MEK-də “18 Sentyabr - Milli Musiqi Günü” adlı sərgi təşkil edilib
18 sentyabr ölkəmizdə Milli Musiqi Günü kimi qeyd olunur. Bu gün Azərbaycan peşəkar musiqi sənətinin banisi, Şərqdə ilk operanın müəllifi, dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin doğum günü ilə bağlıdır. Milli Musiqi Günü Ümummili Lider Heydər Əliyevin 1995-ci il 18 sentyabr tarixli Fərmanı ilə hər il ölkə miqyasında keçirilir. Bu münasibətlə AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) “18 Sentyabr – Milli Musiqi Günü” adlı ənənəvi sərgi təşkil olunub.
Sərgidə Azərbaycanın çoxəsrlik musiqi mədəniyyətini əks etdirən əsərlər nümayiş olunur. Bunların sırasında Üzeyir Hacıbəyli, Fikrət Əmirov, Qara Qarayev kimi dahi sənətkarların opera, musiqili komediya, kantata, fantaziya, mahnı və romansları, kamera və xor əsərləri yer alır. Həmçinin sərgidə Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə çapdan çıxan Azərbaycan musiqişünaslığında xanəndəlik sənətinin tarixini və inkişafını özündə əks etdirən “Space of Mugam” (ingilis dilində) toplusu, Fəxrəddin Əlinin “Azərbaycan muğamı miniatürlərdə”, “Ustad xanəndələr”, “Gənc xanəndələr”, “Qarabağ xanəndələri”, “Muğam dəstgahları”, “Muğam ensiklopediyası”, Lətifəxanım Əliyevanın “Muğamın meracı” kimi dəyərli nəşrləri də nümayiş etdirilir.
Bundan başqa, klassik, xalq, aşıq musiqisi, milli rəqs sənəti, musiqi alətlərimiz və s. haqqında “Üzeyirşünaslıq” (Fərəh Əliyeva), “Fikrət Əmirov” (Səadət Təhmirazqızı), “Səhnəmizin Ağ çiçəyi” (Mustafa Çəmənli), “Qara Qarayev tələbələrinin xatirəsində”, “Violonçel, fortepiano və simfonik orkestr üçün ikili konsert partitura” (Süleyman Ələsgərov), “Azərbaycan çalğı alətləri dünyanı valeh edir” (Səadət Abdullayeva), “Səhnə fədailəri” trilogiyası (İlham Rəhimli) kimi kitablar da sərgilənir.

18 сентября в республике отмечается День национальной музыки. Этот праздник учрежден в честь дня рождения основоположника профессионального музыкального искусства Азербайджана, автора первой оперы на Востоке, гениального композитора Узеира Гаджибейли. День национальной музыки ежегодно отмечается во всех уголках страны в соответствии с Указом общенационального лидера Гейдара Алиева от 18 сентября 1995 года.
По этому случаю в Центральной научной библиотеке НАНА (ЦНБ) была организована традиционная выставка «18 сентября – День национальной музыки».
На выставке демонстрируются произведения, отражающие многовековую музыкальную культуру Азербайджана. Среди этих произведений – оперы, музыкальные комедии, кантаты, фантазии, песни и романсы, камерные и хоровые сочинения Узеира Гаджибейли, Фикрета Амирова, Гара Гараева и других выдающихся композиторов. Также на выставке представлены ценные печатные издания: выпущенный в свет при поддержке Фонда Гейдара Алиева сборник на английском языке «Space of Mugam», посвященный истории возникновения и развития искусства ханенде, книга выдающегося художника-миниатюриста Фахраддина Али «Азербайджанский мугам в миниатюрах», «Энциклопедия мугама», сборники «Мастера искусства ханенде», «Молодые ханенде», «Карабахские ханенде» и т.д.
Помимо этого, выставлены труды, посвященные классической и народной музыке, ашугскому искусству, национальным танцам, музыкальным инструментам и т.п. Это книги из серии «Узеироведение», а также такие издания, как «Фикрет Амиров» (Саадат Тахмиразгызы), «Гара Гараев в воспоминаниях учеников» (составитель – Наргиз Шафиева), «Двойной концерт для виолончели, фортепиано и симфонического оркестра. Партитура» (Сулейман Алескеров), «Федаины искусства» (Ильхам Рагимли) и другие.