“Folklor və dövlətçilik” mövzusunda konfrans keçirilib
Dekabrın 7-də AMEA-nın Əsas binasında Folklor İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Folklor və dövlətçilik” mövzusunda I elmi konfrans keçirilib. Tədbir “Türk xalqlarında dövlət simvol, etiket, mərasim və bayramlarının folklor baxımından genezisi” layihəsi çərçivəsində baş tutub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli konfransın məqsədinin türk dövlət etiketləri, mərasim və bayramlarının etnosun total davranış formulu və özünütəşkiletmə modeli kimi folklor materialları əsasında tədqiqi məsələlərinin müzakirəsi olduğunu qeyd edib. O, ümummilli lider Heydər Əliyevin elmə, milli mənəvi dəyərlərimizin qorunub saxlanılmasına və inkişafına daim böyük önəm verdiyini, Ulu öndərin ideyalarının Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla həyata keçirildiyini bildirib.
Dahi rəhbər Heydər Əliyevin və Prezident İlham Əliyevin elm sahəsi ilə bağlı imzaladıqları sənədlərin əhəmiyyətindən danışan akademik İ.Həbibbəyli Folklor İnstitutunda səmərəli tədqiqatlar aparıldığını qeyd edib, folklor və dövlətçilik ilə bağlı fikirlərini diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə Azərbaycanda Atatürk Mərkəzinin müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Nizami Cəfərov, Folklor İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Muxtar İmanov çıxış edərək azərbaycançılıq ideologiyasının formalaşmasında müdrik rəhbər Heydər Əliyevin müstəsna xidmətlərindən bəhs ediblər.
Alimlər vətənpərvərlik, qəhrəmanlıq duyğusunun təbliğində folklorumuzun mühüm rolunu qeyd edərək, bu sahənin daha dərindən araşdırılmasının və öyrənilməsinin vacibliyini vurğulayıblar, mövzu ilə bağlı fikirlərini bölüşüblər.
Tədbirdə “Türk dövlətçilik ənənəsi və idarəetmə ritualları”, “Türklərdə əcdad kultu və əcdad bayramı”, “Türk dövlətçilik ənənəsində bayraqlar və bayraq qurbanı mərasimi”, “Azərbaycan milli mədəniyyət sistemində folklor və dövlətçilik”, “Türk xalqlarının mərasim folkloru və dövlətçilik” mövzusunda məruzələr dinlənilib, müzakirələr aparılıb.

7 декабря в основном здании НАНА при организационной поддержке Института фольклора состоялась I научная конференция «Фольклор и государственность». Мероприятие было осуществлено в рамках проекта «Генезис государственных символов, этикета, церемоний и праздников тюркских народов с точки зрения фольклора».
Открыв мероприятие вступительным словом, вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли отметил, что целью конференции является обсуждение вопросов исследования государственного этикета, церемоний и праздников тюркских народов, формулы этнического тотального поведения и модели самоорганизации на основе фольклорных материалов. Он упомянул большое значение, которое постоянно придавал общенациональный лидер Гейдар Алиев сохранению, а также развитию науки и национально-духовных ценностей, и заявил, что в настоящее время его идеи продолжают успешно осуществляться Президентом Ильхамом Алиевым.
Рассказав о значении подписанных документов гениальным руководителем Гейдаром Алиевым и Президентом Ильхамом Алиевым в области науки, академик Иса Габиббейли отметил, что в Институте фольклора проводятся эффективные исследования. Он также довел до внимания свое мнение о фольклоре и государственности.
Выступив на мероприятии, руководитель Центра Ататюрка в Азербайджане, член-корреспондент НАНА Низами Джафаров, директор Института фольклора, член-корреспондент НАНА Мухтар Иманов рассказали об исключительных заслугах мудрого руководителя Гейдара Алиева в формировании азербайджанской идеологии.
Подчеркнув важную роль фольклора в пропаганде чувства героизма, патриотизма, важность более глубокого исследования и изучения данной отрасли, ученые поделились своими мнениями по теме.
На мероприятии были заслушаны и обсуждены доклады «Традиция тюркской государственности и ритуалы управления», «Культ предка у тюрков и праздник предков», «Флаги в традиции тюркской государственности и церемония жертвы флагу», «Фольклор и государственность в системе азербайджанской национальной культуры», «Церемониальный фольклор тюркских народов и государственность».