Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətində ölkəmizdə səfərdə olan Rusiya Federasiyasının Tatarıstan Respublikasının təhsil və elm naziri İlsur Xadiullinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, Tatarıstan Respublikasının Azərbaycandakı daimi nümayəndəsi Murad Qadılşin, Rəyasət Heyəti aparatının şöbə müdirləri, Akademiyanın elmi müəssisələrinin direktorları və Tatarıstanın nümayəndə heyətinin üzvləri iştirak ediblər.
Qonaqları salamlayan akademik İsa Həbibbəyli ölkəmizin elmlər akademiyaları və müxtəlif nazirliklər səviyyəsində nəinki Rusiya Federasiyası, həmçinin tərkibindəki muxtar respublikalarla da sıx əlaqələrinin mövcud olduğunu bildirib. Akademik Tatarıstanla əməkdaşlığın xüsusi əhəmiyyətini vurğulayıb, XIX əsrin ortaları – XX əsrin əvvəllərində bir çox Azərbaycan ziyalılarının həyat və fəaliyyətinin zəngin ənənələrilə tanınan Kazan Universitetilə bağlı olduğunu qeyd edib.
Müstəqillik illərində Azərbaycan-Tatarıstan əlaqələrinin genişləndiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli bu əlaqələrin əsasının Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulduğunu və bu gün Prezident İlham Əliyev tərəfindən davam etdirildiyini vurğulayıb. Bildirib ki, əməkdaşlıq elm, təhsil və mədəniyyət sahələrilə yanaşı iqtisadiyyat sahəsini də əhatə edir, hazırda müştərək layihələr Qarabağ bölgəsində də həyata keçirilir.
AMEA rəhbəri Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə Tatarıstan Respublikasının Elmlər Akademiyası arasında sıx əlaqələrin qurulduğunu və gələcək əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsində maraqlı olduğunu qeyd edib. Görkəmli tatar şairi və nasiri, tənqidçisi və tərcüməçisi Qabdulla Tukayın irsinin Azərbaycanda geniş tədqiq olunduğunu bildirən akademik İsa Həbibbəyli şairin yaradıcılığına həsr olunan tədbirlər, həmçinin arxiv materialları əsasında hazırlanmış Qabdulla Tukayın həyat və fəaliyyətini əks etdirən monoqrafiya haqqında məlumat verib.
“XIX əsrdə yaşayıb yaratmış Azərbaycanın görkəmli şərqşünas alimi Mirzə Kazımbəy Kazan Universitetini bitirib. Alimi “Rusiya şərqşünaslığının atası” adlandırıblar. Bir neçə il əvvəl filologiya elmləri doktoru, professor İdris Abbasov Mirzə Kazımbəyin “Türk-tatar dilinin ümumi qrammatikası” əsərini tərcümə edərək geniş şərhlərlə monoqrafiya şəklində nəşr etdirib. Akademiyanın Tarix, Dilçilik, Ədəbiyyat, Memarlıq və İncəsənət, Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya, Şərqşünaslıq və digər institutları ikitərəfli əlaqələrin genişlənməsinə böyük önəm verirlər. Həmçinin “Azərbaycan-tatar lüğəti” hazırlanır”, – deyə AMEA rəhbəri qeyd edib.
Hazırda Azərbaycanın bütün istiqamətlər üzrə yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qəhrəman ordumuz Azərbaycanın əzəli torpaqlarını işğaldan azad edib, ölkənin ərazi bütövlüyü bərpa olunub, Qarabağ bölgəsində geniş təmir-bərpa və quruculuq işləri aparılır: “Sizin səfəriniz Azərbaycan və Tatarıstan arasında əlaqələrin yeni mərhələsinin başlanğıcını ifadə edir. Birlikdə işləyib inkişaf edərək biz, birgə elmi lahiyələri həyata keçirəcəyik”.
Sonra Tatarıstan Respublikasının təhsil və elm naziri İlsur Xadiullin çıxış edərək Azərbaycana gəlişindən məmnunluğunu bildirib və görüşün təşkilinə görə AMEA rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib. Tatarıstanın böyük nümayəndə heyətinin respublikamıza səfərini elm və təhsil sahəsində müasir əlaqələrin yeni mərhələsinin başlanğıcı adlandıran nazir sovet və postsovet dövründə ikitərəfli əməkdaşlığın inkişafı, ümumi tədqiqat mövzuları, keçirilən birgə tədbirlər və müştərək layihələr, iki xalqın elmi potensialının zənginləşdirilməsi haqqında danışıb.
Tatarıstanda 129 elmi qurumun fəaliyyət göstərdiyini deyən İlsur Xadiullin bu müəssisələrdə 14 mindən artıq elmi işçinin çalışdığını, Tatarıstan Elmlər Akademiyasının isə Rusiya Federasiyasının zəngin ənənələrə və geniş beynəlxalq əlaqələrə malik azsaylı muxtar akademiyalarından olduğunu əlavə edib. Nazir hazırda Tatarıstanın 46 ali təhsil müəssisəsində 24 minədək xarici tələbənin təhsil aldığını qeyd edərək respublikalarımız arasında tələbə mübadiləsinin genişləndirilməsinin zəruriliyini vurğulayıb.
İlsur Xadiullin dil və ədəbiyyat, tarix, arxeologiya və digər sahələrdə Azərbaycan-Tatarıstan əlaqələrindən, birgə fəaliyyətin davam etdirilməsinin əhəmiyyətindən danışıb: “2024-cü il respublikamızda “Elmi-texnoloji inkişaf ili” elan edilib. Bu bir daha respublika rəhbərliyinin elmə, elmi potensiala, ümumilikdə elm dünyasına, elm xadimlərinə xüsusi yanaşmasının göstəricisidir. Rusiyada isə cari il “Müəllimlər və təlimçilər ili” elan olunmuşdur. Müəllim və təlimçi, elm xadimi, ictimai xadim, elm dünyasının insanları – hamımız eyni ailənin üzvləriyik”.
Səmimi qəbula görə bir daha akademik İsa Həbibbəyliyə minnətdarlığını bildirən nazir AMEA rəhbərliyini Tatarıstana, o cümlədən elm və təhsil müəssisələrinə dəvət edib.
Daha sonra A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun direktoru, professor Kərim Şükurov, Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru, professor Nadir Məmmədli və Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun direktoru v.i.e., tarix üzrə fəlsəfə direktoru, dosent Fərhad Quliyev çıxış edərək rəhbərlik etdikləri müəssisələrin yaranma və inkişaf tarixi, ikitərəfli elmi əlaqələrin perspektivləri haqqında danışıblar.
Kazan Federal Universitetinin Filologiya və mədəniyyətlərarası kommunikasiya İnstitutunun direktoru, filologiya elmləri doktoru, professor Radif Zamaletdinov və həmin institutun Ümumi dilçilik və türkologiya kafedrasının professoru, filologiya elmləri doktoru Alfiya Yusupova müəssisənin tədqiqat istiqamətləri, həyata keçirilən layihələr və nəşr edilən elmi jurnallar haqqında məlumat veriblər.
Sonra AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, Tarix İnstitutunun şöbə müdiri, professor Güllü Yoloğlu və Ədəbiyyat İnstitutunun elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru İsmixan Osmanlıya Tatarıstan Respublikası Təhsil və Elm Nazirliyinin Təşəkkür məktubu təqdim olunub.
Daha sonra qarşılıqlı hədiyyələr təqdim edilib, qonaqlar Rəyasət Heyətinin binası ilə tanış olublar.

В Президиуме Национальной академии наук Азербайджана состоялась встреча с делегацией во главе с министром образования и науки Республики Татарстан Российской Федерации Ильсуром Хадиуллиным, которая находится с визитом в Азербайджане.
На встрече приняли участие президент НАНА, академик Иса Габиббейли, постоянный представитель Республики Татарстан в Азербайджане Мурад Гадыльшин, заведующие отделами аппарата Президиума, директора научных учреждений Академии наук и члены делегации Татарстана.
Поприветствовав гостей, академик Иса Габиббейли сообщил, что на уровне академий наук и различных министерств налажено тесное сотрудничество нашей страны не только с Российской Федерацией, но и с входящими в ее состав автономными республиками. Подчеркнув особую значимость связей с Татарстаном, академик отметил, что жизнь и деятельность многих представителей интеллигенции Азербайджана в середине XIX – начале XX века была связана с Казанским университетом, который известен своими богатыми традициями.
Сказав, что связи Азербайджана с Татарстаном еще больше расширились в годы независимости, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что основа двусторонних взаимоотношений была заложена общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, и сегодня Президент Ильхам Алиев продолжает этот путь. Академик добавил, что сотрудничество охватывает не только сферу науки, образования и культуры, но и экономику, в настоящее время совместные проекты реализуются и в Карабахском регионе.
Руководитель НАНА сообщил, что между Национальной академией наук Азербайджана и Академией наук Республики Татарстан налажены тесные связи, и выразил заинтересованность в развитии дальнейшего научного сотрудничества. Отметив, что в Азербайджане широко изучено наследие выдающегося татарского поэта и прозаика, критика и переводчика Габдуллы Тукая, академик Иса Габиббейли рассказал о мероприятиях, посвященных творчеству Тукая, а также о подготовленной на основе архивных материалов монографии, в которой отражены жизнь и деятельность поэта.
Академик продолжил: «Великий азербайджанский ученый-востоковед XIX века Мирза Казым-бек, которого называли «отцом российского востоковедения», является выпускником Казанского университета. Несколько лет назад доктор филологических наук, профессор Идрис Аббасов перевел «Общую грамматику тюркско-татарского языка» Мирзы Казым-бека и издал монографию, добавив к труду свои комментарии. Большое значение придают развитию двусторонних связей наши институты истории, языкознания, литературы, архитектуры и искусства, археологии, этнографии и антропологии, востоковедения и т.д. Также готовится к изданию “Азербайджано-татарский словарь”».
Сказав, что начался новый этап развития Азербайджана во всех областях, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что под руководством Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева героическая армия Азербайджана освободила от оккупации наши исконные земли, восстановлена территориальная целостность страны, в Карабахском регионе ведутся широкие ремонтно-восстановительные и созидательные работы: «Ваш приезд знаменует начало нового периода развития связей между Азербайджаном и Татарстаном, мы будем вместе работать, развиваться и реализовывать совместные научные проекты».
Затем выступил министр образования и науки Республики Татарстан Ильсур Хадиуллин, который выразил удовлетворенность от визита в Азербайджан и поблагодарил руководство НАНА за организацию встречи. Отметив, что приезд большой делегации Татарстана в нашу республику является началом нового этапа современных связей в области науки и образования, Ильсур Хадиуллин рассказал о развитии двусторонних связей в советский и постсоветский период, общих темах исследований, проведенных совместных мероприятиях и реализованных проектах, обогащении научного потенциала двух народов.
Министр сообщил, что в Татарстане функционируют 129 научных организаций, в которых занято более 14-ти тысяч научных сотрудников, а Академия наук Татарстана – одна из немногих автономных академий Российской Федерации, которая имеет богатые традиции и широкие международные связи. Он добавил, что в настоящее время в 46-ти высших учебных заведениях Татарстана обучаются около 24 тысяч иностранных студентов, подчеркнув при этом, что необходимо расширить взаимообмен студентами между нашими республиками.
Ильсур Хадиуллин рассказал о сотрудничестве между Азербайджаном и Татарстаном в области изучения языка и литературы, истории, археологии и т.д., а также о значении продолжения совместной деятельности: «2024 год объявлен в нашей республике «Годом научно-технологического развития». Это еще раз показывает, что руководство республики трепетно относится к науке, научному потенциалу, научному миру вообще, в том числе к деятелям науки. А текущий год в России был объявлен «Годом педагога и наставника». Педагог и наставник, научный и общественный деятель, человек, который погружен в этот мир, – мы все из одной семьи».
Еще раз поблагодарив академика Ису Габиббейли за сердечный прием, министр пригласил руководство НАНА посетить Татарстан, в том числе научные и образовательные учреждения республики.
Далее выступили директор Института истории имени А.А.Бакиханова, доктор исторических наук, профессор Керим Шукюров, директор Института языкознания имени Насими, доктор филологических наук, профессор Надир Мамедли, и.о. директора Института археологии, этнографии и антропологии, доктор философии по истории, доцент Фархад Гулиев, которые рассказали об истории создания и развития руководимых ими учреждений и перспективах развития двусторонних научных связей.
В своих выступлениях директор Института филологии и межкультурной коммуникации Казанского федерального университета, доктор филологических наук, профессор Радиф Замалетдинов и профессор Кафедры общего языкознания и тюркологии этого института, доктор филологических наук Альфия Юсупова рассказали о направлениях исследований, которые ведутся в учреждении, реализуемых проектах и издаваемых научных журналах.
Затем президенту НАНА, академику Исе Габиббейли, заведующей отделом Института истории, доктору исторических наук, профессору Гюллю Йологлу и ведущему научному сотруднику Института литературы, доктору философии по филологии, доценту Исмихану Османлы были вручены благодарственные письма Министерства образования и науки Республики Татарстан.