Noyabrın 13-də AMEA Rəyasət Heyətində Humanitar Elmlər Bölməsinin (HEB) növbəti büro iclası keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan bölmənin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli AMEA-nın 70 illik yubileyinin təntənəli şəkildə qeyd olunduğunu bildirdi, HEB əməkdaşlarını yubiley münasibətilə təbrik etdi.
Sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli bildirdi ki, ölkədə elmin inkişafını xalqın firavan gələcəyini təmin edən əsas amillərdən biri hesab edən Prezident İlham Əliyevin 2015-ci il noyabrın 9-da AMEA-nın 70 illik yubileyinə həsr olunmuş təntənəli yığıncaqda proqram xarakterli çıxışı elmin inkişafı üzrə strateji hədəfləri və prioritetləri müəyyənləşdirmişdir.
AMEA-nın vitse-prezidenti dövlət başçısının öz çıxışında humanitar sahəyə də böyük əhəmiyyət verdiyini, humanitar istiqamətdə qarşımızda multikulturalizm, Azərbaycan dili, Azərbaycan tarixi, tarixi coğrafiya, müstəqillik dövrü Azərbaycan tarixinin yazılması kimi ciddi məsələlər ətrafında məsuliyyətli vəzifələr qoyduğunu bildirdi. O, ölkə Prezidentinin Akademiyaya gəlişini, alimlər qarşısında çıxışını, proqram xarakterli nitqini yüksək dəyərləndirərək, Prezident İlham Əliyevin tapşırıq və tövsiyyələrini daim diqqət mərkəzində saxlayaraq mövcud fəaliyyətin daha da intensivləşdiriləcəyini qeyd etdi.
Sonra AMEA-nın 70 illik yubileyi ilə əlaqədar bölmənin elmi-tədqiqat müəssisələrində fəaliyyət göstərən bir qrup əməkdaş elmi və elmi-ictimai fəaliyyətlərinə görə HEB-in Fəxri Fərmanı ilə təltif olundular.
İclasda Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun Muğamşünaslıq şöbəsinin müdiri, sənətşünaslıq üzrə elmlər doktoru Sevil Fərhadovanın “Muğamşünaslığın konseptual əsasları” mövzusunda məruzəsi dinlənildi.
Tədbirdə, həmçinin AMEA prezidentinin 21 oktyabr 2015-ci il tarixli sərəncamına əsasən HEB-in elmi-tədqiqat müəssisələrində 2016-cı ildə keçiriləcək beynəlxalq və respublika səviyyəli elmi və elmi-texniki tədbirlər planı, “Gənclər üçün Prezident Mükafatı”na təqdim olunacaq namizədlərin müəyyənləşdirilməsi və digər məsələlər ətrafında müzakirələr aparıldı.

Employees of the Department of Humanities awarded the honorary diplomas
ANAS Presidium held a regular meeting of the Department of Humanitarian Sciences (DHS) on November 13.
Opening the event, Academic Secretary of the Department, Academician Teymur Karimli noted that, the 70th anniversary of ANAS was solemnly celebrated and on this occasion congratulated the staff of DHS.
Then Vice-president of ANAS, Academician Isa Habibbeyli noted that, the President Ilham Aliyev who believes in the development of science as one of the main factors ensuring the safe future of the people, defined the strategic objectives and priorities of development of science in his speech at the solemn meeting on the occasion of the 70th anniversary of ANAS, November 9, 2015.
Vice-president of ANAS stressed that, humanitarian sphere puts such important tasks as the multiculturalism, Azerbaijan language, historical geography, writing the history of Azerbaijan in the period of independence before us. I.Habibbeyli highly appreciated the visits of the President to the Academy and his programmatic speech before scientists, noted that the current activities will be directly accelerated, based on instructions and recommendations of President Ilham Aliyev.
Further, on the occasion of the 70th anniversary of ANAS a group of employees of research institutions of the department were awarded the Diploma of the DHS for the scientific and social activities.
At a meeting was delivered a report "Conceptual bases of mugam study" by the Head of Department of mugam study of the Institute of Architecture and Art, Doctor of art study Sevil Farhadova.
During the event, the sides discussed issues concerning the plan of scientific and technical activities of international and republican level, which will be carried out in research institutions of DHS in 2016 according to the orders of the President of ANAS dated on October 21, 2015, as well as the determination of the nominee of “Presidential Awards for Youth“and other issues.