“Akademik Elm Həftəliyi – 2015” Beynəlxalq Multidissiplinar Forum işə başladı
Noyabrın 2-də Rəyasət Heyətində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) yaranmasının 70 illiyinə həsr olunan “Akademik Elm Həftəliyi – 2015” Beynəlxalq Multidissiplinar Forum işə başladı.
Forumun açılış mərasimində çıxış edən AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə “Akademik Elm Həftəliyi – 2015” Beynəlxalq Multidissiplinar Forumun əhəmiyyətini vurğulayaraq bildirdi ki, AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası tərəfindən təşkil olunan bu tədbir Akademiyanın 70 illiyinə böyük töhfədir.
Forumun dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan gənc alimlərin, ziyalıların birgə müzakirə aparmaları baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini söyləyən AMEA prezidenti akademiyada ilk dəfə olaraq bu Forum çərçivəsində interaktiv müzakirələrin təşkil olunacağını da dəqqətə çatdırdı.  Qeyd etdi ki, müzakirələrin əsas məqsədi respublikada fəaliyyət göstərən elmi-tədqiqat və təhsil müəssisələri, müvafiq nazirliklər, elmin inkişafına dəstək verən fondlar, sahibkarlıq subyektləri və media nümayəndələri ilə mövcud problemləri təhlil etmək və həlli yollarına nail olmaqdır. Elmin aktual mövzularında hazırlanacaq müzakirələrə ölkəmizin tanınmış elm və ictimaiyyət nümayəndələri ekspert qismində cəlb olunublar.
Akademiyada 2015-ci ildə ilk dəfə olaraq magistraturaya qəbulun elan olunduğunu söyləyən akademik Akif Əlizadə hazırda AMEA-da 156 magistrın müxtəlif istiqamətlər üzrə fəaliyyət göstərdiyini diqqətə çatdırdı.
AMEA rəhbəri bildirdi ki, forum çərçivəsində, həmçinin indiki dövrdə xüsusi əhəmiyyət kəsb edən multidisiplinar elmi prioritet istiqamətlər üzrə beynəlxalq səviyyəli müzakirələrin təşkili və gənclərin bu diskusiyalarda fəal iştirakını təmin etmək məqsədilə beynəlxalq konfrans keçiriləcək.
Tədbirdə çıxış edən Bakı Dövlət Universitetinin rektoru, akademik Abel Məhərrəmov, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin rektoru, iqtisad elmləri doktoru Ədalət Muradov, Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar Təşkilatları Milli Konfederasiyasının prezidenti Məmməd Musayev ölkəmizdə elmin inkişafına göstərilən diqqət və qayğıdan söz açdılar, Forumun işinə uğurlar azuladılar.
Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov çıxışında qeyd etdi ki, “Akademik Elm həftəliyi-2015” multidisiplinar forumun keçirilməsinin əsas məqsədi gənc alim və mütəxəssislərin intellektual səviyyəsinin yüksəldilməsinə, onların beynəlxalq əməkdaşlığına dəstək verməkdir.
Forum panel müzakirələrlə öz işini davam etdirdi.
Qeyd edək ki, noyabrın 3-də və 4-də təşkil olunacaq bölmə iclaslarında ümumilikdə 150 məruzə dinləniləcək.

“Academic science week – 2015” International Multidisciplinary Forum devoted to the 70th anniversary of Azerbaijan National Academy of Science launched at the Presidium on November 2.
Attending the forum President of ANAS, Academician Akif Alizadeh stressed the importance of the event and stated that it is a gift for 70th anniversary of ANAS by Young Scientists and Specialists Council.
Forum attaches importance in terms of debates to be held by young scientists, enlighteners of various countries of the world, and for the first time interactive discussions will be organized within the Forum in an academy. Key target of the debates is to analyze state-of-the-art challenges via research and higher institutions of the republic, relevant ministries, foundations supporting science development, business entities and media representatives and to achieve solutions. Discussions to be preared in urgent topics will be involved notable scientific and public figures as an expert, noted A.Alizadeh.
In 2015, admission to master studies of academy was announced and currently 156 masters’ degree operates here according to different directions, stated academician.
Within the forum, will be held an international conference due to provide the organizing of global leveled discussions for multidisciplinary scientific priorities that are of particular importance in a modern era and closely participating of the young in these discussions.
Chancellor of Baku State University, Academician Abel Maharramov, Chancellor of Azerbaijan State University of Economics, Dr. Economy Adalat Muradov, and President of AR National Confederation of Enterprenurs Organizations Mammad Musayev spoke about state care and attention to science development and whished successes to the work of Forum.
Chairman of Young Scientists and Specialists Council, PhD in physics-math senior lecturer Famin Salmanov noted that, “Academic science week – 2015” International Multidisciplinary Forum aimed to raise intellectual level of young scientist and specialists, and underpin their international collaboration.