Heydər Əliyev adına Müasir Təhsil Kompleksində bu müəssisənin və AMEA Tarix İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Tarixi şəxsiyyətlərimizə sahib çıxaq” layihəsi çərçivəsində “Nadir şah Əfşar” mövzusunda konfrans keçirilib.
Tədbirdə lahiyənin rəhbəri, Tarix İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudov dövlətçilik tariximizdən, tarixi şəxsiyyətlərimizdən söz açıb, tarixdə mövcud olmuş imperiyalarımızdan danışıb. “Azərbaycan xalqı dünyanın ən qədim dövlətçilik ənənələri olan xalqlarındandır və təqribən 5 min illik dövlətçilik tarixinə sahibdir” – deyən Y.Mahmudov bildirib ki, xalqımızın dövlətçilik ənənələri və imperiya yaratmaq mədəniyyəti qədim və zəngindir. Xalqımız orta əsrlərin böyük dövlətlərini – Ağqoyunlu, Səfəvilər, Əfşarlar, Qacarlar imperiyalarını yaratmışlar.
Əfşarlar imperiyasının banisi Nadir şah Əfşarın həyat və fəaliyyəti, diplomatik irsi barədə məlumat verən Y.Mahmudov Nadir şahın Azərbaycanın bütövlüyünü təmin edən və sərhədlərini genişləndirən bir hökmdar olduğunu, məzhəb ayrılığı salmağa çalışan qüvvələrə qarşı daim mübarizə apardığını və dini birlik yaratdığını tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Bildirilib ki, Nadir şah Azərbaycan ərazilərini genişləndirən, idarəçiliyin müxtəlif sahələrində fərqli strategiya yürüdən bir hökmdar və sərkərdə olub.
Tədbirdə lahiyənin təşkilat komitəsinin sədri Araz Şamil, tarixçi-alimlər Tofiq Mustafazadə, Camal Mustafayev, Mehman Süleymanov, Güntəkin Nəcəfli, Heydər Əliyev adına Müasir Təhsil Kompleksində məktəb direktoru Nasim Abışov və kompleksin tarix müəllimi Leyla Hüseynova çıxış ediblər.

В Современном образовательном комплексе им. Гейдара Алиева при совместной организационной поддержке данного учреждения и Института истории НАНА в рамках проекта «Заступимся за отечественных исторических личностей» состоялась конференция «Надир шах Афшар».
На мероприятии руководитель проекта, директор Института истории, член-корреспондент НАНА Ягуб Махмудов рассказал об истории государственности, исторических личностях, а также существовавших в истории империях. Я.Махмудов сообщил, что азербайджанцы являются одним из народов, обладающих самыми древними и богатыми традициями государственности в мире и культурой создания империи. Наш народ добился создания таких крупных государств средневековья, как империи Аггоюнлу, Сефевидов, Гаджаров и Афшаров.
Рассказав о жизни и деятельности, дипломатическом наследии Надир шаха Афшара, Я.Махмудов довел до внимания участников, что Надир шах являлся видным правителем, обеспечивавшим целостность Азербайджана, расширявшим свои границы, боровшимся против сектантского различия и сформировавшим религиозное единство.
Было подчеркнуто, что Надир шах являлся правителем и военачальником, который вел отличительную стратегию по расширению территории Азербайджана и различным сферам управления.
На мероприятии выступили председатель организационного комитета проекта Араз Шамиль, ученые-историки Тофиг Мустафазаде, Джамал Мустафаев, Мехман Сулейманов, Гюнтекин Наджафли, директор Современного образовательного комплекса им. Гейдара Алиева Насим Абышев и преподаватель истории комплекса Лейла Гусейнова.
В заключение ученики Современного образовательного комплекса им. Гейдара Алиева показали спектакль «Шатрандж», посвященный Надир шаху.