AMEA Rəyasət Heyətində Türkdilli Ölkələrin Parlament Assambleyasının baş katibi ilə görüş keçirildi
Bu gün AMEA Rəyasət Heyətində Türkdilli Ölkələrin Parlament Assambleyasının baş katibi Jandos Asanov ilə görüş keçirildi. Görüşün əsas məqsədi Azərbaycan-Qazax, Qazax-Azərbaycan lüğətinin hazırlanması və Türkdilli dövlətlər arasında əməkdaşlıq perspektivlərinin müzakirəsi idi.
Öncə  AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə qonağı salamlayaraq noyabrın 10-da baş tutacaq AMEA-nın 70 illik yubiley tədbiri ilə bağlı məlumat verdi. Akademiyanın bu illər ərzində Azərbaycan dövlətinin elmi, iqtisadiyyatı və mədəniyyətinin inkişafında əvəzsiz rol oynadığını bildirdi. 1945-ci ildə əsası qoyulan bu elm ocağının bir neçə tarixi mərhələni geridə qoyduğunu deyən alim Akademiyada fəaliyyət göstərən alim və tədqiqatçıların öz elmi araşdırmaları və ixtiraları ilə dünya elminə mühüm töhfələr verdiklərini qeyd etdi.
Genişprofilli türkdilli terminoloji lüğətin hazırlanmasının məqsədəuyğun olduğunu bildirən A.Əlizadə bu təşəbbüsün həyata keçirilməsində AMEA-nın lazımi kömək göstərəciyini nəzərə çatdırdı.
Sonra Jandos Asanov çıxış edərək, Azərbaycana 4 il müddətinə ezam olunduğunu, artıq iki ildir ki, ölkəmizdə fəaliyyət göstərdiyini bildirdi. Qonaq Azərbaycan-Qazax, Qazax-Azərbaycan lüğətinin hazırlanmasının vacibliyini önə çəkdi, bu məsələ ilə bağlı AMEA ilə əməkdaşlıq etməyə hazır olduğunu dilə gətirdi.
J.Asanov belə bir lüğətin hazırlanması üçün müəyyən zamana ehtiyac olduğunu vurğuladı. O, həmçinin təkcə lüğətin hazırlanması ilə bağlı deyil, ətraf mühitin mühafizəsi, iqtisadiyyat və digər sahələrdə də birgə layihələrin həyata keçirilməsi təklifini irəli sürdü.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın Beynəlxalq Türk Akademiyası ilə mövcud olan çoxtərəfli əlaqələrindən söz açdı. Alim  AMEA-da Azərbaycan-Qazax ədəbi əlaqələrinə aid yazılan əsərləri, Türk xalqlarına dair aparılan çoxsaylı araşdırmaları Akademiya ilə Türk dövlətləri arasında imzalanan müqavilələr və əməkdaşlığın nəticəsi kimi qiymətləndirdi. İsa Həbibbəylinin sözlərinə görə, Qazaxıstan Respublikasının Prezidenti Nursultan Nazarbayevin dəstəyi ilə Türk Akademiyası 100 cilddə Türk xalqları ədəbiyyatını çapa hazırlayır ki, onun da 10 cildi məhz Azərbaycan ədəbiyyatına aiddir.
AMEA-nın vitse-prezidenti Beynəlxalq Türk Akademiyası təsis edildikdən sonra Türk dövlətləri arasında ədəbi-mədəni əlaqələrin genişləndiyini, dostluq münasibətlərinin daha da möhkəmləndiyini dilə gətirdi.
Görüşdə, həmçinin türk dillərinin müştərək öyrənilməsi məsələsi müzakirə olundu. Bu məqsədlə İşçi qrupun yaradılması, o cümlədən Azərbaycan və Qazaxıstandan olan mütəxəsisslərlə birgə lüğətin hazırlanması üçün təkliflərin verilməsi qərara alındı.

Today, Presidium of ANAS held meeting with Jandos Asanov, Secretary General of the Parliamentary Assembly of Turkic-speaking countries. Meeting aimed to develop Azerbaijan –Kazakh, Kazakh-Azerbaijan dictionaries and to discuss collaboration prospects among Turkic-speaking countries.
In advance, President of ANAS Acad. Akif Alizadeh greeted the guest and informed about 70th anniversary of ANAS which will take place on November 10. Academy has played exceptional role in development of science, economy and culture of Azerbaijan during these years. Being established in 1945, this scientific temple has passed several historical stages and scientists and researchers operating here have contributed to world science with their academic investigations, stated academician.
A.Alizadeh noted that, developing wide profiled Turkic-speaking terminological dictionary is advisable and ANAS will assist for implementing this initiative.
Later on, Jandos Asanov said that, he was deployed to Azerbaijan for 4 years, and has already operated in the country for 2 years. He highlighted the importance of developing Azerbaijan–Kazakh, Kazakh-Azerbaijan dictionaries and expressed his willingness for collaboration via ANAS in this regard.
J. Asanov stressed a need for time in order to develop a dictionary. He suggested the implementation of joint projects not only in developing dictionary, but also in environment, economy and in other areas.
Then, Vice-President of ANAS Acad. Isa Habibbayli made speech on varied ties of ANAS via Academies of Turkic World. Works written on the literary relations of Azerbaijan-Kazakh in ANAS, numerous researches carried out on the Turkic peoples, signed agreements between Academy and Turkic states have been appraised as a result of cooperation. According to Isa Habibbayli, Turkic Academy prepares for publication literature of Turkic peoples in 100 volumes supported by President of the Republic of Kazakstan Nursultan Nazarbayev, and 10 volumes of it refer to Azerbaijan literature.
Meeting also discussed issue of joint study the Turkic languages. With this goal creating Working group, including developing joint dictionary together with specialists from Azerbaijan and Kazakhstan were decided.