Fevralın 5-də AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Akademiyanın institutlarının elmi işlər üzrə direktor müavinləri və bir sıra şöbə müdirləri ilə görüşüb.
AMEA rəhbəri “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nizamnaməsinin təsdiq edilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 3 noyabr 2023-cü il tarixli Fərmanından irəli gələrək Akademiyanın yenilənməsi istiqamətində görülən işlərdən, müasir çağırışlara uyğun olaraq AMEA-nın bir sıra elmi müəssisələrində aparılmış islahatlardan danışıb.
Akademik İsa Həbibbəyli bu məqsədlə AMEA-nın nizamnaməsinə uyğun olaraq institut və təşkilatların icraçı direktorlarının elmi işlər üzrə direktor müavinləri vəzifəsi ilə əvəzlənməsi, eləcə də şöbə müdirlərinin yenidən seçilməsi zərurətinin yarandığını vurğulayıb.
O, həmçinin AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Akademiyanın elmi müəssisələri arasında qarşılıqlı əlaqələrin yaradılması, elmi-tədqiqat işlərinin aparılması üçün səmərəli mexanizmlərin işlənib hazırlanması, elmi müəssisələrin iş təcrübəsinin ümumiləşdirilməsi, onların inzibati-idarəetmə heyətinin peşəkarlığının yüksəldilməsi məqsədilə Direktorlar Şurasının yaradıldığını diqqətə çatdırıb. Akademik İsa Həbibbəyli Direktorlar Şurasının bir iclasının elmi müəssisələrin şöbə müdirləri və kadrlarla bağlı məsələyə həsr olunacağını qeyd edib.
AMEA prezidenti Akademiyanın institut və təşkilatlarında elmi, təşkilati, eləcə də əmək intizamına riayət edilməsi ilə bağlı işlərin icrasında şöbə müdirlərinin üzərinə mühüm vəzifələrin düşdüyünü deyib. O, elmi müəssisələrdə rəqabətə davamlı mühitin yaradılması, gənclərin elmə cəlb olunması və yeni elmi nəslin formalaşdırılması üçün şöbə müdirləri və digər məsul şəxslərin fəaliyyətində səmərəliliyin artırılmasının vacib amillərdən olduğunu söyləyib. O, Akademiyanı inkişaf etdirmək üçün bu prosesə ilk növbədə, şöbə müdirlərinin dəstək göstərməsinin vacib olduğunu qeyd edib. Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, bu baxımdan şöbə müdirləri əməkdaşlara nümunə olmalı, tematik tapşırıqlara ciddi riayət etməlidirlər.
Akademik İsa Həbibbəyli çıxışının sonunda AMEA-nın tarixi ənənələrini qoruyub gücləndirməklə ölkə başçısının tələblərini və müasir dövrün çağırışlarını əsas götürərək yeniləşən Akademiya uğrunda islahatların bundan sonra da davam etdiriləcəyini bildirib.
Tədbirdə Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun direktor müavini tarix elmləri doktoru Eynulla Mədətli çıxış edərək mülahizələrini bildirib.
Sonda AMEA rəhbəri elmi müəssisələrin rəhbərləri, elmi işlər üzrə direktor müavinləri və şöbə müdirləri qarşısında müvafiq vəzifələr qoyub, tapşırıqlarını verib.

5-го февраля президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился с заместителями директоров по научной работе и заведующими отделами институтов Академии наук.
Руководитель НАНА рассказал о мероприятиях, реализованных с целью обновления Академии наук в соответствии с Указом Президента Азербайджанской Республики «Об утверждении Устава Национальной академии наук Азербайджана» от 3 ноября 2023 года, а также о реформах, проведенных в ряде научных учреждений НАНА в соответствии с призывами современности.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что в связи с новым Уставом НАНА возникла необходимость в переименовании должностей исполнительных директоров институтов и организаций в должности заместителей директоров по научной работе, а также в переизбрании заведующих отделами.
Сказав, что для налаживания взаимосвязей между научными учреждениями Академии наук, разработки эффективных механизмов проведения научных исследований, обобщения опыта работы научных учреждений и повышения профессионализма их административно-управленческого персонала Президиум НАНА принял постановление о создании Совета директоров, академик добавил, что одно из заседаний совета будет посвящено вопросу, связанному с заведующими отделами и кадрами научных учреждений.
Руководитель НАНА сообщил, что перед заведующими отделами институтов и организаций стоят важные задачи, связанные с научными, организационными вопросами и соблюдением трудовой дисциплины. Академик отметил, что одним из важных факторов является повышение эффективности деятельности заведующих отделами и прочих ответственных лиц в сфере создания в научных учреждениях конкурентно-устойчивой среды, привлечения в науку молодежи и формирования нового поколения ученых. Сказав, что для развития НАНА этот процесс должны поддержать, в первую очередь, заведующие отделами, академик добавил, что с этой точки зрения они должны служить примером для сотрудников.
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли подчеркнул, что реформы во имя обновляемой Академии наук, которые опираются на исторические традиции НАНА, требования главы государства и призывы современности, будут продолжены.
Затем на мероприятии своими мыслями поделился заместитель директора Института философии и социологии доктор исторических наук Эйнулла Мадатли.
В заключение встречи академик Иса Габиббейли поставил перед руководителями научных учреждений, заместителями директоров по научной работе и заведующими отделами соответствующие задачи и дал свои поручения.