“Fotosintez, ətraf mühit və bitkilərin məhsuldarlığı” mövzusunda akademik Cəlal Əliyev qiraətləri keçirilib
Noyabrın 16-da AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsi və AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun təşkilatçılığı ilə görkəmli alim və ictimai-siyasi xadim, akademik Cəlal Əliyevin 95 illik yubileyinə həsr edilmiş “Fotosintez, ətraf mühit və bitkilərin məhsuldarlığı” mövzusunda akademik Cəlal Əliyev qiraətləri keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova, AMEA-nın müşaviri, akademik Qərib Məmmədov, AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinə daxil olan elmi müəssisə və təşkilatların baş direktorları, bölmənin üzvləri, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun əməkdaşları, eləcə də Beynəlxalq İpək Yolu Elmlər Akademiyasının üzvü, Macarıstanın Seged şəhərinin HUN-REN Bioloji Tədqiqat Mərkəzinin fəxri professoru, Ostrava Universitetinin dəvətli professoru Gyozo Qarab, həmçinin gənclər və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları I Fəxri Xiyabanda xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin və akademik Cəlal Əliyevin məzarlarını ziyarət edib, abidələri önünə gül dəstələri qoyaraq ehtiramlarını bildiriblər.
Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda keçirilən tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, ölkəmizdə biologiya elminin yeni istiqamətlərinin təşəkkülündə və inkişafında akademik Cəlal Əliyevin misilsiz xidmətləri olub. Qeyd edib ki, görkəmli alim məşğul olduğu bütün sahələrdə yüksək nailiyyətlər əldə edib və elmə, ictimai mühitə, insanlara daim ciddi münasibət bəsləyib.
Ölkəmizdə bioinformatika, molekulyar biologiya, fotosintez kimi elm sahələrinin akademik Cəlal Əliyevin adı ilə bağlı olduğunu deyən AMEA prezidenti vurğulayıb ki, görkəmli alimin mühüm xidmətlərindən biri də bioloji məhsuldarlığın praktik fəaliyyətdən yüksək elmi tətbiqi səviyyəyə qaldırılması olub: “Akademik Cəlal Əliyevin elmi ideyaları, nəzəriyyələri öz sağlığında xalqa xidmət edən bir sərvətə çevrilmişdir. Azərbaycanın böyük əkin sahələrində Cəlal Əliyevin rəhbərliyi altında əldə olunmuş mühüm elmi nailiyyətlərin praktik sınağı həyata keçirilmiş, yüksək məhsuldarlıq alınmışdır”.
Akademik Cəlal Əliyevin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu, Botanika İnstitutu və Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun fəaliyyətində mühüm xidmətləri olduğunu deyən AMEA rəhbəri alimin yaratdığı elmi məktəbin yetirmələrinin bu gün həmin müəssisələrdə uğurla çalışaraq Azərbaycan elminin inkişafına xidmət etdiklərini söyləyib. Qeyd edib ki, Cəlal Əliyev elmi məktəbinin işığında yetişmiş kadrların özünəməxsus xüsusiyyətlərindən biri də onun yetirmələrinin məşğul olduqları sahələr üzrə mahir bilicilər olmasıdır.
Görkəmli alimin ictimai-siyasi mühitdə də öz xarakteri ilə seçildiyini deyən AMEA prezidenti akademik Cəlal Əliyevin daim dövlətçiliyimizə, azərbaycançılığa, HeydərƏliyevçiliyə sadiq olduğunu, ölkəmizin keçid dövründə xaosdan xilasında Ulu Öndərə mühüm dəstək verdiyini bildirib.
Alimin Akademiyanın da inkişafında xüsusi rolu olduğunu qeyd edən akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, akademik Cəlal Əliyev AMEA Rəyasət Heyətinin üzvü və Biologiya Elmləri Bölməsinin akademik-katibi kimi elmimizin inkişafı üçün zəruri qərarların qəbulunda yaxından iştirak etmişdir.
Akademik İsa Həbibbəyli çıxışının sonunda qeyd edib ki, akademik Cəlal Əliyevin ideyaları bu gün də onun yetirmələri tərəfindən yaşadılır, görkəmli alimin idealları işığında Azərbaycan elminin gələcək kadrları hazırlanır.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova “Akademik Cəlal Əliyevin fotosintez elminə verdiyi töhfələr: fundamental prinsiplərdən məhsuldarlıq proseslərinin idarə olunmasına qədər” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Alimin tərcümeyi halını diqqətə çatdıran akademik İradə Hüseynova bildirib ki, Əməkdar elm xadimi, AMEA-nın həqiqi üzvü, Rusiya Kənd Təsərrüfatı Elmləri Akademiyasının, Ukrayna və Belarus Aqrar Elmlər akademiyalarının xarici üzvü Cəlal Əliyev 1928-ci ildə Naxçıvan şəhərində anadan olub, 1946-cı ildə Naxçıvan Pedaqoji İnstitutunun Təbiət elmləri fakültəsini, 1951-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti) Biologiya fakültəsini fərqlənmə diplomu ilə bitirib.
Qeyd edib ki, alimin “Buğdanın inkişafına və məhsuldarlığına mikroelementlərin təsiri” mövzusunda fəlsəfə və “Bitkilərin fotosintez fəaliyyəti, mineral elementlərlə qidalanması və məhsuldarlığı” adlı doktorluq işi ciddi elmi problemlərin həllinə həsr olunub. Diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycanda kənd təsərrüfatı biologiyası və bitkilərin seleksiyası sahəsində yeni elmi nəzəriyyənin formalaşdırılması akademik Cəlal Əliyevin mühüm xidmətlərindəndir və o, ilk dəfə təcrübi yolla yeni intensiv tipli sortların yaradılmasına və tətbiqinə imkan verən fundamental elmlə sahə tədqiqatlarının yeni formada vəhdətini, inteqrasiyasını yaratmışdır.
Akademik İradə Hüseynova vurğulayıb ki, qiymətli fotosintez əlamətlərinin irsən keçməsinin və ümumiyyətlə, irsiyyətin öyrənilməsi, genotiplərin donor xüsusiyyətlərinin aşkar olunması və ən başlıcası “ideal” tipə yaxın sortların yaradılması üzrə məqsədyönlü seleksiya işlərinin kompleks şəkildə həyata keçirilməsi onun adı ilə sıx bağlıdır.
Cəlal Əliyevin təşəbbüsü ilə ölkəmizdə biologiyanın yeni istiqamətlərinin - molekulyar biologiya, molekulyar genetika, gen və hüceyrə biotexnologiyası, riyazi biologiya, kompüter biologiyası və bioinformatika sahələrinin inkişaf etdiyini deyən məruzəçi alimin yetirmələrinin bu gün dünyanın aparıcı universitetlərində çalışdıqlarını söyləyib.
Akademik Cəlal Əliyevin təşəbbüsü və təşkilatçılığı ilə keçirilən beynəlxalq konfransları diqqətə çatdıran natiq alimin yaratdığı elmi məktəbin bu gün onun tələbələri tərəfindən yaşadılaraq inkişaf etdirildiyini bildirib.
Daha sonra professor Gyozo Qarab akademik Cəlal Əliyevə ithaf etdiyi “Yer üzərində bütün həyatın və bəşəriyyətin gələcəyinin asılı olduğu fotosintezin füsunkar dünyası” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.

Состоялись чтения академика Джалала Алиева на тему «Фотосинтез, окружающая среда и продуктивность растений»
16-го ноября при организации Отделения биологических и медицинских наук НАНА и Института молекулярной биологии и биотехнологий Министерства науки и образования Азербайджанской Республики состоялись чтения академика Джалала Алиева на тему «Фотосинтез, окружающая среда и продуктивность растений», посвященные 95-летнему юбилею видного ученого и общественно-политического деятеля, академика Джалала Алиева.
На мероприятии приняли участие президент НАНА, академик Иса Габиббейли, вице-президент НАНА, академик Ирада Гусейнова, советник НАНА, академик Гариб Мамедов, генеральные директора научных учреждений и организаций, которые входят в состав Отделения биологических и медицинских наук НАНА, члены отделения, сотрудники Научно-исследовательского института земледелия Министерства сельского хозяйства, член Международной академии наук Шелкового пути, почетный профессор Центра биологических исследований (город Сегед, Венгрия), приглашенный профессор Остравского университета Гьозо Гараб, а также молодые учёные и соответствующие лица.
До начала мероприятия участники посетили могилы общенационального лидера Гейдара Алиева и академика Джалала Алиева на Первой аллее почетного захоронения, возложили на их могилы букеты цветов и почтили их память.
Мероприятие проходило в Институте молекулярной биологии и биотехнологий. Открывая мероприятие вступительным словом, президент НАНА, академик Иса Габиббейли сообщил, что академик Джалал Алиев внёс огромный вклад в становление и развитие новых направлений биологии в стране, добился высоких результатов во всех сферах своей деятельности и всегда серьёзно относился к науке, общественной среде и людям.
Сказав, что развитие в республике таких отраслей, как биоинформатика, молекулярная биология и фотосинтез, связано с именем академика Джалала Алиева, руководитель НАНА подчеркнул, что видный ученый поднял биологическую продуктивность от практической деятельности до высокого научно-прикладного уровня, и это является одной из его важных заслуг: «Научные идеи и теории академика Джалала Алиева ещё при его жизни превратились в достояние, которое служило народу. Важные научные результаты, полученные под руководством Джалала Алиева, проходили испытание на широких посевных площадях Азербайджана, в результате чего была достигнута большая урожайность».
Академик Иса Габиббейли отметил, что академик Джалал Алиев внёс весомый вклад в развитие Института молекулярной биологии и биотехнологий, Института ботаники и Научно-исследовательского института земледелия Министерства сельского хозяйства, ученики его научной школы и сегодня успешно работают в этих учреждениях и служат развитию отечественной науки. Академик добавил, что одним из качеств, которыми обладают кадры, подготовленные в научной школе Джалала Алиева, является то, что все они – знатоки тех отраслей, которыми занимаются.
Руководитель НАНА сообщил, что выдающийся ученый отличался своим характером и в общественно-политической среде, всегда оставался верен нашей государственности, азербайджанству, идеалам Гейдара Алиева, оказал важную поддержку Великому лидеру при спасении страны от хаоса в переходный период.
Отметив особую роль Джалала Алиева и в развитии Академии наук, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что, будучи членом Президиума НАНА и академиком-секретарем Отделения биологических наук, видный ученый принимал непосредственное участие в принятии необходимых для развития науки решений.
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли добавил, что идеи Джалала Алиева живут и сегодня благодаря деятельности его учеников, в свете идеалов видного ученого продолжается подготовка будущих научных кадров республики.
Затем с докладом «Вклад академика Джалала Алиева в развитие науки о фотосинтезе: от фундаментальных принципов до управления процессами урожайности» выступила вице-президент НАНА, генеральный директор Института молекулярной биологии и биотехнологий, академик Ирада Гусейнова.
Говоря о жизни и деятельности видного ученого, академик Ирада Гусейнова сообщила, что Заслуженный деятель науки, действительный член НАНА, иностранный член Российской академии сельскохозяйственных наук, академий аграрных наук Украины и Беларуси Джалал Алиев родился в 1928 году в городе Нахчыван, окончил в 1946 году Факультет естественных наук Нахчыванского педагогического института, а в 1951 году – Факультет биологии Азербайджанского государственного университета (современный Бакинский государственный университет).
Вице-президент НАНА отметила, что кандидатская диссертация Джалала Алиева на тему «Влияние микроэлементов на развитие и урожайность пшеницы» и докторская диссертация на тему «Фотосинтетическая деятельность, минеральное питание и продуктивность растений» посвящены решению серьезных научных проблем. Сказав, что одной из важных заслуг академика Джалала Алиева является формирование в Азербайджане новой научной теории в области сельскохозяйственной биологии и селекции растений, академик добавила, что учёный объединил фундаментальную науку и полевые исследования, что позволило впервые создать и применить экспериментальным путем новые сорта интенсивного типа.
Академик Ирада Гусейнова подчеркнула, что с именем Джалала Алиева связано изучение свойств фотосинтеза и особенностей наследственности растений и, самое главное, проведение целенаправленных комплексных селекционных работ по созданию близких к «идеальному» типу сортов.
Сказав, что по инициативе Джалала Алиева в республике начали развиваться такие направления биологии, как молекулярная биология, молекулярная генетика, генная инженерия и клеточная биотехнология, математическая биология, компьютерная биология и биоинформатика, докладчик добавила, что ученики академика сегодня работают в престижных университетах мира.
Вице-президент НАНА также рассказала о международных конференциях, которые проходили по инициативе и при организации академика Джалала Алиева, и отметила, что созданная им научная школа сегодня живёт и развивается благодаря деятельности его учеников.
Далее профессор Гьозо Гараб выступил с посвященным академику Джалалу Алиеву докладом на тему «Восхитительный мир фотосинтеза, от которого зависит вся жизнь и будущее человечества на Земле».