Oktyabrın 21-də “Hilton-Baku” otelində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun (EİF) qrant layihəsi çərçivəsində Bakı Dövlət Universitetinin Sosial və pedaqoji psixologiya kafedrasının müdiri, professor Kamilə Əliyevanın elmi redaktorluğu ilə nəşr olunmuş “Uşaq inkişafının qiymətləndirilməsi” (müəllif: Turanə Əliyeva) kitabının təqdimat mərasimi keçirildi. Eyni zamanda, Dövlət Proqramı çərçivəsində gənc alim və mütəxəssislərin, eləcə də Qarabağ tədqiqatları üzrə üçüncü “Şuşa qrantı” müsabiqələrində qalib gələn layihələrin rəhbərləri ilə ənənəvi görüş keçirildi.
Tədbirdə çıxış edən EİF-in icraçı direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Elçin Babayev ölkəmizdə elmin inkişafı istiqamətində həyata keçirilən Dövlət proqramları və layihələrdən danışdı. Bildirdi ki, həmin layihələrdən biri olan “Uşaq inkişafının qiymətləndirilməsi” kitabında məktəbəqədər yaşlı uşaqların fiziki, sosial və mənəvi, emosional, həmçinin, nitq inkişafına dair məlumatlar, Kanada, Litva və bir sıra digər ölkələrdə məktəbəqədər yaşlı uşaqların inkişafının qiymətləndirilməsində geniş istifadə olunan Uşaqların Skrininqi üçün Diaqnostik Vəsaitinin (USDV) yaranma tarixi, psixometrik xüsusiyyətləri, USDV-nin Azərbaycana kross-kultural adaptasiya prosesi təfsilatı ilə təqdim olunur.
Sonra çıxış edən kitabın müəllifi Turanə Əliyeva nəşrin əsasən psixologiya ixtisası üzrə təhsil alan tələbələri və psixoloji qiymətləndirmə sahəsində müəyyən kurslar keçmiş peşəkarları uşaq inkişafı və onun qiymətləndirilməsi sahəsində müvafiq bilik və bacarıqlarla təmin etmək məqsədilə hazırlandığını qeyd etdi.
Təqdimat mərasimi çərçivəsində Elmin İnkişafı Fondunun nəticələri üzrə son günlər elan olunmuş qrant müsabiqəsinin qalib layihə rəhbərləri ilə görüş də keçirildi. Qeyd edək ki, 3-cü “Şuşa qrantı” müsabiqəsi üzrə ümumi maliyyələşdirilmə həcmi 220000 manat olmaqla 5 qalib layihə müəyyənləşdirilib.
Gənc alim və mütəxəssislərin 3-cü qrant müsabiqəsinin nəticələrinə əsasən isə, ümumi maliyyələşdirilmə həcmi 500000 manat olmaqla 24 layihə qalib olub.

At “Hilton-Baku” hotel was held the presentation ceremony of “Assessment of children's development” book (author: Turana Aliyev) issued under the grant project of Science Development Fund under the President of Azerbaijan Republic, under the scientific editorship of the head of the department of social and educational psychology in Baku State University, Professor Kamila Aliyeva on October 21.
At the event within the framework of the State Program also held a traditional meeting with young scientists and specialists, and project managers, who won the third competition “Grant of Shusha” in Karabakh research.
The executive director of SDF, who made a speech at action, the Doctor of philosophy on physical and mathematical sciences Elchin Babayev told about the State programs and projects which are carried out in our country in the field of development of science.
Informed on the book, he noted that in “Assessment of children's development” book information on physical, social and moral, emotional, and also speech development of children of preschool age is given.
In the new edition is in detail presented the history of the Developmental Screening
Method for Children (DSMC), which is widely used in the evaluation of early childhood development in Canada, Lithuania and other countries.
Further acted the author of the book Turana Aliyeva, who noted that, a new edition is prepared to provide relevant knowledge and skills of students enrolled on the specialty psychology, and the specialists who have specific training in the field of psychological assessment.
Within the presentation also was held meeting with the leaders of the winning projects grant competition of Science Development Fund. Note that the 3 competition "Grant of Shusha" with funding of 220,000 manats 5 projects were declared as winners.
According to results of the 3rd grant competition of young scientists and experts 24 projects with total amount of financing of 500000 manat were declared as winners.