Fevralın 15-də AMEA-nın Rəyasət Heyəti və Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin anadan olmasının 530-cu ildönümünə həsr olunmuş “Məhəmməd Füzuli – sələflər və xələflər: orta əsrlər əlyazmaları və Azərbaycan mədəniyyətinin tarixi problemləri” mövzusunda respublika elmi-nəzəri konfransı keçirilib.
Konfrans çərçivəsində tədbir iştirakçıları institutun Ekspozisiya zalında nümayiş olunan Əlyazmaların elmi ekspozisiyası və təqdimi şöbəsinin hazırladığı “Məhəmməd Füzulinin əsərlərinin Bakı nüsxələri” adlı sərgi ilə tanış olublar. Şöbə müdiri t.ü.f.d., dosent Nigar Babaxanova və baş mütəxəssis Nəzrin Rzayevanın hazırladığı sərgidə dahi şairin əlyazmalarının ən nəfis, nadir və qədim nüsxələri ilə yanaşı, müxtəlif illərdə əsərlərinə çəkilmiş illüstrasiyalar, sənətkarın portretləri və onun yaradıcılığını əks etdirən süjetli xalçaların reproduksiyaları nümayiş olunub. Sərgilənən materiallar sırasında Əzim Əzimzadənin əl işi olan Füzuli portretinin orijinal nüsxəsi, Füzulinin vəfatından cəmi bir neçə il sonra üzü köçürülən və UNESCO-nun “Dünya yaddaşı” beynəlxalq reyestrinə daxil edilmiş anadilli “Divan” nüsxələri diqqəti daha çox cəlb edib.
Həmçinin AMEA prezidenti və digər mötəbər qonaqlar Əlyazmalar İnstitutunun Kitabxanasının hazırladığı kitab sərgisi ilə – Füzuli əsərlərinin müxtəlif dövrlərdə nəşrə hazırlanan çap variantları, institut əməkdaşları tərəfindən ərsəyə gələn elmi-tədqiqat işləri, dahi şairin anadilli “Divan”ı və “Leyli və Məcnun” poemasının elmi-tənqidi mətnləri ilə tanış olublar.
Daha sonra konfrans öz işinə başlayıb.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli giriş nitqində ölkə başçısının “Dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 25 yanvar 2024-cü il tarixli Sərəncamının icrası ilə bağlı Akademiyada 30-a yaxın tədbirin keçirilməsinin nəzərdə tutulduğunu bildirib. Əlyazmalar İnstitutunda keçirilən bu konfransın AMEA-da Məhəmməd Füzulinin yubileyi ilə bağlı tədbirlər planı çərçivəsində ilk konfrans olduğunu nəzərə çatdırıb və ilk tədbir üçün bu institutun seçilməsinin məqsədli olduğunu deyib. Qeyd edib ki, Əlyazmalar İnstitutu Məhəmməd Füzulinin adını daşıyır, burada ədibin 140-dan çox əlyazmasının surəti qorunur, həmçinin müəssisədə bir çox füzulişünas alim cəmləşib.
Dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin yubileyinin beynəlxalq səviyyədə layiqli şəkildə keçirilməsinin Ümummilli Lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlı olduğunu diqqətə çatdıran AMEA rəhbəri qeyd edib ki, Füzuli Azərbaycan ədəbi-bədii fikrinin inkişafında müstəsna yer tutur, dahi mütəfəkkirin yaratdığı anadilli poeziyanın mükəmməl nümunələri Azərbaycan ədəbi-bədii dilini daha da zənginləşdirərək yeni zirvəyə yüksəldib.
Akademik İsa Həbibbəyli Füzulinin 530 illik yubileyi çərçivəsində ədibin UNESCO-nun “Dünya yaddaşı” beynəlxalq reyestrinə daxil edilmiş anadilli “Divan”ının nəfis şəkildə yenidən çap ediləcəyini diqqətə çatdırıb.
AMEA rəhbəri vurğulayıb ki, dövlət başçısının Sərəncamı Füzulinin irsinə qayıtmağa, onun Azərbaycançılıq ideologiyası və Türk dünyası kontekstində yenidən tədqiqinə geniş meydan açmış oldu.
Daha sonra konfransın plenar iclasında beş məruzə dinlənilib. Əlyazmalar İnstitutunun direktoru akademik Teymur Kərimli “Nizami Gəncəvi və Məhəmməd Füzuli: Azərbaycan romantikasının iki uca zirvəsi” adlı məruzə ilə çıxış edərək Məhəmməd Füzulinin öz sələflərinin açdığı yolu uğurla davam etdirməklə yanaşı, öz ənənələri olan mükəmməl ədəbi məktəb formalaşdırdığını diqqətə çatdırıb. Nizami və Füzuli yaradıcılıqları arasında paralellər aparan alim bu iki sənətkarın Azərbaycan ədəbiyyatı tarixində iki ayrı intibah mərhələsinə zəmin yaratdığını söyləyib. Hər iki sənətkarın möhtəşəm yaradıcılığını ədəbiyyatımızdan boylanan ən uca dağ zirvələrinə bənzədib.
Tədbirdə, həmçinin AMEA Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun alimləri – Türk dünyası əlyazmalarının tədqiqi şöbəsinin müdiri fil.e.d., dosent Aygül Hacıyevanın “Məhəmməd Füzuli və Ruhi Bağdadinin əsərlərində “bahar” mövzusu”, həmin şöbənin aparıcı elmi işçisi fil.ü.f.d., dosent Nəzakət Məmmədlinin “Fəridəddin Əttar və Mövlanə Cəlaləddin Rumi ənənələri Məhəmməd Füzuli yaradıcılığında”, Nizami Gəncəvi əlyazmalarının tədqiqi şöbəsinin aparıcı elmi işçisi fil.ü.f.d. Tünzalə Seyfullayevanın “Taşlıcalı Yəhya yaradıcılığında Məhəmməd Füzuli ənənələri” və elmi katib fil.ü.f.d., dosent Əzizağa Nəcəfzadənin “Məhəmməd Füzuli və Cəlil Məmmədquluzadə: kəsişən xətlər və paralellər” mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Böyük marağa səbəb olan məruzələr ətrafında çıxış edən Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin professoru fil.e.d. Lalə Əlizadə, Tusi Tərtibat Mərkəzinin direktoru, Bakı Pedaqoji Kadrların İxtisasartırma və Yenidənhazırlanma İnstitutunun psixoloq-pedaqoqu Əli İbrahimbəyli, Əlyazmalar İnstitutunun alimləri – Ərəbdilli əlyazmaların tədqiqi şöbəsinin müdiri fil.e.d., professor Kamandar Şərifov, Multidissiplinar əlyazmaların tədqiqi şöbəsinin baş elmi işçisi fil.e.d., professor Raqub Kərimov, Çap kitablarının tədqiqi şöbəsinin baş elmi işçisi t.e.d. Tahirə Həsənzadə çıxış edib, dahi şair Məhəmməd Füzulinin həyata, insana dərin məhəbbət aşılayan və daim gözəllik duyğusu ilə yaşamağa çağıran çoxcəhətli bədii-fəlsəfi irsinin Azərbaycan xalqının bəşər mədəniyyəti xəzinəsinə bəxş etdiyi ən dəyərli mənəvi sərvətlərdən biri olduğunu vurğulayıblar. Edilən məruzələrdə qaldırılan problemlərin aktuallığını qeyd edən çıxışçılar onların ayrıca monoqrafik tədqiqatlar üçün də mövzu ola biləcəyini nəzərə çatdırıblar.

В НАНА дан старт мероприятиям, связанным с 530-летним юбилеем Мухаммеда Физули
15-го февраля при совместной организации Президиума и Института рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА состоялась республиканская научно-теоретическая конференция «Мухаммед Физули – предшественники и последователи: средневековые рукописи и исторические проблемы азербайджанской культуры», посвященная 530-летию со дня рождения гениального азербайджанского поэта Мухаммеда Физули.
В рамках конференции участники мероприятия ознакомились с выставкой «Бакинские экземпляры произведений Мухаммеда Физули», организованной в Экспозиционном зале института Отделом научной экспозиции и представления рукописей. На выставке, которую подготовили завотделом доктор философии по истории, доцент Нигяр Бабаханова и главный специалист Назрин Рзаева,  были представлены редкие и древние рукописи произведений поэта, а также созданные в различные годы иллюстрации к его произведениям, портреты Физули и репродукции сюжетных ковров, отражающих творчество поэта. Среди выставленных материалов особое внимание привлекли оригинал портрета Физули, выполненный Азимом Азимзаде, и экземпляры «Диван»а на родном языке, переписанные всего через несколько лет после смерти Физули и включенные в международный реестр ЮНЕСКО «Память мира».
Также президент НАНА академик Иса Габиббейли и другие гости ознакомились с выставкой книг, подготовленной библиотекой Института рукописей, на которой были представлены печатные издания произведений Физули, выпущенные в различные годы, научно-исследовательские труды сотрудников института, научно-критические тексты «Диван»а на родном языке и поэмы «Лейли и Меджнун».
Затем конференция начала свою работу.
В своей вступительной речи академик Иса Габиббейли сообщил, что в связи с Распоряжением главы государства «О проведении 530-летия гениального азербайджанского поэта Мухаммеда Физули» от 25 января 2024 года в Академии наук планируется провести около 30-ти мероприятий. Сказав, что организованная в Институте рукописей конференция является первой в череде конференций, которые состоятся в НАНА в рамках Плана мероприятий в связи с юбилеем Мухаммеда Физули, академик добавил, что выбор для проведения первой конференции пал на этот институт неслучайно: Институт рукописей носит имя Мухаммеда Физули, здесь хранятся копии более 140-а рукописей классика, помимо этого, в учреждении работает ряд ученых-физуливедов.
Проведение юбилея гениального азербайджанского поэта Мухаммеда Физули на международном уровне, продолжил руководитель НАНА, связано с именем общенационального лидера Гейдара Алиева, Физули занимает исключительное место в развитии литературно-художественной мысли Азербайджана, созданные им блестящие образцы поэзии на родном языке обогатили азербайджанский литературно-художественный язык и подняли его на новый уровень.
Академик Иса Габиббейли отметил, что в рамках 530-летнего юбилея Физули «Диван» поэта на родном языке, включенный в международный реестр ЮНЕСКО «Память мира», будет переиздан в прекрасном оформлении.
Руководитель НАНА подчеркнул, что Распоряжение главы государства открывает широкие горизонты для более глубокого изучения наследия Физули в контексте идеологии азербайджанства и концепции тюркского мира.
Далее на пленарном заседании конференции были заслушаны пять докладов. В своем докладе «Низами Гянджеви и Мухаммед Физули: две вершины азербайджанской романтики» директор Института рукописей академик Теймур Керимли сообщил, что Мухаммед Физули не только успешно продолжил путь, начатый предшественниками, но и сформировал блестящую литературную школу, обладающую своими традициями. Проведя параллели между творчеством Низами и Физули, ученый отметил, что творчество классиков ознаменовало начало эпохи возрождения в различные периоды истории азербайджанской литературы, и сравнил блестящее творчество Низами и Физули с двумя горными вершинами, возвышающимися над нашей литературой.
На мероприятии также выступили сотрудники Института рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА: завотделом изучения рукописей тюркского мира доктор филологических наук, доцент Айгюль Гаджиева – с докладом «Тема весны в произведениях Мухаммеда Физули и Рухи Багдади», ведущий научный сотрудник указанного отдела доктор философии по филологии, доцент Назакет Мамедли – с докладом «Традиции Фаридаддина Аттара и Мовланы Джалаледдина Руми в творчестве Мухаммеда Физули», ведущий научный сотрудник Отдела изучения рукописей Низами Гянджеви доктор философии по филологии Тунзаля Сейфуллаева – с докладом «Традиции Мухаммеда Физули в творчестве Ташлыджалы Яхьи» и ученый секретарь доктор философии по филологии, доцент Азизага Наджафзаде – с докладом «Мухаммед Физули и Джалил Мамедгулузаде: пересекающиеся линии и параллели».
Затем прошли дискуссии. В выступлениях подчеркивалось, что многогранное литературно-философское наследие Мухаммеда Физули, проповедующее любовь к жизни и человеку, а также призывающее жить с постоянным чувством прекрасного, – один из ценных духовных вкладов азербайджанского народа в сокровищницу мировой культуры. Отметив актуальность поднятых в докладах проблем, ученые добавили, что каждая из них может составить тему отдельного монографического исследования.