Noyabrın 13-də AMEA Rəyasət Heyətində Humanitar Elmlər Bölməsinin (HEB) növbəti büro iclası keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan bölmənin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli AMEA-nın 70 illik yubileyinin təntənəli şəkildə qeyd olunduğunu bildirdi, HEB əməkdaşlarını yubiley münasibətilə təbrik etdi.
Sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli bildirdi ki, ölkədə elmin inkişafını xalqın firavan gələcəyini təmin edən əsas amillərdən biri hesab edən Prezident İlham Əliyevin 2015-ci il noyabrın 9-da AMEA-nın 70 illik yubileyinə həsr olunmuş təntənəli yığıncaqda proqram xarakterli çıxışı elmin inkişafı üzrə strateji hədəfləri və prioritetləri müəyyənləşdirmişdir.
AMEA-nın vitse-prezidenti dövlət başçısının öz çıxışında humanitar sahəyə də böyük əhəmiyyət verdiyini, humanitar istiqamətdə qarşımızda multikulturalizm, Azərbaycan dili, Azərbaycan tarixi, tarixi coğrafiya, müstəqillik dövrü Azərbaycan tarixinin yazılması kimi ciddi məsələlər ətrafında məsuliyyətli vəzifələr qoyduğunu bildirdi. O, ölkə Prezidentinin Akademiyaya gəlişini, alimlər qarşısında çıxışını, proqram xarakterli nitqini yüksək dəyərləndirərək, Prezident İlham Əliyevin tapşırıq və tövsiyyələrini daim diqqət mərkəzində saxlayaraq mövcud fəaliyyətin daha da intensivləşdiriləcəyini qeyd etdi.
Sonra AMEA-nın 70 illik yubileyi ilə əlaqədar bölmənin elmi-tədqiqat müəssisələrində fəaliyyət göstərən bir qrup əməkdaş elmi və elmi-ictimai fəaliyyətlərinə görə HEB-in Fəxri Fərmanı ilə təltif olundular.
İclasda Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun Muğamşünaslıq şöbəsinin müdiri, sənətşünaslıq üzrə elmlər doktoru Sevil Fərhadovanın “Muğamşünaslığın konseptual əsasları” mövzusunda məruzəsi dinlənildi.
Tədbirdə, həmçinin AMEA prezidentinin 21 oktyabr 2015-ci il tarixli sərəncamına əsasən HEB-in elmi-tədqiqat müəssisələrində 2016-cı ildə keçiriləcək beynəlxalq və respublika səviyyəli elmi və elmi-texniki tədbirlər planı, “Gənclər üçün Prezident Mükafatı”na təqdim olunacaq namizədlərin müəyyənləşdirilməsi və digər məsələlər ətrafında müzakirələr aparıldı.

13 ноября в Президиуме НАНА состоялось очередное заседание бюро Отделения гуманитарных наук (ОГН).
Открыв мероприятие вступительным словом, академик-секретарь отделения, академик Теймур Керимли отметил, что 70-летний юбилей НАНА был торжественно отпразднован и по этому поводу поздравил сотрудников ОГН.
Далее вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли отметил, что Президент Ильхам Алиев, считающий развитие науки одним из основных факторов, обеспечивающих благополучное будущее народа, в своем программном выступлении на торжественном собрании по случаю 70-летнего юбилея НАНА 9 ноября 2015 года определил стратегические цели и приоритеты развития науки .
Вице-президент НАНА добавил, что глава государства, придающий большое значение гуманитарной сфере подчеркнул, что в гуманитарном направлении перед нами поставлены такие ответственные задачи как мультикультурализм, азербайджанский язык, историческая география, написание истории Азербайджана в период независимости. И.Габиббейли, высоко оценив визит, совершенный Президентом страны в Академию, его выступление перед учеными, речь программного характера, отметил, что, существующая деятельность непосредственно будет интенсифицирована, опираясь на поручения и рекомендации Президента Ильхама Алиева.
Далее по случаю 70-летнего юбилея НАНА группа сотрудников научно-исследовательских учреждений отделения, были награждены Почетной грамотой ОГН за научно-общественную деятельность.
На заседании был заслушан доклад «Концептуальные основы мугамоведения» заведующей Отделом мугамоведения Института архитектуры и искусства, доктора искусствоведческих наук Севиль Фархадовой.
В рамках мероприятия были обсуждены вопросы касательно плана научных и научно-технических мероприятий международного и республиканского уровня, которые будут проводиться в научно-исследовательских учреждениях ОГН в 2016 году согласно Распоряжению президента НАНА от 21 октября 2015 года, а также определения кандидатов на соискание «Президентской награды для молодежи» и другие вопросы.