Akademik Roin Metreveli akademik İsa Həbibbəyliyə təbrik məktubu ünvanlayıb
Gürcüstan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik Roin Metreveli AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyliyə Prezident İlham Əliyevin yenidən ölkə başçısı seçilməsi münasibətilə təbrik məktubu ünvanlayıb.
“Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti cənab İsa Əkbər oğlu Həbibbəyli!
İlham Heydər oğlu Əliyevin növbədənkənar prezident seçkilərində qazandığı haqlı qələbəsi münasibətilə Gürcüstan Milli Elmlər Akademiyası adından təbriklərimizi qəbul edin!
Sizi Azərbaycan xalqı üçün növbəti tarixi gün münasibətilə təbrik etmək istəyirik! Ölkənizin müstəqilliyi bərpa olunduqdan sonra prezident seçkiləri ilk dəfə Azərbaycanın bütün ərazisində keçirilib!
Arzu edirik ki, seçkilərin nəticələri dost və qardaş Azərbaycan xalqı üçün, ölkələrimiz arasında münasibətlərin dəstəklənməsi və möhkəmlənməsi üçün xeyirli olsun.
Dövlətlərimiz kimi, iki ölkənin elmlər akademiyaları və alimləri də elmin inkişafı naminə çiyin-çiyinə çalışıb, elmi əməkdaşlığı şövqlə dəstəkləyib. Buna misal olaraq çoxsaylı elmi konfrans, seminar, görüş və digər tədbirləri qeyd edə bilərik. Əminik ki, Azərbaycan elminin başında duraraq və ənənələrə sadiq qalaraq Siz, Azərbaycan və Gürcüstan Milli Elmlər Akademiyaları arasında elmi əlaqələrin daha da möhkəmlənməsi üçün səylərinizi əsirgəməyəcəksiniz. Şübhəsiz ki, bu, hər iki qardaş ölkədə elmin inkişafı üçün səmərəli olacaq.

Президент Национальной академии наук Грузии академик Роин Метревели направил президенту НАНА академику Исе Габиббейли поздравительное письмо по случаю переизбрания Президента Ильхама Алиева на пост главы государства.
«Президенту Национальной академии наук Азербайджана господину Исе Акпер оглы Габиббейли!
От имени Национальной академии наук Грузии примите наши поздравления по случаю заслуженной победы Ильхама Гейдар оглы Алиева на внеочередных выборах на пост главы государства!
Хотим поздравить Вас с очередным историческим днем для азербайджанского народа! Впервые после восстановления независимости страны президентские выборы прошли на всей территории Азербайджана!
Желаем, чтобы результаты выборов пошли на пользу дружественному и братскому азербайджанскому народу, поддержания и укрепления отношений между нашими странами.
Под стать государствам, Академии наук и ученые обеих стран плечом к плечу трудились на ниве науки. Научное сотрудничество энергично поддерживалось учеными обеих стран. Пример тому многочисленные совместные научные конференции, семинары, встречи и т.п. Уверены, что, будучи у кормила азербайджанской науки, Вы в духе существующих традиций приложите максимум усилий к дальнейшему укреплению научных связей между Национальными академиями наук Азербайджана и Грузии, что, несомненно, пойдет на пользу развитию науки двух братских стран.