AMEA Rəyasət Heyətində Türkdilli Ölkələrin Parlament Assambleyasının baş katibi ilə görüş keçirildi
Bu gün AMEA Rəyasət Heyətində Türkdilli Ölkələrin Parlament Assambleyasının baş katibi Jandos Asanov ilə görüş keçirildi. Görüşün əsas məqsədi Azərbaycan-Qazax, Qazax-Azərbaycan lüğətinin hazırlanması və Türkdilli dövlətlər arasında əməkdaşlıq perspektivlərinin müzakirəsi idi.
Öncə  AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə qonağı salamlayaraq noyabrın 10-da baş tutacaq AMEA-nın 70 illik yubiley tədbiri ilə bağlı məlumat verdi. Akademiyanın bu illər ərzində Azərbaycan dövlətinin elmi, iqtisadiyyatı və mədəniyyətinin inkişafında əvəzsiz rol oynadığını bildirdi. 1945-ci ildə əsası qoyulan bu elm ocağının bir neçə tarixi mərhələni geridə qoyduğunu deyən alim Akademiyada fəaliyyət göstərən alim və tədqiqatçıların öz elmi araşdırmaları və ixtiraları ilə dünya elminə mühüm töhfələr verdiklərini qeyd etdi.
Genişprofilli türkdilli terminoloji lüğətin hazırlanmasının məqsədəuyğun olduğunu bildirən A.Əlizadə bu təşəbbüsün həyata keçirilməsində AMEA-nın lazımi kömək göstərəciyini nəzərə çatdırdı.
Sonra Jandos Asanov çıxış edərək, Azərbaycana 4 il müddətinə ezam olunduğunu, artıq iki ildir ki, ölkəmizdə fəaliyyət göstərdiyini bildirdi. Qonaq Azərbaycan-Qazax, Qazax-Azərbaycan lüğətinin hazırlanmasının vacibliyini önə çəkdi, bu məsələ ilə bağlı AMEA ilə əməkdaşlıq etməyə hazır olduğunu dilə gətirdi.
J.Asanov belə bir lüğətin hazırlanması üçün müəyyən zamana ehtiyac olduğunu vurğuladı. O, həmçinin təkcə lüğətin hazırlanması ilə bağlı deyil, ətraf mühitin mühafizəsi, iqtisadiyyat və digər sahələrdə də birgə layihələrin həyata keçirilməsi təklifini irəli sürdü.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın Beynəlxalq Türk Akademiyası ilə mövcud olan çoxtərəfli əlaqələrindən söz açdı. Alim  AMEA-da Azərbaycan-Qazax ədəbi əlaqələrinə aid yazılan əsərləri, Türk xalqlarına dair aparılan çoxsaylı araşdırmaları Akademiya ilə Türk dövlətləri arasında imzalanan müqavilələr və əməkdaşlığın nəticəsi kimi qiymətləndirdi. İsa Həbibbəylinin sözlərinə görə, Qazaxıstan Respublikasının Prezidenti Nursultan Nazarbayevin dəstəyi ilə Türk Akademiyası 100 cilddə Türk xalqları ədəbiyyatını çapa hazırlayır ki, onun da 10 cildi məhz Azərbaycan ədəbiyyatına aiddir.
AMEA-nın vitse-prezidenti Beynəlxalq Türk Akademiyası təsis edildikdən sonra Türk dövlətləri arasında ədəbi-mədəni əlaqələrin genişləndiyini, dostluq münasibətlərinin daha da möhkəmləndiyini dilə gətirdi.
Görüşdə, həmçinin türk dillərinin müştərək öyrənilməsi məsələsi müzakirə olundu. Bu məqsədlə İşçi qrupun yaradılması, o cümlədən Azərbaycan və Qazaxıstandan olan mütəxəsisslərlə birgə lüğətin hazırlanması üçün təkliflərin verilməsi qərara alındı.

Сегодня в Президиуме НАНА состоялась встреча с генеральным секретарем Парламентской Ассамблеи Тюркоязычных стран (ТюркПА) Жандосом Асановым. Главной целью встречи было обсуждение перспектив сотрудничества между тюркоязычными странами, а также вопроса о подготовке казахско-азербайджанского, азербайджано-казахского словаря.
Сначала президент НАНА, академик Акиф Ализаде, поприветствовав гостя, рассказал о юбилейном мероприятии, которое состоится 10 ноября по случаю 70-летия НАНА. Он отметил, что за эти годы Академия наук сыграла неоценимую роль в развитии науки, экономики и культуры Азербайджана. Глава НАНА также подчеркнул, что отечественные ученые и исследователи, занимающиеся деятельностью в этом очаге науки, который был основан в 1945 году, своими научными исследованиями и изобретениями внесли важный вклад в мировую науку. Отметив целесообразность подготовки широкопрофильного тюркоязычного терминологического словаря, А.Ализаде подчеркнул, что НАНА окажет необходимую помощь в реализации этой инициативы.
Далее выступил генеральный секретарь ТюркПА Жандос Асанов, который отметил, что откомандирован в Азербайджан сроком на 4 года, и вот уже два года занимается деятельностью в нашей стране. Гость выдвинул на передний план важность подготовки азербайджано-казахского, казахско-азербайджанского словаря и отметил готовность к сотрудничеству с НАНА в связи с этим вопросом. Гость также выдвинул предложение по поводу подготовки совместных проектов в области охраны окружающей среды, экономики и др.
Далее вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли рассказал о существующих многосторонних связях Национальной академии наук Азербайджана с Академиями наук Тюркского мира. Ученый оценил труды, посвященные азербайджано-казахским связям, многочисленные исследования, посвященные тюркским народам, как результат подписанных соглашений и заключенного сотрудничества между Академией наук и тюркскими странами. По словам Исы Габиббейли, при поддержке Президента Республики Казахстан Нурсултана Назарбаева готовится к изданию Литература тюркских народов в 100 томах, 10 томов из которых посвящены именно к азербайджанской литературе.
Вице-президент НАНА добавил, что учреждение Тюркской академии способствовало расширению культурных связей, укреплению дружественных отношений между тюркоязычными странами.
Также на встрече был обсужден вопрос о совместном изучении тюркских языков. С этой целью было принято решение относительно подготовки предложений и учреждения Рабочей группы из специалистов Азербайджана и Казахстана.