Beynəlxalq Oğuz Türkcəsi konfransı öz işini bölmə iclası ilə davam etdirib
AMEA-nın və Türkiyənin Atatürk Kültür, Dil və Tarix Yüksək Qurumunun tərkibinə daxil olan Türk Dil Qurumunun təşkilatçılığı ilə Bakıda keçirilən Beynəlxalq Oğuz Türkcəsi Konfransı öz işini AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında bölmə iclası ilə davam etdirib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli son illərdə türk dövlətlərinin inkişafı istiqamətində dövlətlər səviyyəsində əhəmiyyətli tədbirlərin görüldüyünü, Türk dünyasının dünyada öz mövqeyini möhkəmləndirdiyini diqqətə çatdırıb.
AMEA rəhbəri qeyd edib ki, Azərbaycanın bu günlərdə həyata keçirdiyi antiterror tədbirləri, Bakı-Tbilisi-Ərzurum qaz kəmərinin işə düşməsi, İğdır-Naxçıvan qaz boru kəmərinin təməlqoyma mərasiminin keçirilməsi, Zəngəzur dəhlizinin fəaliyyətə başlaması üçün siyasi danışıqların aparılması və s. kimi tədbirlər türk xalqlarının həmrəyliyinin, türkün qüdrətinin bariz nümunəsidir.
Akademik İsa Həbibbəyli yeni dönəmin gətirdiyi reallıqların alimlərimiz qarşısında da yeni vəzifələr qoyduğunu qeyd edərək müasir dövrdə milli-mənəvi dəyərləri qorumaq və inkişaf etdirmək, eləcə də  müstəqil dövlətçilik təfəkkürünü möhkəmləndirməyin önəminə toxunub.
AMEA prezidenti türk xalqlarının ortaq problemlərinin həllinə həsr olunmuş bugünkü tədbirin təşkilində göstərdiyi dəstəyə görə Türkiyənin Atatürk Kültür, Dil və Tarix Yüksək Qurumunun başqanı, professor Dərya Örsə təşəkkürünü bildirib. O, Atatürk Kültür, Dil və Tarix Yüksək Qurumu tərəfindən hər il ədəbiyyatın müxtəlif sahələri üzrə müsabiqənin keçirildiyini deyərək builki şeir üzrə təşkil edilmiş müsabiqənin qaliblərinin bugünkü konfrans çərçivəsində mükafatlandırılması mərasiminin keçirildiyini də diqqətə çatdırıb.
Daha sonra Türk Dil Qurumunun başqanı, professor Osman Mert çıxış edərək türkdilli dövlətlər arasında bir çox sahələrdə, o cümlədən elm, mədəniyyət, incəsənət sahələrində əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişaf etdirildiyini, birgə layihələrin icra olunduğunu diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, Türk Dil Qurumu bu istiqamətdə həyata keçirilən işlərə, görülən tədbirlərə hər zaman dəstək verir.
Tədbirdə akademik Nizami Cəfərov “Türk dilləri ailəsində Oğuz türkcəsinin yeri və mövqeyi” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Məruzədə “Türk dilləri” anlayışından, türk xalqları üçün vahid dil ideyasından, ədəbi dil məsələlərindən, o cümlədən Oğuz dillərinin türk dilləri içərisindəki müqayisəli tarixi yerinin (sistem-struktur, antroposentrik, dil nə nitq baxış-bucaqları baxımından) müəyyən edilməsindən, bəhs edilib. Bildirilib ki, müasir türk dilləri qədim tarixi olan lüğət tərkibinə, inkişaf etmiş qrammatik quruluşuna, zəngin ünsiyyət ənənələrinə malik bir kök dilin varisləri kimi yaranmış, təşəkkül etmiş və müasir dövrdə böyük inkişaf potensialına malik dil ailələrindən biridir.
Nizami Cəfərov bildirib ki, qədim türk ədəbi dilinin istər tarixi, istərsə də coğrafi koordinatlarının az-çox dəqiq müəyyən edilməsi üçün ilk növbədə, qədim türk dili anlayışının özünün mənasını aydınlaşdırmaq lazım gəlir. O, Altay nəzəriyyəsinə əsaslanaraq qeyd edib ki, türk dili Altay dilinin diferensiasiyası nəticəsində meydana çıxmış üç dildən (türk, monqol və tunqus-mancur) biridir. Məruzəçi türk dilinin daha geniş yayılması, sosial nüfuzu, ifadə imkanlarının zənginliyi ilə hər zaman fərqləndiyini qeyd edib. Bildirib ki, dilin mövcudluğunun əsas şərtinin davamlı diferensiasiya prosesi olduğunu nəzərə alsaq, türk dili Altay dilinin məlum dialektlərə diferensiasiyasının sona yaxınlaşması türk dilinin ayrı-ayrı dialektlərə diferensiasiyasının başlanması arasında qərar tutmuşdur.
Məruzəçinin sözlərinə görə, qədim türk ədəbi dili oğuz koynesi üzərində təşəkkül tapsa da, digər türk tayfa dillərinin (dialektlərinin) xüsusiyyətlərini də özündə ehtiva etdiyinə görə ümumtürk xarakteri daşıyır.
“Hər bir türk dili ədəbi yazılı mənbələrdən meydana çıxır”, - deyən Nizami Cəfərov türkologiyada türk dillərinin pasportlaşdırılması işlərinin görülməsinin zəruriliyinə toxunub.
Tədbirdə, həmçinin professor Gülden Sağol Yüksekkayanın “Oğuz” və Oğul”un Kökən Birliyi, professor Nadir Məmmədlinin “Azərbaycanda Oğuz türkcəsinin tədqiqi ənənələri və qarşıda duran vəzifələr” və professor Ahmet Karadoğanın “XI-XIII yüzillikdə Səlcuqlu coğrafiyası türkcəsinin durumu” adlı məruzələri dinlənilib, müzakirələr aparılıb.

Международная конференция «Огузские языки» продолжила свою работу секционным заседанием
Международная конференция «Огузские языки», которая проходит в Баку при совместной организации Национальной академии наук Азербайджана и Турецкого лингвистического общества при Высшем совете по вопросам культуры, языка и истории имени Ататюрка, продолжила свою работу в Центральной научной библиотеке НАНА секционным заседанием.
Открыв мероприятие вступительным словом, президент НАНА, академик Иса Габиббейли сообщил, что в последние годы на уровне различных государств реализуются важные мероприятия, нацеленные на развитие тюркских государств, вследствие которых тюркский мир укрепил свои позиции на международной арене.
Руководитель НАНА отметил, что реализованные Азербайджаном на днях антитеррористические мероприятия, введение в эксплуатацию газопровода Баку-Тбилиси-Эрзурум, проведение церемонии закладки фундамента газопровода Игдыр-Нахчыван, продолжение политических переговоров для начала функционирования Зангезурского коридора и другие подобные мероприятия являются наглядным примером солидарности и могущества тюркских народов.
Сказав, что современные реалии ставят новые задачи и перед нашими учеными, академик Иса Габиббейли подчеркнул необходимость в реализации мероприятий, нацеленных на сохранение и развитие национально-духовных ценностей и укрепление независимой государственности.
Президент НАНА выразил благодарность главе Высшего совета по вопросам культуры, языка и истории имени Ататюрка, профессору Дерья Орсу за поддержку в организации сегодняшнего мероприятия, посвященного обсуждению общих проблем тюркских народов. Академик отметил, что Высший совет по вопросам культуры, языка и истории имени Ататюрка ежегодно проводит конкурсы, охватывающие различные области литературы, и напомнил, что в рамках сегодняшней конференции состоялась церемония награждения победителей конкурса стихов.
В своем выступлении глава Турецкого лингвистического общества, профессор Осман Мерт сообщил, что сотрудничество между тюркскими государствами развивается во всех сферах, в том числе в области науки, культуры и искусства. Сказав, что реализуются многочисленные совместные проекты, он добавил, что Турецкое лингвистическое общество всегда оказывает поддержку мероприятиям, которые претворяются в жизнь в данном направлении.
На мероприятии с докладом «Место и позиция огузской группы в семье тюркских языков» выступил академик Низами Джафаров.
В докладе говорилось о самом понятии «тюркские языки», идее единого языка для тюркских народов и вопросах художественного языка, определении исторического места огузской группы в ряду тюркских языков с системно-структурной, антропоцентрической, языковой и речевой точек зрения. Отмечалось, что в корне современных тюркских языков лежит единый праязык, обладающий древним словарным составом, развитым грамматическим строением и богатыми традициями речевого общения, тюркские языки прошли долгий путь развития и входят в языковую семью, имеющую большой потенциал развития в современный период.
Низами Джафаров сообщил, что для более или менее точного определения исторических и географических координат древнетюркского литературного языка необходимо, в первую очередь, уточнить значение самого понятия «древнетюркский язык». Опираясь на Алтайскую теорию, академик добавил, что распад алтайского праязыка привел к возникновению тюркской, монгольской и тунгусо-маньчжурской ветвей. Докладчик отметил, что тюркская ветвь всегда отличалась обширной географией распространения, социальным престижем и разнообразием выразительных возможностей.
Говоря о важных задачах, стоящих перед тюркологией, академик Низами Джафаров подчеркнул, что необходимо реализовать соответствующие мероприятия по паспортизации тюркских языков.
На заседании также были прослушаны доклады профессора Гюльден Сагол Юксеккайи на тему «Корневое единство слов “Огуз” и “Огул”», профессора Надира Мамедли на тему «Традиции исследования огузских языков в Азербайджане и дальнейшие задачи» и профессора Ахмета Карадогана – на тему «Состояние тюркского языка на территории правления Сельджуков в XI-XIII веках».