AMEA Rəyasət Heyətində Humanitar Elmlər Bölməsinin (HEB) növbəti büro iclası keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə HEB-in akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli açaraq gündəlikdəki məsələlərlə bağlı məlumat verib. O, Azərbaycan Respublikasının millətlərarası, multikulturalizm və dini məsələlər üzrə Dövlət müşaviri, akademik Kamal Abdullayevin AMEA-nın Qərarı ilə HEB-in Büro üzvlüyünə seçildiyini bir daha iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Akademik T.Kərimli Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadənin Rəyasət Heyətinin 23 sentyabr 2015-ci il tarixli qərarına əsasən 50 illik yubileyi münasibətilə AMEA-nın Fəxri Fərmanı ilə təltif edildiyini bildirib və mükafatı alimə təqdim edib.
İclasda bir sıra elmi-təşkilati məsələlər müzakirə olunub. AMEA-nın elmi müəssisələri tərəfindən doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanları üçün müvafiq ixtisas fənləri üzrə tərtib olunmuş test suallarının təhlil edilməsi məqsədilə Rəyasət Heyətinin nəzdində Ekspert komissiyasının yaradıldığını xatırladan Teymur Kərimli bölməyə daxil olan elmi tədqiqat müəssisələrində bu məsələnin icra vəziyyəti barədə danışıb. Bildirib ki, bölmənin elmi müəssisələri tərəfindən test tapşırıqları hazırlanıb və Folklor İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Muxtar İmanovun sədrliyi ilə HEB-in tərkibində yaradılmış Ekspert Komissiyasının 15 oktyabr 2015-ci il tarixli iclasında geniş müzakirə olunub. İclasda, həmçinin qəbul imtahanından əvvəl treninqlərin keçirilməsi təklifi irəli sürülüb.
Tədbirdə Dilçilik İnstitutunun Terminologiya şöbəsinin əməkdaşları tərəfindən hazırlanmış "İzahlı dilçilik terminləri" lüğətinin çapa təqdim edilməsi məsələsi də müzakirə edilib.
İclasda akademik Kamal Abdullayev çıxış edərək, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən imzalanmış “Kitabi-Dədə Qorqud”un alman alimi Fridrix fon Dits tərəfindən ilk tərcüməsi, nəşri və dünya elm aləminə tanıdılması ilə bağlı Sərəncamını və bununla bağlı Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti tərəfindən hazırlanmış Tədbirlər Planının icrası ilə bağlı məsələləri bir daha iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. Akademik ölkə Prezidentinin qaldırdığı bu məsələnin Türkiyədə də əks səda doğurduğunu və Dədə Qorqudla bağlı Türkiyədə silsilə tədbirlərin keçirildiyini bildirib. Alim keçiriləcək tədbirlərdə nəinki humanitar və ictimai elmlərin, hətta fizika, kimya, yer elmləri və s. sahələr üzrə mütəxəssislərin də cəlb edilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Daha sonra akademik Teymur Kərimli AMEA-nın 70 illik yubiley tədbiri çərçivəsində təşkil olunacaq sərgi barədə məlumat verib.
Sərgi ilə bağlı çıxış edən AMEA Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin Beynəlxalq təşkilatlarla əlaqələr şöbəsinin rəisi, sərginin rəhbəri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Nuridə Quliyeva AMEA-nın 70 illiyinə həsr olunan sərginin noyabrın 2-də açılacağını bildirib. O, sərginin Akademiyanın əsas binasında təşkil olunacağını, 370 kv.metr sahəni əhatə etdiyini və 41 pavilyondan ibarət olduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, sərgiyə hazırlıq işləri artıq başa çatdırılıb.
Tədbirdə HEB-in büro üzvləri, institut və elmi təşkilatlarının rəhbərləri, test tapşırıqlarının hazırlanması üzrə məsul şəxslər iştirak ediblər.

Department of Humanitarian Sciences of ANAS (DHS) held next bureau meeting at the Presidium of ANAS.
Opening the meeting Academician-secretary of DHS Acad. Teymur Karimli informed on the issues of agenda. He brought to mind the election of Academician, state advisor for ethnic, multicultural and religious affairs of AR Kamal Abdullayev to Bureau membership of DHS by the decision of ANAS.
Later on, Acad. T.Karimli presented Honorary Award of ANAS to Ertegin Salamzadeh, director of the Institute of Architecture and Art, corresponding member of ANAS, on the occasion of 50th anniversary pursuant to decision of the Presidium dated September 23, 2015.
Several scientific-organizing issues were scheduled in the assembly. Notifying about creation of Expert commission attached to Presidium with the goal of to analyze test questions developed for doctorate and doctoral exams by the scientific ventures of ANAS, T. Karimli spoke on execution state of this process in the institutions. Test tasks have been developed by the institutions of department and widely discussed in an assembly of Expert Commission established under DHS on October 15, 2015 which chaired by director of the Institute of Folklore, corresponding member of ANAS Mukhtar Imanov. Carrying out of trainings before exam of admission was proposed in the assembly as well.
Event also discussed issue of submitting for publication Explanatory terms dictionary by employees of Terminology department of the Institute of Linguistics
In the assembly, Acad. Kamal Abdullayev once more drew attention of participants the Order of AR President in connection with initial translation of “Kitabi Dede-Gorgud” by German scientist Fredrick fon Ditz, its publication and recognition in whole world and a number of issues on execution of Action Plan developed by the Cabinet of Ministers of AR in this regard. The issue solicited by President echoed in Turkey as well, and chain of events concerned Dede-Gorgud was held there, scientist stated.
Then, Acad. Teymur Karimli informed about the exhibition to be organized within 70th anniversary of ANAS.
Head of Division of Relations with international organizations of the Department of International Relations of ANAS PhD in History Nurida Guliyeva noted that exhibition devoted to 70th anniversary of ANAS will open on November 2. Covering 370kv.m area and consisting of 41 pavilions, the exhibition will be organized at the main building of ANAS. Preparatory works to exhibition has already been completed, she added.
In closing, several staff problems were scheduled.
Event was attended by bureau members of DHS, heads of institute and scientific organizations and people responsible for developing test tasks.