Kənd təsərrüfatı bitki və heyvanlarının genetika və seleksiyası problemləri üzrə Elmi Şuranın ilk iclası keçirilib
AMEA Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda (GEİ) Respublika Elm Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının “Kənd təsərrüfatı bitki və heyvanlarının genetika və seleksiyası problemləri üzrə” Elmi Şurasının ilk iclası keçirilib.
Tədbirdə AMEA və Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Aqrar Elm və İnformasiya Məsləhət Mərkəzini (AEİMM) təmsil edən və müvafiq elm sahələrində fəaliyyət göstərən tanınmış alimlər iştirak ediblər.
GEİ-nin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərovun sədrliyi ilə keçirilən iclasda aqrar elmin prioritet problemləri, Elmi Şuranın əsasnaməsi çərçivəsində qarşıda duran vəzifələr, Şuranın seksiyalarının və işçi qrupunun təşkili, AMEA-nın və AEİMM-in tabeliyində olan elmi tədqiqat müəssisələrin mövzu planları, dissertasiya mövzuları və s. məsələlər müzakirə olunub.
Tədbirdə AMEA-nın 70 illik yubileyinə həsr olunmuş Ümumi yığıncaqda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev cənabları tərəfindən müəyən edilmiş Azərbaycan elminin respublikanın sosial-iqtisadi və mədəni-mənəvi inkişafı ilə şərtlənən prioritet istiqamətləri, alimlər qarşısında qoyduğu və həyata keçirilməsi zəruri olan mühüm vəzifələr və AMEA Rəyasət Heyətinin həmin prioritet və vəzifələrin icrası ilə bağlı 18 noyabr 2015-ci il tarixli qərarı müzakirə edilib və bu məsələ ilə bağlı qərar qəbul edilib.
İclasda, həmçinin Şuranın növbəti toplantısının Gəncə şəhərində regionda yerləşən elmi tədqiqat və ali təhsil müəssisələri ilə birgə keçirilməsi qərara alınıb.

ANAS Institute of Genetic Resources (GRI) hosted the first meeting of the Scientific Council on genetics and selection problems of agricultural plants and animals, the Council for Coordination of Research.
The event attended by representative of ANAS and the Information and Consulting Center of Agricultural Science of the Ministry of Agriculture, famous scientists in the relevant fields of science.
At the meeting, chaired by the Director of GRI, corresponding member of ANAS Akbarov Zeynal were discussed priority issues of agricultural science, future challenges in the framework of the provisions of the Academic Council, the organization of sections and a working group of the Council, thematic plans of ANAS and the Information and Consulting Centre of Agricultural Sciences, topics of dissertations, etc.
The event were also considered due to socio-economic and cultural development of the republic's priority areas of national science, defined by the President Ilham Aliyev at the General Meeting dedicated to the 70th anniversary of ANAS, important challenges facing scientists, as well as the decision of the Presidium of ANAS on November 18, 2015, adopted in connection with the execution of these priorities and objectives.
In conclusion, it was decided to hold the next meeting of the Council in Ganja, together with research and higher educational institutions in the region.