ABŞ-ın Emory Universitetinin professoru AMEA Kataliz və Qeyri-Üzvi Kimya İnstitutunda məruzə ilə çıxış edib
Noyabrın 12-də AMEA Kataliz və Qeyri-Üzvi Kimya İnstitutunda bu elmi müəssisənin Elmi Şurasının növbəti iclası keçirilib.
Tədbirdə ABŞ-ın Emory Universitetinin Emerson Elmi Hesablamalar Mərkəzinin direktoru, professor Cəmaləddin Musayev, AMEA Kimya Elmləri Bölməsi institutlarının, Fizika İnstitutu və Bakı Dövlət Universitetinin əməkdaşları iştirak ediblər.
İclası giriş sözü ilə açan Kimya Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Dilqəm Tağıyev ABŞ-ın Emory Universitetinin Emerson Elmi Hesablamalar Mərkəzi barədə iştirakçılara ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, mərkəz kimya elminin müasir aktual problemlərinin həlli istiqamətində multidissiplinar tədqiqatlar həyata keçirir. Akademik D.Tağıyev mərkəzin direktoru, professor Cəmaləddin Musayevin iclasa  dəvət olunmasında əsas məqsədin institut ilə mərkəz arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması olduğunu qeyd edib.
Sonra professor Cəmaləddin Musayevin “Yeni katalizator və texnoloji dizayn istiqamətində çoxprofilli və multidissiplinar tədqiqatlar” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.

Профессор Университета Эмори США выступил с докладом в Институте катализа и неорганической химии НАНА
12 ноября в Институте катализа и неорганической химии НАНА состоялось очередное заседание Ученого совета этого научного учреждения.
В мероприятии приняли участие директор Центра научных вычислений Университета Эмори США, профессор Джамаледдин Мусаев, сотрудники институтов Отделения химических наук НАНА, Института физики и Бакинского государственного университета.
Заседание вступительным словом открыл академик-секретарь Отделения химических наук, директор института, академик Дильгам Тагиев, который проинформировал участников мероприятия о Центре научных вычислений Университета Эмори США. Было отмечено, что центр осуществляет мультидисциплинарные исследования в направлении решения современных актуальных проблем химической науки. Д.Тагиев сообщил, что основной целью приглашения директора центра, профессора Джамаледдина Мусаева на участие в заседании является налаживание связей сотрудничества между институтом и центром.
Затем был заслушан доклад профессора Джамалладина Мусаева «Многопрофильные и мультидисциплинарные исследования в сфере новых катализаторов и технологического дизайна».