AMEA prezidenti Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sədri Vasif Talıbovla görüşüb
AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sədri Vasif Talıbovla görüşüb. İlk olaraq Vasif Talıbov AMEA-nın 70 illiyi münasibəti ilə Akademiya rəhbərliyini, üzvləri və bütün kollektivi təbrik edib. Azərbaycanda elmi cəmiyyətin inkişafında Akademiyanın müstəsna rolundan bəhs edən Naxçıvan MR-nın Ali Məclisinin sədri bu elmi qurumun cəmiyyətin sosial-iqtisadi tərəqqisinə böyük töhfələr verdiyini vurğulayıb.
Naxçıvan MR-da elm və təhsilin inkişafının, eləcə də elmi və ali təhsil müəssisələrində ixtisaslı kadrların hazırlanmasının daim diqqət mərkəzində olduğunu deyən Vasif Talıbov gənclərin elmə yiyələnmələri üçün bu müəssisələrin müasir informasiya-kommunikasiya texnologiyaları ilə təmin olunduğunu, elm və təhsil sahələrində beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi məqsədilə elmi əlaqələrin yaradıldığını qeyd edib. Son illər Naxçıvan MR-nın bütün sahələrdə əldə etdiyi nailiyyətlərdən, qədim şəhər mədəniyyətinə malik olan Naxçıvanın bu günkü dinamik inkişafından, memarlıq sahəsində aparılan təmir-tikinti işlərindən bəhs edib.
Sonra Vasif Talıbov AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində bir sıra beynəlxalq tədbirlərin keçirildiyini və bunun uğurlu nəticələri olduğunu diqqətə çatdırıb. O, həmçinin elmi əsərlərin qiymətləndirilməsi və alimlərin fəaliyyətinin stimullaşdırılması məqsədilə onların mükafatlandırıldığını, elm, mədəniyyət, ədəbiyyat və memarlıq sahələrinə dair dəyərli əsərlərin dövlət hesabına çap edildiyini söyləyib.
Görüşdə, həmçinin AMEA Naxçıvan Bölməsinin Akademiyanın digər elmi müəssisələri ilə yeni elmi istiqamətlərdə əməkdaşlığının genişləndirilməsi perspektivləri müzakirə edilib.
Akademik Akif Əlizadə, öz növbəsində  Akademiyaya göstərdiyi xüsusi diqqətə görə Naxçıvan MR-nın Ali Məclisinin sədri Vasif Talıbova təşəkkürünü bildirib.
Sonda səmimi görüşə və göstərilən qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını ifadə edən Vasif Talıbov akademik Akif Əlizadəyə Naxçıvan Muxtar Respublikasının 90 illik yubileyi münasibəti ilə hazırlanmış xatirə medalı hədiyyə edib.

Президент НАНА, академик Акиф Ализаде встретился с председателем Верховного Меджлиса Нахичеванской Автономной Республики Васифом Талыбовым
Президент НАНА, академик Акиф Ализаде встретился с  председателем Верховного Меджлиса Нахичеванской Автономной Республики Васифом Талыбовым
Состоялась встреча президента Национальной Академии Наук Азербайджана (НАНА), академика Акифа Ализаде с Председателем Верховного Меджлиса Нахичеванской Автономной Республики Васифом Талыбовым.
Первым делом Васиф Талыбов поздравил руководство, членов и весь коллектив Академии с 70-летним юбилеем. Отметив исключительную роль НАНА в развитии научного общества в Азербайджане, Председатель Верховного Меджлиса Нахичеванской АР подчеркнул, что эта научная организация внесла большой вклад в социально-экономический прогресс страны.
Сказав, что в Нахичеванской АР всегда в центре внимания находятся такие сферы, как развитие науки и образования, подготовка специализированных кадров в научных институтах и высших учебных заведениях, Васиф Талыбов добавил, что для усвоения молодежью передовых научных новшеств эти учреждения оснащены современными информационно-коммуникационными технологиями; с целью изучения международного опыта в научной и образовательной сферах налажены связи со многими научными центрами. Он также рассказал о достижениях Нахичеванской АР во всех областях, современном динамическом развитии Нахичевани, проводимых здесь ремонтно-строительных работах.
Затем Васиф Талыбов сообщил, что в Нахичеванском Отделении НАНА были проведены многочисленные мероприятия международного уровня и получены успешные результаты. Также он отметил, что с целью оценки научных трудов и стимулирования деятельности творческой интеллигенции ученые периодически награждаются, наиболее ценные труды в области науки, культуры, литературы и архитектуры издаются за государственный счет.
Далее на встрече были обсуждены перспективы расширения сотрудничества Нахичеванского Отделения НАНА с институтами Академии в новых научных сферах.
В свою очередь, академик Акиф Ализаде поблагодарил Председателя Верховного Меджлиса Нахичеванской АР Васифа Талыбова за его особое внимание к Академии.
В заключение встречи Васиф Талыбов поблагодарил академика Акифа Ализаде за сердечный прием и гостеприимство и преподнес ему памятную медаль, изготовленную по случаю 90-летнего юбилея Нахичеванской Автономной Республики.