AMEA-da “Heydər Əliyev və müasir biologiya elminin inkişafı: nailiyyətlər və çağırışlar” adlı beynəlxalq konfrans keçirilir
Dekabrın 19-da Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Mərkəzi Elmi Kitabxanasında AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsi və Azərbaycan Resublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Heydər Əliyev və müasir biologiya elminin inkişafı: nailiyyətlər və çağırışlar” mövzusunda beynəlxalq konfrans öz işinə başlayıb.
Əvvəlcə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin müasir biologiya elminin inkişafında göstərdiyi xidmətlərə, bu sahədə qazanılan nailiyyətlərə həsr olunmuş sərgiyə baxış keçirilib.
Hibrid formatda keçirilən konfransın açılış mərasimi Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb.
Beynəlxalq konfransda AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin tədbir iştirakçılarına videomüraciəti təqdim olunub. Akademik İsa Həbibbəyli dövlət başçısının müvafiq Sərəncamı ilə 2023-cü ilin Azərbaycanda “Heydər Əliyev İli” elan olunması ilə əlaqədar olaraq həm ölkəmizdə, həm də onun hüdudlarından kənarda çoxcəhətli tədbirlərin keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
O, “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində AMEA-da təşkil olunan tədbirlərin ölkəmizdə vətənpərvərlik, azərbaycançılıq ideyalarının, Heydərəliyevçilik strategiyasının, müstəqil dövlətçilik düşüncəsinin daha da dərinləşməsinə xidmət edən bir proqrama çevrildiyini deyib. Alimin sözlərinə görə, ölkəmizdə bu istiqamətdə həyata keçirilən tədbirlər, çap olunmuş nəşrlər humanitar və ictimai elmlərlə yanaşı, bütün elm sahələrində dövlətçilik maraqlarını və milli mənafeləri əsas götürərək gələcək nəsilləri bu əsasda tərbiyə etmək missiyasını həyata keçirməyə xidmət edir.
AMEA rəhbəri qeyd edib ki, Akademiyanın Rəyasət Heyətinin “Heydər Əliyev İli” ilə bağlı qəbul etdiyi Tədbirlər Planında nəzərdə tutulan bütün işlər tamamlanmış, AMEA özünün Heydər Əliyevlə bağlı elmi, fundamental tədqiqatlardan ibarət olan “Heydərəliyevnamə”sini yaratmışdır. Akademiyanın institut və təşkilatlarında il ərzində Ulu Öndərlə bağlı 40-dan çox kitabın hazırlandığını bildirən akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, bu kitablar əvvəlki illərdə AMEA-da Ümummilli Liderin fəaliyyəti ilə bağlı çap olunan əsər və monoqrafiyalardan sistemli fundamental elmi tədqiqatlardan ibarət olması ilə fərqlənir: “Bu isə, ölkəmizin Azərbaycanın son 50 ildə keçdiyi yolu, bu istiqamətdə yaşanılan çətinlikləri, aparılan mübarizələri, qazanılan uğurları elmi cəhətdən və sistemli şəkildə təhlil edib dəyərləndirən və ümumiləşdirən Əliyevşünaslığın konkret bir elmi istiqamətə çevrildiyini nümayiş etdirir”.
“Ulu Öndər haqqında yazılan tədqiqat işləri, dinlənilən elmi məruzələr, çap olunan əsərlər dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin işığında Azərbaycan gerçəkliyini qiymətləndirməyə imkan verir”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli bildirib.
O, Akademiyada müasir və müstəqil Azərbaycanın banisi, yaradıcısı və qurucusu, Ümummilli Lider Heydər Əliyevə həsr olunmuş konfransların bu dahi şəxsiyyətin baxışları, həyatı və mübarizəsi ilə daha dərindən tanış olmağa və müstəqil dövlətçilik ideallarının geniş şəkildə təbliğ olunmasına şərait yaratdığını qeyd edib. Akademik İsa Həbibbəyli bugünkü tədbirdə səsləndirilən fikirlərin, dinlənilən məruzələrin də “Heydər Əliyev İli”nə önəmli töhfə olmaqla yanaşı, müasir dövrün çağırışlarını əhatə edəcəyinə inamını bildirib.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynova çıxış edərək Azərbaycan biologiya və tibb elminin inkişafında, bu sahələrdə əldə edilmiş mühüm nailiyyətlərdə Ulu Öndərin böyük xidmətləri olduğunu vurğulayıb. Qeyd edib ki, yeni-yeni elmi müəssisələrin və laboratoriyaların yaradılması və onların maddi-texniki bazasının yaxşılaşdırılması, yüksək ixtisaslı elmi kadrların hazırlanması, ümumən elmə verilən dəyər, göstərilən dövlət dəstəyi dahi liderin siyasətinin ayrılmaz tərkib hissəsi olmuşdur. AMEA-nın vitse-prezidenti bu siyasətin günümüzdə Ulu Öndərin layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla və uzaqgörənliklə davam etdirildiyini bildirib.
Akademik İradə Hüseynova Ümummilli Lider Heydər Əliyevin elmin ən müasir və perspektiv sahələrində yüksəkixtisaslı kadrların hazırlığı ilə bağlı məqsədyönlü siyasətinin həyata keçirilməsində görkəmli alim və ictimai-siyasi xadim akademik Cəlal Əliyev tərəfindən atılmış addımları, görülmüş işləri diqqətə çatdırıb. Onun sözlərinə görə, akademik Cəlal Əliyevin uzaqgörənliyi sayəsində Azərbaycanda biokimya, molekulyar biologiya, molekulyar genetika, biofizika, gen və hüceyrə biotexnologiyaları, riyazi biologiya, bioinformatika, kompüter biologiyası və s. kimi mühüm elmi istiqamətlərin təşəkkülü və inkişafı, müxtəlif elm sahələri üzrə savadlı mütəxəssislərin biologiya üzrə tədqiqatlara cəlb olunması, kadrların hazırlanmasında keçmiş ittifaqın və uzaq xaricin tanınmış elm və təhsil mərkəzlərindən istifadə edilməsi elmə böyük töhfə vermişdir.
“Bu il 95 illik yubileyini qeyd etdiyimiz akademik Cəlal Əliyevin yaratdığı böyük məktəbin nümayəndələri elmə ləyaqətlə xidmət edir, Azərbaycana dünya səviyyəsində nüfuz qazandırırlar. Sevindirici haldır ki, onlardan bir çoxu bugünkü konfransın iştirakçıları sırasındadırlar”, - deyə akademik İradə Hüseynova qeyd edib.
O, son illər dünyada süni intellekt, robototexnika, canlı orqan çapı, nano- və biotexnologiyalar, gen redaktəsi və digər sahələrdə əldə olunmuş yüksək nailiyyətlərdən bəhs edərək, hazırda sürətlə inkişaf edən elmin qarşısında texniki deyil, hüquqi, normativ və etik məhdudiyyətlərin dayandığını, bu baxımdan bioetik problemlərin də konfransın aktual mövzuları sırasında yer aldığını diqqətə çatdırıb. Vitse-prezident müvafiq sahə mütəxəssislərini vahid platformada birləşdirmək məqsədi daşıyan bugünkü konfransın biologiya elmində əldə edilmiş bir çox nailiyyətlərə və perspektivlərə işıq salacağına əminliyini bildirib.
Akademik İradə Hüseynova çıxışının sonunda müasir dövrlə səsləşən idealara malik olan, aktual elmi problemlərə həsr olunan beynəlxalq tədbirin elm və təhsilin inteqrasiyasına əhəmiyyətli töhfələr verəcəyini qeyd edib.
Böyük Britaniyanın Tibbi Tədqiqatlar Şurasının Molekulyar Biologiya İnstitutunun qrup rəhbəri professor Qərib Mürşüdov tədbirdə onlayn şəkildə çıxış edərək bu kimi konfransların gənc tədqiqatçıların elmə marağının artırılması, onların fəaliyyətinin stimullaşdırılması baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib. Azərbaycan gənclərinin dünya elminə töhfələr vermək potensialına malik olduğunu söyləyən Q.Mürşüdov AMEA-nın bir sıra elmi müəssisələrində fəaliyyət göstərən gənclərin hazırda dünyanın nüfuzlu elm və təhsil mərkəzlərində doktorantura təhsili aldığını vurğulayıb.
O, mühüm elmi problemlərə həsr olunmuş bugünkü tədbirin təşkilatçılarına təşəkkürünü bildirib, konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Beynəlxalq tədbirdə, həmçinin Azərbaycan Respublikası elm və təhsil nazirinin müşaviri Nicat Məmmədli, AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun laboratoriya müdiri AMEA-nın müxbir üzvü Novruz Quliyev, ABŞ-ın Emory Universitetinin Emerson adına Elmi Hesablamalar Mərkəzinin direktoru prof. Camal Musayev, ABŞ-ın Eppley Tədqiqat İnstitutunun Fred və Pamela Buffett Xərçəng Mərkəzi, Nebraska Tibb Universitetinin professoru Tahir Tahirov, Böyük Britaniynın MRC Weatherall Molekulyar Tibb İnstitutu, Oksford Universitetinin professoru Walter Bodmer, Bakı Dövlət Universitetinin kafedra müdiri AMEA-nın müxbir üzvü Elşad Qurbanov, Türkiyənin İnönü Universitetinin rektoru professor Ahmet Kızılay, Almaniyanın Osnabrueck Tətbiqi Elmlər Universitetinin professoru Ali Naz, Rusiyanın Biologiyanın Fundamental Problemləri İnstitutunun professoru Tatyana Savçenko, Bakı Dövlət Universiteti Biologiya fakültəsinin dekanı prof. Afət Məmmədova, eləcə də Oksford Universitetinin doktorantı Gülnar Abdullayeva çıxış ediblər. Çıxış edənlər elm və təhsilin inteqrasiyası istiqamətində ölkəmizdə həyata keçirilən tədbirlər, görülən əhəmiyyətli işlər haqqında məlumat veriblər, xaricdə fəaliyyət göstərən alimlərimizin ölkə elminin inkişafına verdiyi dəstəkdən danışıblar. Qeyd olunub ki, xalqımızın Ulu Öndəri Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinin təntənə ilə qeyd edildiyi tədbirlər sırasında yer alan bugünkü beynəlxalq konfrans müasir biologiya elminin inkişaf tendensiyalarının müəyyənləşdirilməsində, bu sahədə əldə olunan nailiyyətlərin elm ictimaiyətinə çatdırılmasında əhəmiyyətli rola malik olacaq.
Daha sonra professor Qərib Mürşüdovun moderatorluğu ilə keçirilən plenar iclaslarda məruzələr dinlənilib.
İki gün davam edəcək, ümumilikdə 30 ölkədən 185 elmi məruzənin təqdim olunduğu konfrans işini “Biologiya elmində qlobal çağırışlar və gələcək inkişaf perspektivləri”, “Biologiyada rəqəmsal texnologiyalar, maşınöyrənmə üsulları və süni intellekt”, “Bioetika və sintetik biologiyanın problemləri”, “Genomiks, proteomiks, postgenom texnologiyalar biologiya elminin problemlərinin həllində”, “Gen, hüceyrə və zülal mühəndisliyi, transgenez”, “Populyasiya genom tədqiqatları” və digər mövzulara həsr olunmuş seksiya iclasları ilə davam etdirib.

В НАНА проходит международная конференция «Гейдар Алиев и развитие современной биологической науки: достижения и вызовы»
19-го декабря в Центральной научной библиотеке Национальной академии наук Азербайджана при совместной организации Отделения биологических и медицинских наук НАНА и Института молекулярной биологии и биотехнологий Министерства науки и образования Азербайджанской Республики начала свою работу международная конференция «Гейдар Алиев и развитие современной биологической науки: достижения и вызовы».
До начала мероприятия участники ознакомились с выставкой, посвященной заслугам общенационального лидера Гейдара Алиева в развитии современной биологической науки и достижениям в данной сфере.
Вначале на церемонии открытия конференции, которая проходила в гибридном формате, прозвучал Государственный гимн Азербайджанской Республики.
Международная конференция началась с видеообращения президента НАНА академика Исы Габиббейли к участникам мероприятия. Академик напомнил, что по соответствующему Распоряжению главы государства 2023-й год объявлен в Азербайджане «Годом Гейдара Алиева», и в связи с этим в нашей стране и за ее пределами в течение года проходят различные мероприятия.
Руководитель НАНА сообщил, что мероприятия, которые организовываются в Академии наук в рамках «Года Гейдара Алиева», превратились в программу, которая служит еще большему углублению идей патриотизма и азербайджанства, расширению стратегии независимой государственности. По словам академика, мероприятия, которые реализуются в республике в данной сфере, и выпущенные соответствующие издания способствуют воспитанию последующих поколений, руководствуясь государственными и национальными интересами, причем не только в области гуманитарных и общественных наук, но и в других сферах научной деятельности.
Все работы, продолжил академик Иса Габиббейли, предусмотренные в Плане мероприятий, который был принят Президиумом НАНА в связи с «Годом Гейдара Алиева», выполнены, Академия наук создала свою летопись «ГейдарАлиев-наме», которая состоит из научных, фундаментальных трудов, связанных с Великим лидером. Сказав, что в текущем году в институтах и организациях НАНА были подготовлены более 40-а книг, связанных с Общенациональным лидером, академик Иса Габиббейли добавил, что эти книги отличаются от изданных в НАНА в прошлые годы трудов своей системностью и фундаментальностью: «Это свидетельствует о том, что ГейдарАлиевоведение, которое анализирует, систематизирует и обобщает путь, пройденный Азербайджаном за последние 50 лет, трудности, пережитые за эти годы, борьбу и достижения, превратилось в конкретное научное направление».
Руководитель НАНА отметил, что исследовательские работы, написанные о Великом лидере, прослушанные научные доклады, изданные труды позволяют оценить реалии Азербайджана в свете гениальной личности Гейдара Алиева.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что конференции, посвященные архитектору и созидателю современного независимого Азербайджана, общенациональному лидеру Гейдару Алиеву, которые проходят в НАНА, создают условия для более глубокого ознакомления с жизнью, взглядами и борьбой этой гениальной личности, а также широкой пропаганды идеалов независимой государственности. Академик выразил свою уверенность в том, что мысли и доклады, которые будут прослушаны на сегодняшнем мероприятии, внесут важный вклад в «Год Гейдара Алиева» и охватят призывы современности.
Затем выступила вице-президент НАНА академик Ирада Гусейнова, которая подчеркнула, что Великий лидер внес весомый вклад в развитие биологических и медицинских наук в Азербайджане и достижение важных результатов в данной сфере. Академик отметила, что создание новых научных учреждений и лабораторий, усиление их материально-технической базы, подготовка высокоспециализированных научных кадров, оказание поддержки науке – все это было неотъемлемой частью проводимой гениальным лидером политики, которая в настоящее время успешно продолжается его достойным преемником Президентом Ильхамом Алиевым.
Вице-президент НАНА рассказала о мероприятиях, реализованных в рамках целенаправленной политики общенационального лидера Гейдара Алиева, связанной с подготовкой высококвалифицированных кадров в самых современных и перспективных сферах науки, выдающимся ученым и общественно-политическим деятелем академиком Джалалом Алиевым. По словам академика, становление и развитие в Азербайджане благодаря дальновидности академика Джалала Алиева таких важных научных отраслей, как  биохимия, молекулярная биология, молекулярная генетика, биофизика, генная и клеточная биотехнологии, математическая биология, биоинформатика, компьютерная биология и т.д., привлечение к исследованиям в области биологии образованных специалистов, занятых в различных сферах, использование научных и образовательных центров бывшего СССР и зарубежных стран в подготовке кадров – все эти мероприятия сыграли значительную роль в развитии науки.
Академик Ирада Гусейнова продолжила: «Представители научной школы академика Джалала Алиева, 95-летний юбилей которого мы отмечаем в этом году, достойно служат науке и поднимают авторитет Азербайджана в мировом масштабе. Отрадно, что многие из них принимают участие на сегодняшней конференции».
Говоря о полученных в мире в последние годы достижениях в сфере искусственного интеллекта, робототехники, нано- и биотехнологий, генной инженерии и т.д., вице-президент НАНА добавила, что в настоящее время перед ускоренно развивающейся наукой стоят не технические, а правовые, нормативные и этические преграды, поэтому среди актуальных тем конференции особое место занимают и проблемы биоэтики.
В заключение своего выступления академик Ирада Гусейнова выразила уверенность в том, что конференция, целью которой является сплочение специалистов соответствующей сферы в формате единой платформы,  прольет свет на многие достижения и перспективы биологической науки, и тем самым международное мероприятие, посвященное актуальным научным проблемам, внесет весомую лепту в интеграцию науки и образования.
В своем онлайн-выступлении руководитель группы Института молекулярной биологии Совета медицинских исследований Великобритании профессор Гариб Муршудов сообщил, что подобные конференции имеют огромное значение с точки зрения повышения интереса молодых исследователей к науке и стимулирования их деятельности. Сказав, что азербайджанская молодежь способна внести весомый вклад в развитие мировой науки, Гариб Муршудов подчеркнул, что молодые кадры, работающие в ряде научных учреждений республики, в настоящее время обучаются в докторантуре престижных научных и образовательных центров мира.
Ученый поблагодарил участников мероприятия, посвященного важным научным проблемам, и пожелал успехов работе конференции.
На международном мероприятии также выступили советник министра науки и образования Азербайджанской Республики Ниджат Мамедли, заведующий лабораторией Института молекулярной биологии и биотехнологий член-корреспондент НАНА Новруз Гулиев, ученые из США, Великобритании, Турции, Германии, России и т.д. В выступлениях говорилось о мероприятиях, которые реализуются в республике в сфере интеграции науки и образования, вкладе работающих за рубежом отечественных ученых в развитие науки в стране. Отмечалось, что сегодняшняя международная конференция, которая проводится в рамках мероприятий, реализуемых в честь 100-летнего юбилея великого лидера Гейдара Алиева, сыграет важную роль в определении тенденций развития современной биологической науки и доведении достижений, полученных в данной сфере, до научной общественности.
Далее на пленарном заседании при модераторстве профессора Гариба Муршудова были прослушаны доклады.
На конференции, которая будет продолжаться два дня, будут представлены 185 научных докладов из 30-ти стран. Конференция продолжает свою работу в секционных заседаниях, посвященных таким темам, как «Глобальные вызовы и перспективы дальнейшего развития биологической науки», «Цифровые технологии, методы машинного обучения и искусственный интеллект в биологии», «Биоэтика и проблемы синтетической биологии», «Геномные, протеомные, постгеномные технологии в решении проблем биологической науки», «Генная, клеточная и белковая инженерия, трансгенез», «Популяционно-генетические исследования» и т.д.