Kənd təsərrüfatı bitki və heyvanlarının genetika və seleksiyası problemləri üzrə Elmi Şuranın ilk iclası keçirilib
AMEA Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda (GEİ) Respublika Elm Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının “Kənd təsərrüfatı bitki və heyvanlarının genetika və seleksiyası problemləri üzrə” Elmi Şurasının ilk iclası keçirilib.
Tədbirdə AMEA və Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Aqrar Elm və İnformasiya Məsləhət Mərkəzini (AEİMM) təmsil edən və müvafiq elm sahələrində fəaliyyət göstərən tanınmış alimlər iştirak ediblər.
GEİ-nin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərovun sədrliyi ilə keçirilən iclasda aqrar elmin prioritet problemləri, Elmi Şuranın əsasnaməsi çərçivəsində qarşıda duran vəzifələr, Şuranın seksiyalarının və işçi qrupunun təşkili, AMEA-nın və AEİMM-in tabeliyində olan elmi tədqiqat müəssisələrin mövzu planları, dissertasiya mövzuları və s. məsələlər müzakirə olunub.
Tədbirdə AMEA-nın 70 illik yubileyinə həsr olunmuş Ümumi yığıncaqda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev cənabları tərəfindən müəyən edilmiş Azərbaycan elminin respublikanın sosial-iqtisadi və mədəni-mənəvi inkişafı ilə şərtlənən prioritet istiqamətləri, alimlər qarşısında qoyduğu və həyata keçirilməsi zəruri olan mühüm vəzifələr və AMEA Rəyasət Heyətinin həmin prioritet və vəzifələrin icrası ilə bağlı 18 noyabr 2015-ci il tarixli qərarı müzakirə edilib və bu məsələ ilə bağlı qərar qəbul edilib.
İclasda, həmçinin Şuranın növbəti toplantısının Gəncə şəhərində regionda yerləşən elmi tədqiqat və ali təhsil müəssisələri ilə birgə keçirilməsi qərara alınıb.

Состоялось первое заседание Ученого совета по проблемам генетики и селекции сельскохозяйственных растений и животных
В Институте генетических ресурсов НАНА (ИГР) состоялось первое заседание Ученого совета по проблемам генетики и селекции сельскохозяйственных растений и животных Совета по координации научных исследований Республики.
В мероприятии приняли участие представляющие НАНА и Информационно-консалтинговый центр аграрной науки Министерства сельского хозяйства известные ученые в соответствующих областях науки.
На заседании, прошедшем под председательством директора ИГР, члена-корреспондента НАНА Зейнала Акперова, были обсуждены приоритетные проблемы аграрной науки, предстоящие задачи в рамках положения Ученого совета, вопросы организации секций и рабочей группы Совета, тематические планы НАНА и Информационно-консалтингового центра аграрной науки, темы диссертационных работ и т.д.
На мероприятии были также рассмотрены обусловленные социально-экономическим и культурным развитием республики приоритетные направления отечественной науки, определенные Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым на Общем собрании, посвященном 70-летнему юбилею НАНА, важные задачи, стоящие перед учеными, а также решение Президиума НАНА от 18 ноября 2015 года, принятое в связи с исполнением этих приоритетных направлений и задач. Было принято решение по этому вопросу.
В заключение было решено провести очередное собрание Совета в городе Гянджа совместно с научно-исследовательскими и высшими учебными заведениями региона.