“Azərbaycan dilçiliyi müntəxəbatı” üçcildliyinin təqdimatı keçirildi
13 dekabr 2013-cü il tarixdə AMEA Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun hazırladığı “Azərbaycan dilçiliyi müntəxəbatı” üçcildliyinin təqdimat mərasimi keçirildi.
AR Prezidenti İlham Əliyevin diqqət və qayğısı sayəsində işıq üzü görən kitab ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 90 illiyinə həsr olunmuşdur.
Mərasimdə qeyd olundu ki, bu gün özünün inkişaf dövrünü yaşayan Azərbaycan dilinin tərəqqisi naminə bütün ömrünü sərf edən böyük alimlərimizin yaradıcılığına işıq salan belə müntəxəbat istər keçmiş sovetlər dövründə, istərsə də müstəqillik illərində nəşr olunmayıb. Bildirildi ki, Azərbaycan dilçilik elminin nadir incilərinin toplandığı kitab ilk növbədə, dilçi alimlərimizin qazandıqları uğurları özündə ehtiva edir.
Toplu akademik Ağamusa Axundov və AMEA-nın müxbir üzvü Kamal Abdullayevin rəhbərliyi altında, filologiya üzrə elmlər doktoru, professorFəxrəddin Veysəllinin ümumi redaktəsi ilə nəşr olunmuşdur.

Состоялась презентация трехтомного “Сборника азербайджанского языкознания”
13 декабря 2013-го года состоялась церемония презентации трехтомной книги “Сборник азербайджанского языкознания”, подготовленной Институтом языкознания имени Насими НАНА.
Книга, вышедшая в свет благодаря поддержке Президента АР Ильхама Алиева, посвящена 90-летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
На церемонии было отмечено, что такой сборник, проливший свет на творчество великих ученых, потративших свою жизнь на улучшение азербайджанского языка, не был опубликован ни в советский период, ни в годы независимости. Также было сообщено, что собранные в книге редкие шедевры азербайджанского языкознания, в первую очередь указывают на успехи наших ученых-языковедов.
Сборник был опубликован под руководством академика Агамусы Ахундова и члена-корреспондента НАНА Кямала Абдуллаева, под редакцией доктора филологических наук профессора Фахраддина Вейселли.