Bu ilin sentyabr ayında start götürən və AMEA Radiasiya Problemləri İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının təşkilatçılığı və Həmkarlar İttifaqının maliyyə dəstəyi ilə AMEA-nın 70 illiyinə həsr olunan institutun doktorantları arasında “Ən yaxşı elmi-tədqiqat işi” müsabiqəsinə təşkilatın 20-yə yaxın gənc alimi müraciət edib və Espert Komissiyası tərəfindən 9 doktorantın elmi-tədqiqat işi finala layiq görülüb.
Noyabrın 12-də institutda elmi müsabiqənin final mərhələsi baş tutub. Tədbiri giriş sözü ilə açan bu elmi müəssisənin direktoru, professor Oqtay Səmədov Akademiyada yubiley münasibətilə təşkil olunan tədbirlərdən danışaraq, qeyd edib ki, İnstitutun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası da ümumi missiyaya layiqli şəkildə qoşulması sevindirici haldır. Gənc doktorantlar arasında keçirilən belə müasabiqələrin əhəmiyyətindən söz açan O.Səmədov Şuranın fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib, finalçılara uğurlar arzulayıb.
Bundan sona müsabiqənin şərtlərinə uyğun olaraq, finalçılar fərdi şəkildə təqdim etdikləri işlərin aktuallığı, elmi-praktiki əhəmiyyəti və alınan nəticələrlə bağlı çıxış ediblər. Ekspert Komisiyasının qiymətləndirilməsi əsasında müsabiqənin qalibləri məlum olub. Belə ki, elmi müsabiqənin qalibi Ülviyyə Quliyeva, ikinci və üçüncü yerlərin sahibləri isə Günel Qocayeva və Murad Cahangirov olublar.
AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının İdarə Heyətinin üzvlərinin də iştirak etdiyi tədbirdə institutun direktoru müsabiqənin iştirakçılarına müvafiq sertifikat, diplom və pul mükafatlarını təqdim edib.

С начала сентября текущего года при организационной поддержке Совета молодых ученых и специалистов Института радиационных проблем НАНА, а также финансовой поддержке Профсоюза среди докторантов института стартовал посвященный 70-летнему юбилею НАНА конкурс «Самая лучшая научно-исследовательская работа». В конкурс обратились около 20 молодых ученых. Экспертной комиссией в финал были допущены научно-исследовальские работы 9 докторантов.
12 ноября в институте состоялся финальный этап научного конкурса. Открыв мероприятие вступительным словом, директор данного научного учреждения, профессор Октай Самедов рассказал о мероприятиях, организованных по случаю 70-летнего юбилея в Академии и отметил, что достойное присоединение Совета молодых ученых и специалистов института в общую миссию является отрадным случаем. Рассказав о значении подобных конкурсов, осуществляемых среди молодых докторантов, О.Самедов высоко оценил деятельность совета и пожелал успехов финалистам.
Далее согласно требованиям конкурса финалисты выступили в связи с актуальностью, научно-практическим значением и полученными результатами индивидуально представленных ими работ. На основе оценки Экспертной комиссии были объявлены победители конкурса. Итак, победителем научного конкурса стала Ульвия Гулиева, а обладателями второго и третьего мест стали Гюнель Годжаева и Мурад Джахангиров.
На мероприятии, в котором принимали участие члены Правления Совета молодых ученых и специалистов НАНА, директором института участникам конкурса были вручены соответствующие сертификаты, дипломы и денежные награды.