Oktyabrın 21-də “Hilton-Baku” otelində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun (EİF) qrant layihəsi çərçivəsində Bakı Dövlət Universitetinin Sosial və pedaqoji psixologiya kafedrasının müdiri, professor Kamilə Əliyevanın elmi redaktorluğu ilə nəşr olunmuş “Uşaq inkişafının qiymətləndirilməsi” (müəllif: Turanə Əliyeva) kitabının təqdimat mərasimi keçirildi. Eyni zamanda, Dövlət Proqramı çərçivəsində gənc alim və mütəxəssislərin, eləcə də Qarabağ tədqiqatları üzrə üçüncü “Şuşa qrantı” müsabiqələrində qalib gələn layihələrin rəhbərləri ilə ənənəvi görüş keçirildi.
Tədbirdə çıxış edən EİF-in icraçı direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Elçin Babayev ölkəmizdə elmin inkişafı istiqamətində həyata keçirilən Dövlət proqramları və layihələrdən danışdı. Bildirdi ki, həmin layihələrdən biri olan “Uşaq inkişafının qiymətləndirilməsi” kitabında məktəbəqədər yaşlı uşaqların fiziki, sosial və mənəvi, emosional, həmçinin, nitq inkişafına dair məlumatlar, Kanada, Litva və bir sıra digər ölkələrdə məktəbəqədər yaşlı uşaqların inkişafının qiymətləndirilməsində geniş istifadə olunan Uşaqların Skrininqi üçün Diaqnostik Vəsaitinin (USDV) yaranma tarixi, psixometrik xüsusiyyətləri, USDV-nin Azərbaycana kross-kultural adaptasiya prosesi təfsilatı ilə təqdim olunur.
Sonra çıxış edən kitabın müəllifi Turanə Əliyeva nəşrin əsasən psixologiya ixtisası üzrə təhsil alan tələbələri və psixoloji qiymətləndirmə sahəsində müəyyən kurslar keçmiş peşəkarları uşaq inkişafı və onun qiymətləndirilməsi sahəsində müvafiq bilik və bacarıqlarla təmin etmək məqsədilə hazırlandığını qeyd etdi.
Təqdimat mərasimi çərçivəsində Elmin İnkişafı Fondunun nəticələri üzrə son günlər elan olunmuş qrant müsabiqəsinin qalib layihə rəhbərləri ilə görüş də keçirildi. Qeyd edək ki, 3-cü “Şuşa qrantı” müsabiqəsi üzrə ümumi maliyyələşdirilmə həcmi 220000 manat olmaqla 5 qalib layihə müəyyənləşdirilib.
Gənc alim və mütəxəssislərin 3-cü qrant müsabiqəsinin nəticələrinə əsasən isə, ümumi maliyyələşdirilmə həcmi 500000 manat olmaqla 24 layihə qalib olub.

21 октября в отеле «Hilton-Baku» состоялась церемония презентации книги «Оценка детского развития» (автор: Турана Алиева), изданной в рамках грантового проекта Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики (ФРН) под научной редакцией заведующей кафедрой социальной и педагогической психологии Бакинского государственного университета, профессора Кямили Алиевой. На мероприятии в рамках Государственной Программы также прошла традиционная встреча с молодыми учеными и специалистами, а также руководителями проектов, победивших в третьем конкурсе «Грант Шуши» по карабахским исследованиям.
Выступивший на мероприятии исполнительный директор ФРН, доктор философии по физико-математическим наукам Эльчин Бабаев рассказал о Государственных программах и проектах, осуществляемых в нашей стране в области развития науки.
Проинформировав о книге, он отметил, что в книге «Оценка детского развития» дается информация о физическом, социальном и нравственном, эмоциональном, а также речевом развитии детей дошкольного возраста. В новом издании детально представлена история развития Диагностического средства для скрининга детей (ДССД), которое широко используется в оценке развития детей дошкольного возраста в Канаде, Литве и ряде других стран.
Далее выступила автор книги Турана Алиева, которая отметила, что новое издание подготовлено с целью обеспечения соответствующими знаниями и умениями студентов, обучающихся по специальности психология, и специалистов, прошедших определенные курсы в области психологической оценки.
В рамках презентации также состоялась встреча с руководителями победивших проектов грантового конкурса Фонда развития науки. Отметим, что на 3 конкурсе «Грант Шуши» с объемом финансирования в 220000 манат 5 проектов были объявлены победителями.
Согласно результатам 3-го грантового конкурса молодых ученых и специалистов были объявлены победителями 24 проекта с общим объемом финансирования в 500000 манат.