IX Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi çərçivəsində AMEA-nın “Heydər Əliyev İli” nəşrlərinin təqdimatı keçirilib
Bakı Ekspo Mərkəzində keçirilən IX Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi çərçivəsində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının “Heydər Əliyev İli” nəşrlərinin təqdimatı keçirilib.
Sərginin son günü baş tutan təqdimat mərasimi Şuşa təqdimat zonasında təşkil olunub.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri, akademiklər - Arif Həşimov, Rasim Əliquliyev, Gövhər Baxşəliyeva, eləcə də Akademiyanın elmi müəssisələrinin rəhbərləri və əməkdaşları, ölkənin tanınmış mədəniyyət xadimləri, kitabsevərlər iştirak ediblər.
Mərasimdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli bu günlərdə ölkəmizdə akademik səviyyədə keçirilən kitab sərgisinin əhali arasında kitab bayramı əhval-ruhiyyəsi yaratdığını bildirib. O, müxtəlif ölkələrdən xarici təşkilatların, eləcə də yerli nəşriyyat-poliqrafiya və kitab sənəti ilə əlaqəli müəssisələrin iştirak etdiyi IX Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisinin alimlərimiz, şair və yazıçılarımız, müəllimlərimiz üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edən platforma olduğunu vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın “Heydər Əliyev İli”nə töhfə olaraq bir çox nüfuzlu konfranslar, tədbirlər keçirdiyini xatırladaraq Ulu Öndərin zəngin irsinin bütün dünyada tanıdılması üçün əhəmiyyətli işlərin görüldüyünü, elmi-populyar nəşrlərlə yanaşı, sistemli və fundamental tədqiqatların, yüksək tələblərə cavab verən nəzəri xarakterli əsərlərin nəşr olunduğunu deyib. Alim AMEA-nın Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrində, o cümlədən Akademiyanın tabeliyində olan və əhatə etdiyi digər müəssisələrdə Ulu Öndərin çoxcəhətli fəaliyyətinin müxtəlif məqamlarına həsr olunmuş 50-yə yaxın kitab və monoqrafiyaların işıq üzü gördüyünü qeyd edib. Bildirib ki, bu il ərzində çap olunmuş kitablar, keçirilən konfranslar Ulu Öndərin həyatının, yorulmaz fəaliyyətinin, ideallarının fonunda müstəqillik uğrunda aparılan mübarizənin ən aktual məsələlərindən biridir.
AMEA prezidenti vurğulayıb ki, bugünkü sərgidə təqdim olunan kitablarda Azərbaycan tarixinin quruculuq, yaradıcılıq, siyasi sabitlik və milli təkamül kimi əsas inkişaf istiqamətlərini özündə ehtiva edən Heydər Əliyev epoxası, Ulu Öndərin layiqli davamçısı İlham Əliyevin Azərbaycan xalqı üçün gördüyü işlər, əzəli və əbədi torpaqlarımızın işğaldan azad olunması, eləcə də Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın dəstəyi ilə Ulu Öndərin irsinin öyrənilməsi, tədqiqi istiqamətində həyata keçirilən mühüm tədbirlər geniş şəkildə öz əksini tapmışdır.
Akademik İsa Həbibbəyli əlavə edib ki, Ulu Öndərin arzu etdiyi kimi, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin suverenliyimizin və ərazi bütövlüyümüzün tam şəkildə bərpa olunmasına nail olması cənab Prezidentin Azərbaycanın çoxəsrlik tarixində qazandığı ən böyük zirvədir.
AMEA rəhbəri çıxışının sonunda kitab sərgisində Akademiyanın institut və təşkilatlarının rəhbərləri və əməkdaşlarının böyük bir qisminin iştirak etməsi və sərgiyə böyük maraq göstərməsinin Akademiyada kitaba verilən böyük dəyərin göstəricisi olduğunu vurğulayıb.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti v.i.e., akademik Gövhər Baxşəliyeva, AMEA-nın Əlyazmalar İnstitutunun baş direktoru, akademik Teymur Kərimli, Folklor İnstitutunun baş direktoru, akademik Muxtar İmanov, Tarix İnstitutunun baş direktoru, tarix elmləri doktoru, professor Kərim Şükürov, Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə, M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru, professor Kərim Tahirov və digərləri çıxış ediblər. Çıxış edənlər AMEA tərəfindən “Heydər Əliyev İli”nə töhfə olaraq hazırlanmış, nəfis tərtibatı və məzmunu ilə seçilən kitabların Ümummilli Liderin irsinin dərindən öyrənilməsi baxımından önəminə toxunublar.

На IX Бакинской международной книжной выставке состоялась презентация изданий НАНА, выпущенных в свет в рамках «Года Гейдара Алиева»
На IX Бакинской международной книжной выставке, которая проходила в Бакинском Экспо-центре, состоялась презентация изданий Национальной академии наук Азербайджана, выпущенных в свет в рамках «Года Гейдара Алиева».
Презентация состоялась в последний день выставки и была организована в зоне «Шуша».
На мероприятии приняли участие президент НАНА, академик Иса Габиббейли, члены Президиума НАНА – академики Ариф Гашимов, Расим Алигулиев, Говхар Бахшалиева, а также руководители и сотрудники научных учреждений Академии наук, видные деятели культуры и, конечно же, читатели.
В своем выступлении на церемонии академик Иса Габиббейли сообщил, что книжная выставка, которая проходит в стране на академическом уровне, создала атмосферу праздника книг и чтения. Академик подчеркнул, что IX Бакинская международная книжная выставка, на которой принимают участие местные и зарубежные организации, занятые в сфере издательства, полиграфии и книжного искусства, является для наших ученых, поэтов, писателей и педагогов важной платформой.
Напомнив, что вкладом НАНА в «Год Гейдара Алиева» являются многочисленные конференции и другие мероприятия, академик Иса Габиббейли добавил, что для популяризации богатого наследия Великого лидера во всем мире были проделаны значительные работы, выпущены в свет как научно-популярные издания, так и научные труды, являющиеся результатом системных и фундаментальных исследований. В отделениях гуманитарных и общественных наук НАНА, продолжил академик, а также в других учреждениях, которые функционируют под ведомством НАНА и которые она охватывает, выпущены около 50-ти книг и монографий, посвященных различным сторонам многогранной деятельности Общенационального лидера. Академик отметил, что в ходе организованных в течение этого года мероприятий и на страницах выпущенных книг отражены различные стороны жизни, идеалы и неустанная деятельность великого лидера Гейдара Алиева.
Руководитель НАНА подчеркнул, что представленные на выставке книги охватывают такие вопросы, как основные направления развития Азербайджана в эпоху Гейдара Алиева, деятельность достойного преемника Великого лидера – Президента Ильхама Алиева, освобождение исконных земель Азербайджана от оккупации, а также важные мероприятия, которые реализуются при поддержке Первого вице-президента Азербайджанской Республики Мехрибан Алиевой в сфере изучения наследия Общенационального лидера.
Академик Иса Габиббейли добавил, что полное восстановление суверенитета и территориальной целостности Азербайджана под руководством Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева, к чему стремился Великий лидер, является вершиной, достигнутой господином Президентом в многовековой истории Азербайджана.
В заключение своего выступления руководитель НАНА подчеркнул, что участие на книжной выставке руководителей и большинства сотрудников институтов и организаций Академии наук является показателем большого значения, которое придается в НАНА книге.
На мероприятии выступили и.о. вице-президента НАНА, академик Говхар Бахшалиева, генеральный директор Института рукописей НАНА, академик Теймур Керимли, генеральный директор Института фольклора, академик Мухтар Иманов, генеральный директор Института истории, доктор исторических наук, профессор Керим Шукюров, генеральный директор Института архитектуры и искусства, член-корреспондент НАНА Эртегин Саламзаде, директор Азербайджанской национальной библиотеки имени М.Ф.Ахундзаде, профессор Керим Таиров и другие. Они говорили о значении подготовленных НАНА в рамках «Года Гейдара Алиева» книг, которые отличаются своим содержанием и оформлением, для глубокого изучения наследия Общенационального лидера.
Отметим, что Академия наук была представлена на IX Бакинской международной книжной выставке специальным стендом.