AMEA-da “Çağdaş Türkman ədəbiyyatı” mövzusunda elmi seminar keçirilib
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda “Çağdaş Türkman ədəbiyyatı” mövzusunda elmi seminar keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə yaradılmış İraq-Türkman Araşdırmaları üzrə Əlaqələndirmə Şurasının sədri, akademik Teymur Kərimli, kərküklü şair, tədqiqatçı, musiqişünas, ədəbiyyatşünas, ictimai xadim Dr. Şəmsəddin Kuzəçi, Qazaxıstandan gəlmiş alimlər və Akademiyanın elmi əməkdaşları iştirak ediblər.
Əvvəlcə seminarın mövzusuna həsr olunmuş kitab sərgisinə baxış keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə akademik İsa Həbibbəyli açaraq İraq-Türkman və Azərbaycan ədəbiyyatının əlaqələrindən danışıb, xoryat janrında yazılan əsərlərin Kərkük ədəbiyyatında xüsusi rolunu vurğulayıb. Qeyd edib ki, Kərkük ədəbiyyatı mövzusunda 70-dən artıq kitabın müəllifi olan Şəmsəddin Kuzəçi İraq-Azərbaycan, Kərkük-Azərbaycan elmi-ədəbi əlaqələrinin inkişaf etdirilməsində böyük xidmət göstərir. Bu gün İraq-Azərbaycan ədəbi, mədəni əlaqələrinin yüksək səviyyədə inkişaf etməkdə olduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli bu əlaqələrin Kərkükdə yaşayan soydaşlarımızın öz ana dillərində məktəblərini, mədəniyyətini qurub daha da möhkəmlətməsinə xidmət etdiyini söyləyib.
Akademik İsa Həbibbəyli diqqətə çatdırıb ki, AMEA Rəyasət Heyətinin 12 iyul 2023-cü il tarixli iclasında İraq-Türkman Araşdırmaları üzrə Əlaqələndirmə Şurası yaradılıb, şuraya İraq-Türkman tarixi, dili, ədəbiyyatı, mədəniyyəti, etnoqrafiyası və folkloru ilə bağlı araşdırmaların əlaqələndirilməsi və sistemli koordinasiyası istiqamətində müvafiq tədbirlərin həyata keçirilməsi tapşırılıb. AMEA rəhbəri bu günlərdə şuranın ilk iclasının keçirildiyini, “İraq-Türkman ləhcəsinin tarixi-dialektoloji təsviri” mövzusunda müzakirələrin aparıldığını vurğulayıb, bu istiqamətdə fəaliyyətin davam etdiriləcəyini bildirib.
AMEA rəhbəri İraq-Türkman alimlərinin elmi məqalələrindən ibarət kitabın çap olunması zərurətindən də söz açıb.
Daha sonra akademik İsa Həbibbəyli Dr. Şəmsəddin Kuzəçiyə Azərbaycan-İraq-Türkman ədəbiyyatının tədqiqi və təbliği sahəsindəki görkəmli xidmətlərinə, Azərbaycan elmi-ədəbi dairələri ilə səmərəli əlaqələrinə görə Ədəbiyyat İnstitutunun “Fəxri doktoru” diplomunu təqdim edib.
Sonra çıxış edən Şəmsəddin Kuzəçi tədbirin təşkilinə və onun fəaliyyətinə verilən yüksək qiymətə görə akademik İsa Həbibbəyliyə minnətdarlığını bildirib. “Çağdaş Türkman ədəbiyyatı” mövzusunda məruzə ilə çıxış edən Ş.Kuzəçi İraq türkmanlarının İraqda məskunlaşma tarixinə nəzər salıb. Çağdaş Türkman ədəbiyyatının ümumi mənzərəsini yaradan tədqiqatçı görülmüş işlər barədə ətraflı məlumat verib, çağdaş Türkman şairlərinin ikicildlik antalogiyasını hazırladığını qeyd edib.
AMEA-nın İraq-Türkman Araşdırmaları üzrə Əlaqələndirmə Şurasının sədri, akademik Teymur Kərimli və şuranın sədr müavini, filologiya elmləri doktoru, professor Qəzənfər Paşayev görülən işlərin əhəmiyyətini yüksək qiymətləndirib, şuranın geniş Tədbirlər planının hazırlandığını bildiriblər.
Həmçinin qazaxıstanlı alim Ağmaral İsmaqulova, filologiya elmləri doktoru, professor İmamverdi Həmidov və tarix elmləri doktoru Güllü Yoloğlu çıxış edərək bu tədbirin çağdaş Türkman ədəbiyyatı ilə bağlı gələcək işlərə böyük təkan verəcəyinə əminliklərini ifadə ediblər.

В НАНА состоялся научный семинар на тему «Современная туркманская литература»
В Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА состоялся научный семинар на тему «Современная туркманская литература».
На мероприятии приняли участие президент НАНА, академик Иса Габиббейли, председатель созданного по постановлению Президиума НАНА Совета по координации исследований, связанных с иракскими туркманами, академик Теймур Керимли, керкукский поэт, исследователь, музыковед, литературовед, общественный деятель, доктор наук Шамсаддин Кузячи, учёные из Казахстана и научные сотрудники Академии наук.
Вначале гости ознакомились с выставкой книг, освещающих тему семинара.
Открыв мероприятие вступительным словом, академик Иса Габиббейли рассказал о связях между иракско-туркманской и азербайджанской литературой и подчеркнул особую роль произведений, написанных в жанре хойрат, в керкукской литературе. Академик сообщил, что Шамсаддин Кузячи, который является автором более 70-ти книг по керкукской литературе, вносит весомый вклад в развитие иракско-азербайджанских, керкукско-азербайджанских научно-литературных связей. Сказав, что сегодня иракско-азербайджанские литературные и культурные связи развиваются на высоком уровне, академик Иса Габиббейли добавил, что эти связи способствуют сохранению и укреплению культуры наших соотечественников, которые проживают в Керкуке, и функционированию школ на родном языке.
Руководитель НАНА отметил, что на заседании Президиума Академии наук, которое состоялось 12 июля 2023 года, был создан Совет по координации исследований, связанных с иракскими туркманами, которому было поручено реализовать соответствующие мероприятия по систематизации и координации исследований, связанных с историей, языком, литературой, культурой, этнографией и фольклором иракских туркман. На днях, продолжил академик, состоялось первое заседание совета, прошли дискуссии на тему «Историко-диалектологическое описание иракско-туркманского говора», деятельность в этом направлении продолжается.
Академик Иса Габиббейли также рассказал о необходимости в издании книги, состоящей из научных статей иракско-туркманских учёных.
Затем академик Иса Габиббейли вручил Шамсаддину Кузячи диплом Почетного доктора Института литературы за его заслуги в области изучения и пропаганды азербайджано-иракско-туркманской литературы и плодотворное сотрудничество с научно-литературными кругами Азербайджана.
Далее выступил Шамсаддин Кузячи, который поблагодарил академика Ису Габиббейли за организацию мероприятия и высокую оценку, данную его деятельности. В своем докладе «Современная туркманская литература» Шамсаддин Кузячи рассказал об истории расселения туркман на территории Ирака. Выстроив общую картину современной туркманской литературы, исследователь подробно рассказал о проделанных работах и сообщил, что подготовил антологию из произведений современных туркманских поэтов в двух томах.
Председатель Совета по координации исследований, связанных с иракскими туркманами, академик Теймур Керимли и заместитель председателя совета, доктор филологических наук, профессор Газанфар Пашаев высоко оценили значение реализованных мероприятий и отметили, что разрабатывается обширный План мероприятий совета.
Помимо этого, в своих выступлениях казахский ученый Акмарал Исмагулова, доктор филологических наук, профессор Имамверди Гамидов и доктор исторических наук Гюллю Йологлу выразили уверенность в том, что мероприятие будет способствовать расширению дальнейших работ, связанных с современной туркманской литературой.