AMEA Rəyasət Heyətində Humanitar Elmlər Bölməsinin (HEB) növbəti büro iclası keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə HEB-in akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli açaraq gündəlikdəki məsələlərlə bağlı məlumat verib. O, Azərbaycan Respublikasının millətlərarası, multikulturalizm və dini məsələlər üzrə Dövlət müşaviri, akademik Kamal Abdullayevin AMEA-nın Qərarı ilə HEB-in Büro üzvlüyünə seçildiyini bir daha iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Akademik T.Kərimli Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadənin Rəyasət Heyətinin 23 sentyabr 2015-ci il tarixli qərarına əsasən 50 illik yubileyi münasibətilə AMEA-nın Fəxri Fərmanı ilə təltif edildiyini bildirib və mükafatı alimə təqdim edib.
İclasda bir sıra elmi-təşkilati məsələlər müzakirə olunub. AMEA-nın elmi müəssisələri tərəfindən doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanları üçün müvafiq ixtisas fənləri üzrə tərtib olunmuş test suallarının təhlil edilməsi məqsədilə Rəyasət Heyətinin nəzdində Ekspert komissiyasının yaradıldığını xatırladan Teymur Kərimli bölməyə daxil olan elmi tədqiqat müəssisələrində bu məsələnin icra vəziyyəti barədə danışıb. Bildirib ki, bölmənin elmi müəssisələri tərəfindən test tapşırıqları hazırlanıb və Folklor İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Muxtar İmanovun sədrliyi ilə HEB-in tərkibində yaradılmış Ekspert Komissiyasının 15 oktyabr 2015-ci il tarixli iclasında geniş müzakirə olunub. İclasda, həmçinin qəbul imtahanından əvvəl treninqlərin keçirilməsi təklifi irəli sürülüb.
Tədbirdə Dilçilik İnstitutunun Terminologiya şöbəsinin əməkdaşları tərəfindən hazırlanmış "İzahlı dilçilik terminləri" lüğətinin çapa təqdim edilməsi məsələsi də müzakirə edilib.
İclasda akademik Kamal Abdullayev çıxış edərək, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən imzalanmış “Kitabi-Dədə Qorqud”un alman alimi Fridrix fon Dits tərəfindən ilk tərcüməsi, nəşri və dünya elm aləminə tanıdılması ilə bağlı Sərəncamını və bununla bağlı Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti tərəfindən hazırlanmış Tədbirlər Planının icrası ilə bağlı məsələləri bir daha iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. Akademik ölkə Prezidentinin qaldırdığı bu məsələnin Türkiyədə də əks səda doğurduğunu və Dədə Qorqudla bağlı Türkiyədə silsilə tədbirlərin keçirildiyini bildirib. Alim keçiriləcək tədbirlərdə nəinki humanitar və ictimai elmlərin, hətta fizika, kimya, yer elmləri və s. sahələr üzrə mütəxəssislərin də cəlb edilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Daha sonra akademik Teymur Kərimli AMEA-nın 70 illik yubiley tədbiri çərçivəsində təşkil olunacaq sərgi barədə məlumat verib.
Sərgi ilə bağlı çıxış edən AMEA Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin Beynəlxalq təşkilatlarla əlaqələr şöbəsinin rəisi, sərginin rəhbəri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Nuridə Quliyeva AMEA-nın 70 illiyinə həsr olunan sərginin noyabrın 2-də açılacağını bildirib. O, sərginin Akademiyanın əsas binasında təşkil olunacağını, 370 kv.metr sahəni əhatə etdiyini və 41 pavilyondan ibarət olduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, sərgiyə hazırlıq işləri artıq başa çatdırılıb.
Tədbirdə HEB-in büro üzvləri, institut və elmi təşkilatlarının rəhbərləri, test tapşırıqlarının hazırlanması üzrə məsul şəxslər iştirak ediblər.

В Президиуме НАНА состоялось очередное заседание бюро Отделения гуманитарных наук (ОГН).
Открывая мероприятие вступительным словом, академик-секретарь гуманитарных наук, академик Теймур Керимли рассказал о стоящих на повестке дня вопросах. Он довел до сведения участников заседания избрание по Решению НАНА Государственного советника Азербайджанской Республики по межнациональным вопросам, вопросам мультикультурализма и религии, академика НАНА Кямала Абдуллаева в члены бюро ОГН.
Затем академик Т.Керимли вручил директору Института архитектуры и искусства НАНА, члену-корреспонденту НАНА, профессору Эртегину Саламзаде Почетную грамоту НАНА, которой он был награжден по случаю 50-летнего юбилея на основании Постановления Президиума от 23 сентября 2015 года.
На заседании был обсужден ряд научно-организационных вопросов. Напомнив об учреждении Экспертной комиссии при Президиуме с целью анализа тестовых вопросов, составленных научными учреждениями НАНА по соответствующим специальностям для приема в докторантуру и докторских экзаменов, Теймур Керимли рассказал о состоянии исполнения этого вопроса в научно-исследовательских учреждениях, входящих в отделение.
Было сообщено, что научными учреждениями отделения были подготовлены тестовые задания, которые были широко обсуждены на заседании Экспертной комиссии, прошедшем 15 октября 2015 года под председательством директора Института фольклора, члена-корреспондента НАНА Мухтара Иманова. На заседании также было выдвинуто предложение о проведении тренингов до вступительных экзаменов.
Затем был обсужден вопрос представления к печати Словаря лингвистических терминов, подготовленного сотрудниками Отдела терминологии Института языкознания.
Выступив на заседании, академик Камал Абдуллаев, вновь довел до сведения участников мероприятия Распоряжение Президента Азербайджанской Республики, связанное с первым переводом, изданием и популяризацией в мировой науке эпоса «Китаби-Деде Коркут» немецким ученым Фридрихом фон Дитцем, а также вопросов, связанных с исполнением Плана мероприятий, подготовленного Кабинетом министров Азербайджанской Республики. Академик отметил, что данный вопрос, поднятый Президентом страны, породил отклик в Турции, где организуется целый ряд мероприятий, посвященных эпосу «Китаби-Деде Коркут».
Ученый подчеркнул важность привлечения к проводимым мероприятиям не только специалистов по гуманитарным и общественным наукам, но и по физике, химии, наук о Земле и другим сферам.
Далее академик Теймур Керимли дал информацию о выставке, которая будет организована в рамках мероприятия по случаю 70-летнего юбилея НАНА.
Выступив в связи с выставкой, заведующая Отделом по связям с международными организациями Управления международных связей НАНА, руководитель выставки, доктор философии по истории Нурида Гулиева отметила, что открытие выставки, посвященной 70-летию НАНА, намечается на 2 ноября. Она добавила, что выставка будет организована в главном здании академии, охватит площадь в 370 кв.м и будет состоять из 41 павильона. Н.Гулиева также подчеркнула, что работы, связанные с подготовкой выставки уже завершены.
В заключение мероприятия был обсужден ряд кадровых вопросов.
В мероприятии принимали участие члены бюро ОГН, руководители институтов и научных организаций и ответственные лица за подготовку тестовых заданий.