Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Direktorlar Şurasının növbəti iclası keçirilib. İclasda AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə, vitse-prezidentlər, elmi bölmələrin akademik-katibləri, elmi müəssisələrin direktorları və AMEA Rəyasət Heyətinin məsul əməkdaşları iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan akademik Akif Əlizadə gündəliyə daxil olan məsələlərlə bağlı ətraflı məlumat verib. Akademiyanın 70 illik yubileyinə hazırlıq işlərinin yekunlaşdığını bildirən AMEA rəhbəri doktoranturaya və magistraturaya qəbulun nəticələri, tədris prosesinin gedişatı, doktorluq imtahanlarına qəbul prosesinin təkmilləşdirilməsi kimi məsələlərə aydınlıq gətirib.
Akademik qeyd edib ki, doktoranturaya qəbul olmaq istəyənlər mütləq ingilis dilini ən azı TOEFL səviyyəsində bilməlidirlər. Həmçinin əlavə edib ki, AMEA-da magistratura təhsilinin təşkili universitetlərdəkindən fərqli olmalı, Akademiyada magistratura təhsili alanların beynəlxalq seminar, simpozium və konfranslarda iştirakı təşkil edilməlidir.
İclasda akademik Akif Əlizadə AMEA-da büdcədənkənar maliyyələşmə işləri ilə bağlı əsaslı mülahizələrini irəli sürüb. Qeyd edib ki, Akademiya yeni elmi istiqamətləri formalaşdırmaq üçün büdcədənkənar vəsait əldə etməyə çalışır və bu da innovativ təklifləri bizneslə əlaqələndirməyə imkan verir. Bu məqsədlə yeni elmi istiqamətlər üzrə həm də kadrların hazırlanması işinə AMEA-nın elmi müəssisələrinin rəhbərləri böyük məsuliyyət və qayğı ilə yanaşmalıdırlar.
AMEA-nın 7 institutunun bazasında 7 ixtisas üzrə magistratura təhsilinin təşkil olunduğunu xatırladan akademik növbəti ildə 15 institutda magistraturaya qəbulun nəzərdə tutulduğunu vurğulayıb.
Tədbirdə AMEA əməkdaşlarının əmək haqqının diferensasiyası, Akademiyada patent fəaliyyətinin yaxşılaşdırılması və "Horizon-2020" proqramının icra vəziyyəti ilə bağlı məsələlərə də baxılıb.
Sonda AMEA-nın elmi institut və təşkilatlarının rəhbərləri sözügedən məsələlər ətrafında öz fikir və mülahizələrini bölüşüb, təkliflər səsləndiriblər.

Состоялось очередное заседание Совета директоров
Состоялось очередное заседание Совета директоров Национальной Академии Наук Азербайджана (НАНА). На заседании участвовали президент НАНА, академик Акиф Ализаде, вице-президенты, академики-секретари научных отделений, директоры научных учреждений и ответственные сотрудники Президиума НАНА.
Открыв мероприятие вступительным словом, академик Акиф Ализаде ознакомил присутствующих с вопросами, стоящими на повестке дня. Отметив, что подготовительные работы по случаю 70-летнего юбилея Академии завершены, руководитель НАНА выссказался также по поводу результатов приема в магистратуру, хода учебного процесса, усовершенствования процесса приема в докторантуру и сдачи докторских экзаменов и т.д.
Академик добавил, что для того, чтобы поступить в докторантуру, нужно обязательно знать английский язык хотя бы на уровне TOEFL. Также он отметил, что организация обучения на ступени магистратуры в НАНА должна отличаться от образовательного процесса в университетах. Молодые кадры, обучающиеся в магистратуре Академии, должны иметь возможность участвовать на международных конференциях, семинарах и симпозиумах.
На мероприятии академик Акиф Ализаде высказал свои основательные соображения насчет вопроса внебюджетного финансирования НАНА. Он отметил, что Академия старается получить внебюджетные средства для формирования новых научных направлений, и это создает возможности для того, чтобы связать инновационные предложения с бизнесом. Поэтому руководители научных учреждений НАНА должны с большой ответственностью и заботой отнестись к подготовке кадров по новым направлениям.
Напомнив, что на базе 7-ми институтов НАНА организовано обучение по программе магистратуры, академик отметил, что в следующем году предусмотрено создание ступени магистратуры в 15-ти институтах.
На заседании обсуждались также вопросы, связанные с дифференциацией заработных плат сотрудников НАНА, получением патентов сотрудниками Академии и выполнением программы «Горизонт 2020».
В заключение мероприятия руководители научных институтов и организаций НАНА высказались по поводу обсуждаемых вопросов, озвучили свои предложения.