
Открыв мероприятие вступительным словом, президент НАНА, академик Иса Габиббейли сообщил, что руководствуясь задачами, поставленными главой государства перед отечественной наукой, и опираясь на вызовы современной мировой науки, в НАНА продолжаются коренные структурные реформы, создаются новые отделы, отвечающие требованиям века информационных технологий, совершенствуются направления деятельности существующих отделов, а также проводятся кадровые реформы. Академик отметил, что в рамках этих реформ Президиум НАНА поднял перед Общим собранием НАНА ходатайство о создании Института археологии и антропологии – на базе Института археологии, этнографии и антропологии и Института истории и этнологии – на базе Института истории за счет внутренних ресурсов без дополнительных финансовых затрат.
Руководитель НАНА также добавил, что научно-исследовательские работы в Академии наук ведутся, прежде всего, в соответствии с документами «Стратегия социально-экономического развития Азербайджанской Республики на 2022-2026 годы» и «Азербайджан 2030: Национальные приоритеты социально-экономического развития», которые были утверждены распоряжениями Президента страны.
Сказав, что среди академий наук постсоветского пространства подобный отдел впервые был создан именно в НАНА, академик Иса Габиббейли сообщил, что за истекший период деятельность в электронном информационном пространстве еще больше расширилась, ускорились цифровые трансформации, дан старт электронному движению, предприняты необходимые меры в новых направлениях. Президент Академии наук подчеркнул, что прошло совещание, посвященное организации в научно-исследовательских учреждениях НАНА сети электронных услуг, созданы профили научных учреждений и ученых в международных академических сетях, подготовлены веб-сайты научных изданий, при активном участии молодых ученых, магистрантов и докторантов расширена деятельность раздела Википедии на азербайджанском и некоторых иностранных языках, осуществляется централизованное присвоение идентификатора DOİ статьям, публикующимся в периодических научных журналах НАНА.
Академик Иса Габиббейли рассказал о таких предстоящих целях, как создание электронных баз журналов, формирование в Центральной научной библиотеке НАНА и библиотеках научных учреждений и организаций Академии наук электронных библиотек, электронных каталогов и цифровых баз, а также дал соответствующие поручения, связанные с усилением просветительских мероприятий по расширению деятельности в электронном информационном пространстве, проведением тренингов в области регистрации, анализа и оценки цитирований научных трудов и т.д.
Затем заведующий отделом «Электронная Академия» аппарата Президиума НАНА, доктор философии по математике Фариз Имранов представил отчет о проделанных в отделе работах. Он сообщил, что по поручению президента НАНА, академика Исы Габиббейли за истекший период сотрудниками отдела были созданы 5 веб-сайтов, 268 статьям был присвоен идентификатор DOİ. Также Фариз Имранов отметил, что к тренингам по Википедии, которые прошли при организации отдела «Электронная Академия», были привлечены сотрудники научных учреждений НАНА, за короткий срок в этом виртуальном пространстве были размещены, отредактированы или переведены более 1300 статей на азербайджанском и других языках. Сказав, что сотрудниками НАНА созданы 625 новых профилей в Google scholar, за последние месяцы приобретены ORCİD и другие идентификаторы, а также созданы новые профили в социальных сетях, завотделом добавил, что в настоящее время в НАНА реализуется программа, связанная с расширением сети электронных услуг, и рассказал о предстоящих задачах.
В своем выступлении главный специалист отдела Эльнур Эльтюрк рассказал об эффективности тренингов по Википедии, которые прошли в Центральной научной библиотеке при организации отдела «Электронная Академия». Отметив, что Академия наук внесла весомый вклад в расширение раздела Википедии на азербайджанском языке, Эльнур Эльтюрк добавил, что указанные тренинги вызвали большой интерес, они будут продолжены и в дальнейшем.
На заседании также выступили советник президента НАНА Эльшан Гулиев, заведующий Отделом по связям с общественностью, печати и информации аппарата Президиума НАНА, доктор философии по филологии Агагусейн Шукюров, заведующая Отделом по работе с документами и протокола, доктор философии по филологии Эсмер Алиева, исполнительный директор Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА, доктор философии по филологии Мехман Гасанли и главный специалист отдела «Электронная Академия» Аида Тагиева, которые рассказали о работах, выполненных в представляемых ими подразделениях, и озвучили свои мысли и предложения, связанные с повышением эффективности сети электронных услуг по установленным индикаторам.
В заключение выступил президент НАНА, академик Иса Габиббейли, который положительно оценил работы, проделанные отделом «Электронная Академия» за несколько месяцев его существования, посчитал отчет отдела удовлетворительным, дал свои поручения, нацеленные на еще большее расширение деятельности научно-исследовательских учреждений НАНА в сфере электронных услуг, и определил предстоящие задачи.