AMEA-da akademik Vahid Hacıyevin 95 illiyinə həsr olunan tədbir keçirilib
Dekabrın 21-də AMEA-nın Əsas binasında görkəmli botanik alim, istedadlı pedaqoq və elm təşkilatçısı, “Şərəf nişanı” və “Şöhrət” ordenləri laureatı, akademik Vahid Hacıyevin 95 illiyinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları II Fəxri xiyabanda görkəmli alimin əziz xatirəsini ehtiramla yad edib, məzarı önünə əklil və gül dəstələri qoyublar.
Sonra iştirakçılar foyedə akademik Vahid Hacıyevin elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətini əks etdirən sərgi ilə tanış olublar.
Yubiley tədbirində çıxış edən AMEA prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Ümummilli Lider Heydər Əliyev epoxasının görkəmli elmi simaların yubileylərinin qeyd olunmasının “Heydər Əliyev İli”nin əlamətdar hadisələrindən olduğunu vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, Ulu Öndərin cəmiyyət həyatının ən müxtəlif sahələrində, o cümlədən elm sahəsində apardığı siyasət, AMEA-ya göstərdiyi böyük dəstək Azərbaycanda elmi məktəblərin yaranmasına, elm fədailərinin yetişməsinə  səbəb olmuş və elmimizin gələcək inkişafına zəmin yaratmışdır.
AMEA rəhbəri akademik Vahid Hacıyevin də Heydər Əliyev epoxasının botanika sahəsində tanınmış alimlərindən olduğuna diqqət çəkərək, alimin 95 illik yubiley tədbirində əhəmiyyətli məruzələrin dinləniləcəyini bildirib.
“Hesab edirəm ki, akademik Vahid Hacıyev Azərbaycanda botanika elminin geobotanika istiqamətinin ən böyük yaradıcılarından və bu sahədə məktəb yaratmış görkəmli alimlərdən biridir”, - akademik İsa Həbibbəyli deyib.
O, alimin geobotanika sahəsində səmərəli xidmətlərindən danışaraq Vahid Hacıyevin bu sahənin nəzəri istiqamətinə dərindən bələd olmaqla yanaşı, praktiki tərəflərinə də yiyələndiyini vurğulayıb, botanik alimin bu gün də öz aktuallığını qoruyub saxlayan, səhralaşma, iqlim dəyişikliyi ilə bağlı fundamental əsərlərinin həm də təcrübi əhəmiyyətə malik olduğunu deyib. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Vahid Hacıyevin dəyərli irsindən, tədqiqatlarından, ideyalarından faydalanmaq həm dünya elminin, həm də müstəqil Azərbaycanda gedən proseslərin inkişafı baxımından böyük əhəmiyyətə malikdir.
AMEA prezidenti əlavə edib ki, işıqlı insan, parlaq şəxsiyyət, akademik Vahid Hacıyev Botanika İnstitutuna rəhbərlik etdiyi 20 il ərzində botanika elminin inkişafına böyük töhfələr vermiş, ömrünün sonunadək elmi tədqiqatlarla məşğul olmuşdur. Alimin elmi fəaliyyətinin dövlət tərəfindən də yüksək qiymətləndirildiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli görkəmli alimin “Şərəf nişanı” ordeni ilə təltif olunduğunu, o cümlədən AMEA-nın Fəxri fərmanına layiq görüldüyünü diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, Vahid Hacıyevin davamçıları bu gün də botanika elminin inkişafı istiqamətində uğurla fəaliyyət göstərməkdə davam edirlər.
Akademik İsa Həbibbəyli çıxışının sonunda Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə İkinci Qarabağ Müharibəsində qazanılan Zəfərlə Azərbaycanın əzəli torpaqları olan Qarabağda, Vahid Hacıyevin vətəni olan Şuşada tədqiqatların aparılması üçün imkanların yarandığını qeyd edib, bu ərazilərin bitki aləminin dərindən araşdırılmasının önəminə toxunub. O, Azərbaycan alimlərinin cənab Prezident İlham Əliyevin apardığı siyasəti birmənalı olaraq dəstəklədiklərini diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynova görkəmli alimin ölkəmizdə botanika elminin inkişafındakı xidmətlərindən danışıb.
AMEA Rəyasət Heyəti tərəfindən 13 mart 2023-cü il tarixində akademik Vahid Hacıyevin 95 illik yubileyinin keçirilməsinə dair müvafiq qərarın qəbul edildiyini söyləyən vitse-prezident bugünkü tədbirin həmin qərarın həyata keçməsinin göstəricisi olduğunu bildirib. O, tədbirin AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin və Elm və Təhsil Nazirliyinin Botanika İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
Akademik İradə Hüseynova bu il botanik və zooloq alimlərin birgə səyi ilə Azərbaycan Respublikasının “Qırmızı kitab”ının ictimaiyyətə təqdim olunmasını “Heydər Əliyev İli”nə ən layiqli və mühüm töhfə kimi dəyərləndirib. Bu nəşrin ərsəyə gəlməsində mərhum akademik Vahid Hacıyevin botanika sahəsindəki tədqiqatlarının əhəmiyyətini qeyd edib.
Görkəmli alimlə tanışlığının 1987-ci ilə təsadüf etdiyini deyən akademik İradə Hüseynova onun tərifəlayiq xüsusiyyətlərə və yüksək insani keyfiyyətlərə malik şəxsiyyət olduğunu vurğulayıb. Bildirib ki, akademik Vahid Hacıyev sənətinə, elmə hər zaman bağlı alim olub və gənc tədqiqatçıdan akademikliyədək şərəfli bir yol keçib.
Vahid Hacıyevin 24 yaşında namizədlik, 38 yaşında doktorluq dissertasiyalarını müdafiə etdiyini söyləyən vitse-prezident onun 1970-ci ildə professor elmi adını aldığını, 1983-cü ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, 1989-cu ildə isə həqiqi üzvü seçildiyini qeyd edib.
Akademik İradə Hüseynovanın sözlərinə görə, Azərbaycanda geobotanika məktəbinin yaradıcısı olan Vahid Hacıyev elmi fəaliyyətinə 1949-cu ildə AMEA-nın Botanika İnstitutunda başlayıb və ömrünün sonunadək bu qurumda müxtəlif vəzifələrdə çalışıb. O, iyirmi ildən artıq müddətdə Botanika İnstitutuna rəhbərlik edib, elmi müəssisənin maddi-texniki bazasının möhkəmləndirilməsində və kadr potensialının inkişafında böyük xidmətlər göstərib.
“Akademik Vahid Hacıyev uzun illər Böyük və Kiçik Qafqazın, eləcə də Azərbaycanın yüksək dağ çəmənlərində geobotaniki tədqiqatlar aparıb”, - deyən vitse-prezident vurğulayıb ki, o, floranın sistematikası, bitki örtüyünün, faydalı bitki ehtiyatlarının, nadir və nəsli kəsilməkdə olan bitki növlərinin öyrə-nilməsi problemlərinə xüsusi diqqət ayırıb. Diqqətə çatdırılıb ki, görkəmli alim iki dəfə “Azərbaycanın bitki örtüyü” xəritələrini tərtib edib, ilk dəfə yüksək dağ çəmənlərinin bitki örtüyünü rayonlaşdırıb və assosiasiya səviyyəsində təsnifatını verib.
Vitse-prezident öz dərin biliyini və zəngin təcrübəsini gələcək nəsillərə ötürməyi bacaran akademik Vahid Hacıyevin böyük elmi məktəb yaratdığını, yetirmələrinin bu gün onun yolunu uğurla davam etdirdiyini bildirib.
Daha sonra botanik alim Vahid Hacıyevə həsr olunan film nümayiş etdirilib.
Botanika İnstitutunun direktoru professor Səyyarə İbadullayeva Vahid Hacıyevin elmi, elmi-təşkilati və pedaqoji fəaliyyətindən danışıb. Səyyarə İbadullayeva qeyd edib ki, görkəmli akademik Azərbaycanın elmi əlaqələrinin beynəlxalq səviyyədə möhkəmləndirilməsində, botanika elmimizin dünyada təbliğ və təmsil olunmasında mühüm xidmətlər göstərib. Onun tədqiqatları 350-dən artıq məqalədə və 12 monoqrafiyada öz əksini tapıb. Vahid Hacıyevin elmi fəaliyyəti hər zaman dövlətimiz tərəfindən yüksək qiymətləndirilib. Alim müxtəlif illərdə bir sıra orden və medallarla təltif olunub, beynəlxalq elmi təşkilatların mükafatlarına layiq görülüb.
Tədbirdə Bakı Dövlət Universitetinin kafedra müdiri AMEA-nın müxbir üzvü Elşad Qurbanov, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun laboratoriya müdiri AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov, Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun direktoru AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov, AMEA-nın vitse-prezidenti xidmətinin elmi katibi biologiya elmləri doktoru Tubuxanım Qasımzadə və digərləri çıxış edərək alimlə bağlı xatirələrini bölüşüblər. Qeyd olunub ki, botanika elminin inkişafına mühüm töhfələr vermiş Vahid Hacıyevin əziz xatirəsi onu sevənlərin qəlbində daim yaşayacaq. Çıxış edənlər əslən Şuşadan olan akademik Vahid Hacıyevin böyüyüb boya başa çatdığı Şuşa şəhərində üçrəngli Azərbaycan bayrağının qürurla dalğanlanması, şəhərin işğaldan azad olunması ilə  ruhunun şad olduğunu bildiriblər.
Sonda akademik Vahid Hacıyevin ailə üzvləri adından çıxış edən oğlu, professor Rasim Hacıyev atasının xatirəsinə göstərilən hörmət və ehtirama görə tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına minnətdarlığını bildirib.

В НАНА состоялось мероприятие, посвященное 95-летию со дня рождения академика Вахида Гаджиева
21-го декабря в Главном здании НАНА состоялось мероприятие, посвященное 95-летию со дня рождения выдающегося ученого-ботаника, талантливого педагога и организатора науки, обладателя орденов «Знак Почета» и «Шохрат», академика Вахида Гаджиева.
Вначале участники мероприятия почтили память видного ученого на Второй аллее почетного захоронения и возложили на его могилу венок и букеты цветов.
Затем присутствующие ознакомились в фойе с выставкой, отражающей научную и научно-организационную деятельность академика Вахида Гаджиева.
В своем выступлении на юбилейном мероприятии президент НАНА академик Иса Габиббейли подчеркнул, что мероприятия, посвященные юбилеям выдающихся ученых эпохи общенационального лидера Гейдара Алиева, являются знаменательными событиями «Года Гейдара Алиева».
Академик Иса Габиббейли сообщил, что политика, проводимая Великим лидером в различных сферах, в том числе и в области науки, и поддержка, которую он оказывал НАНА, создала условия для появления в Азербайджане научных школ, подготовки блестящей плеяды ученых и привела к дальнейшему развитию науки.
Сказав, что академик Вахид Гаджиев был одним из известных ученых эпохи Гейдара Алиева в области ботаники, руководитель НАНА отметил, что на юбилейном мероприятии будут прослушаны важные доклады: «Академик Вахид Гаджиев – один из основоположников школы геоботаники в Азербайджане, выдающийся ученый, создавший научную школу в данной сфере».
Академик Иса Габиббейли рассказал о заслугах ученого в области геоботаники, подчеркнув при этом, что, наряду с глубокими теоретическими знаниями, Вахид Гаджиев глубоко усвоил и практическую сторону вопроса, фундаментальные труды ученого-ботаника, связанные с проблемами опустынивания и изменения климата, сохраняют свою актуальность по сей день и обладают практической значимостью. Академик отметил, что ценное наследие, исследования, идеи Вахида Гаджиева имеют большое значение для развития отечественной и мировой науки.
На протяжении 20-ти лет, продолжил президент НАНА, светлый человек, блестящая личность, академик Вахид Гаджиев руководил Институтом ботаники, внес весомый вклад в развитие этой отрасли и занимался научными изысканиями до конца своей жизни. Сказав, что научная деятельность Вахида Гаджиева всегда высоко ценилась, академик Иса Габиббейли сообщил, что выдающийся ученый был удостоен ордена «Знак Почета», Почетной грамоты НАНА и т.д., а последователи дела академика успешно продолжают свою деятельность и сегодня.
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли подчеркнул, что благодаря Победе, одержанной под руководством Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева во Второй Карабахской войне, открыты широкие горизонты для проведения исследований на исконных землях Азербайджана, в том числе и на родине ученого городе Шуша, и добавил, что необходимо глубоко изучить растительный мир этих территорий. Академик сообщил, что ученые Азербайджана всецело поддерживают проводимую Президентом Ильхамом Алиевым политику.
В своем выступлении на мероприятии вице-президент НАНА академик Ирада Гусейнова рассказала о заслугах видного ученого в развитии ботаники.
Сказав, что 13 марта 2023 года Президиум НАНА принял постановление о проведении 95-летнего юбилея академика Вахида Гаджиева, вице-президент добавила, что сегодняшнее мероприятие проводится в соответствии с указанным постановлением при совместной организации Отделения биологических и медицинских наук НАНА и Института ботаники Министерства науки и образования.
Академик Ирада Гусейнова отметила, что в этом году благодаря стараниям ботаников и зоологов вниманию общественности была представлена «Красная книга» Азербайджанской Республики, что стало достойным и важным вкладом в «Год Гейдара Алиева», и подчеркнула значение исследований, проводимых покойным академиком Вахидом Гаджиевым, в подготовке издания.
Сказав, что познакомилась с выдающимся ученым в 1987 году, академик Ирада Гусейнова подчеркнула, что он обладал высокими человеческими качествами,  всегда был привязан к своему делу, науке и прошел славный путь от молодого исследователя до академика.
Вице-президент НАНА сообщила, что Вахид Гаджиев защитил в 24 года кандидатскую, а в 38 лет докторскую диссертацию, в 1970 году получил ученое звание профессора, в 1983 году был избран членом-корреспондентом, а в 1989 году – действительным членом Академии наук Азербайджана.
Основоположник школы геоботаники в Азербайджане Вахид Гаджиев, продолжила академик Ирада Гусейнова, начал свою научную деятельность в 1949 году в Институте ботаники НАНА, в котором проработал до конца своей жизни, занимая различные должности. Больше двадцати лет академик руководил Институтом ботаники, внёс огромный вклад в усиление материально-технической базы научного учреждения и развитие кадрового потенциала.
Сказав, что на протяжении многих лет академик Вахид Гаджиев проводил геоботанические исследования на Большом и Малом Кавказе, а также в высокогорных лугах Азербайджана, вице-президент добавила, что ученый уделял особое внимание изучению систематики флоры, растительного покрова, полезных растительных ресурсов, редких и исчезающих видов растений. Отмечалось, что академик дважды составил карту «Растительный покров Азербайджана», впервые районировал растительный покров высокогорных лугов и классифицировал его на ассоциативном уровне.
Академик Ирада Гусейнова подчеркнула, что академик Вахид Гаджиев смог передать свои глубокие знания и богатый опыт последующим поколениям, создал крупную научную школу, представители которой сегодня успешно продолжают его путь.
Далее был показан фильм, посвященный ученому-ботанику Вахиду Гаджиеву.
В своем выступлении директор Института ботаники профессор Сайара Ибадуллаева рассказала о научной, научно-организационной и педагогической деятельности Вахида Гаджиева. Сайара Ибадуллаева сообщила, что выдающийся академик внес большой вклад в укрепление международных научных связей, его исследования нашли свое отражение в более 350-ти статьях и 12-ти монографиях. Профессор добавила, что научная деятельность Вахида Гаджиева всегда высоко ценилась государством, ученый был награжден различными орденами и медалями, был удостоен  ряда наград международных организаций.
На мероприятии своими воспоминаниями о Вахиде Гаджиеве поделились заведующий кафедрой Бакинского государственного университета член-корреспондент НАНА Эльшад Гурбанов, заведующий лабораторией Института молекулярной биологии и биотехнологий член-корреспондент НАНА Ибрагим Азизов, директор Института генетических ресурсов член-корреспондент НАНА Зейнал Акперов, ученый секретарь службы вице-президента НАНА доктор биологических наук Тубуханум Гасымзаде и другие. Отмечалось, что память о Вахиде Гаджиеве, который внес весомую лепту в развитие ботаники, всегда будет жить в сердцах людей, которые его знали, а сегодня его душа спокойна, так как его родина Шуша освобождена от оккупации и в городе развевается трехцветный флаг Азербайджана.
В заключение мероприятия от имени семьи Вахида Гаджиева выступил сын ученого профессор Расим Гаджиев, который поблагодарил организаторов и участников мероприятия за почтение и уважение к памяти его отца.