AMEA prezidenti Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sədri Vasif Talıbovla görüşüb
AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sədri Vasif Talıbovla görüşüb. İlk olaraq Vasif Talıbov AMEA-nın 70 illiyi münasibəti ilə Akademiya rəhbərliyini, üzvləri və bütün kollektivi təbrik edib. Azərbaycanda elmi cəmiyyətin inkişafında Akademiyanın müstəsna rolundan bəhs edən Naxçıvan MR-nın Ali Məclisinin sədri bu elmi qurumun cəmiyyətin sosial-iqtisadi tərəqqisinə böyük töhfələr verdiyini vurğulayıb.
Naxçıvan MR-da elm və təhsilin inkişafının, eləcə də elmi və ali təhsil müəssisələrində ixtisaslı kadrların hazırlanmasının daim diqqət mərkəzində olduğunu deyən Vasif Talıbov gənclərin elmə yiyələnmələri üçün bu müəssisələrin müasir informasiya-kommunikasiya texnologiyaları ilə təmin olunduğunu, elm və təhsil sahələrində beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi məqsədilə elmi əlaqələrin yaradıldığını qeyd edib. Son illər Naxçıvan MR-nın bütün sahələrdə əldə etdiyi nailiyyətlərdən, qədim şəhər mədəniyyətinə malik olan Naxçıvanın bu günkü dinamik inkişafından, memarlıq sahəsində aparılan təmir-tikinti işlərindən bəhs edib.
Sonra Vasif Talıbov AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində bir sıra beynəlxalq tədbirlərin keçirildiyini və bunun uğurlu nəticələri olduğunu diqqətə çatdırıb. O, həmçinin elmi əsərlərin qiymətləndirilməsi və alimlərin fəaliyyətinin stimullaşdırılması məqsədilə onların mükafatlandırıldığını, elm, mədəniyyət, ədəbiyyat və memarlıq sahələrinə dair dəyərli əsərlərin dövlət hesabına çap edildiyini söyləyib.
Görüşdə, həmçinin AMEA Naxçıvan Bölməsinin Akademiyanın digər elmi müəssisələri ilə yeni elmi istiqamətlərdə əməkdaşlığının genişləndirilməsi perspektivləri müzakirə edilib.
Akademik Akif Əlizadə, öz növbəsində  Akademiyaya göstərdiyi xüsusi diqqətə görə Naxçıvan MR-nın Ali Məclisinin sədri Vasif Talıbova təşəkkürünü bildirib.
Sonda səmimi görüşə və göstərilən qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını ifadə edən Vasif Talıbov akademik Akif Əlizadəyə Naxçıvan Muxtar Respublikasının 90 illik yubileyi münasibəti ilə hazırlanmış xatirə medalı hədiyyə edib.

ANAS President, Academician Akif Alizadeh met with Chairman of the Supreme Majlis of Nakhchivan Autonomous Republic Vasif Talibov
First of all, Vasif Talibov congratulated the members and all collective of the Academy with the 70th anniversary of ANAS. Noted an exclusive role of ANAS in development of scientific organization in Azerbaijan Chairman of the Supreme Majlis of Nakhchivan Autonomous Republic Vasif Talibov stressed that the scientific organization has made a significant contribution to the socio-economic progress of the country.
Notifying such spheres, as development of science and education, preparation of specialized shots in scientific institutes and education, training of specialized personnel in research institutes and universities are always the center of attention in Nakhichevan Autonomous Republic, Vasif Talibov said that for the assimilation of advanced scientific innovations to the youth, these institutions are equipped with modern information and communication technologies ; in order to study international experience in the scientific and educational spheres have established connections with many research centers.
He also spoke about the achievements of the Nakhchivan Autonomous Republic in all areas of the modern dynamic development of Nakhchivan, repair and construction works held here.
Then, Vasif Talibov said that, Nakhchivan Department of ANAS carried out numerous international events and produced successful results. He also noted that, in order to assess the scientific works and stimulate the activity of creative intellectuals, scientists periodically awarded to the most valuable works in the field of science, culture, literature and architecture are published at public expense.
Further, they discussed prospects for expanding cooperation with Nakhchivan Department of ANAS with the institutes of the Academy in the new scientific fields.
In turn, Academician Akif Alizadeh thanked the Chairman of the Supreme Majlis of Nakhchivan AR Vasif Talibov for his attention to the Academy.
In conclusion, Vasif Talibov thanked Academician Akif Alizadeh for the cordial reception and hospitality, and presented him with a medal made on the occasion of the 90th anniversary of the Nakhichevan Autonomous Republic.