Əlyazmalar İnstitutunda akademik Zərifə Əliyevanın anadan olmasının 101-ci ildönümü və “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” münasibətilə konfrans keçirilib
29 aprel 2024-cü il tarixdə AMEA Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda akademik Zərifə Əliyevanın 101 illik yubileyi və “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” münasibətilə İnstitutun Türk dünyası əlyazmalarının tədqiqi və Türkdilli əlyazmaların tədqiqi şöbələrinin birgə təşkilatçılığı ilə “Klassik divan ədəbiyyatında bitki obrazı” mövzusunda Respublika elmi-praktiki konfransı keçirilib.
Konfransdan öncə İnstitutun Ekspozisiya zalında Əlyazmaların elmi ekspozisiyası və təqdimi şöbəsinin hazırladığı “Əlyazmalarda təbiət motivləri və nəbati elementlər” adlı sərgi nümayiş olunub. Sərgidə qonaqlar Nizami Cəncəvinin poemalarına çəkilmiş illüstrasiyalar, Xurşidbanu Natəvanın “Gül dəftəri” şeir albomundan qrafik nümunələr, onun kitabxanasına məxsus “Quran”ın çiçək təsvirləri ilə bəzədilmiş cild fraqmentləri, Mir Möhsün Nəvvabın “Bəhrüz-hüzən” əsərinə çəkdiyi, “Kəlilə və Dimnə”nin XIX əsrə aid nüsxəsinə çəkilmiş illüstrasiyalar, Firdovsinin “Şahnamə” əsərinin Orta əsrlərə aid nüsxəsinə çəkilmiş miniatürlər, Əməkdar mədəniyyət işçisi Fəxrəddin Əlinin Füzuli əsərlərinə çəkdiyi nəbati elementlərlə zəngin müasir miniatür nümunələri, təbiət lövhələrini və xəritələri özündə ehtiva edən bir sıra nadir əlyazma nüsxələri ilə tanış olublar. Ekspozisiya zalında həmçinin AMEA Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun əməkdaşlarının əl işlərindən ibarət çiçək konsepsiyalı tətbiqi-sənət sərgisi də nümayiş olunub. Filologiya elmləri doktoru Aygül Hacıyevanın çiçək natürmortları tamaşaçıların diqqətini daha çox cəlb edib.
Daha sonra konfrans öz işinə başlayıb. Plenar iclası açılış nitqi ilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, millət vəkili, akademik İsa Həbibbəyli açıb və Azərbaycan elminin ən parlaq simalarından olan, görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın 101 illik yubileyinə və “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə həsr olunmuş konfransın orijinallığı və aktuallığı ilə seçilən mühüm bir mövzuya aid olduğunu bildirib. AMEA prezidenti akademik Zərifə Əliyevanın hər zaman öz zəngin dünyagörüşü və həyata fəlsəfi baxışı ilə fərqlənərək Azərbaycanda qadın ziyalıların aparıcı qüvvəsi olduğunu, əsərlərinin bir çox xarici dillərə tərcümə olunaraq yeni oftalmoloq alimlərin yetişməsinə töhfə verdiyini vurğulayıb və konfransın işinə uğurlar arzulayıb. Alim bildirib ki, Zərifə xanımın nuru bu gün də insanların qəlbinə işıq saçmaqdadır.
Plenar iclas məruzələrin dinlənilməsi ilə öz işini davam etdirib. Azərbaycan Respublikasının Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova, AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru, akademik İradə Hüseynova, Azərbaycan Dövlət Tibb Universiteti Oftalmologiya kafedrasının müdiri, tibb elmləri doktoru, professor Paşa Qəlbinur, millət vəkili, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Məlahət İbrahimqızı, millət vəkili, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Fatma Yıldırım və AMEA Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun Türk dünyası əlyazmalarının tədqiqi şöbəsinin müdiri, filologiya elmləri doktoru, dosent Aygül Hacıyeva çıxışlarında Zərifə xanım Əliyevanın mənalı və zəngin həyat yolundan nümunələr gətirərək, onun Azərbaycan cəmiyyətinə verdiyi töhfələrdən söz açıb, alimin ictimai fəaliyyətinin Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun rəhbəri Mehriban xanım Əliyeva tərəfindən bu gün daha geniş miqyasda şərəflə, məsuliyyətlə davam etdirildiyini vurğulayıblar. Bildiriblər ki, akademik Zərifə Əliyevanın anadan olmasının 101-ci ildönümü münasibəti ilə təşkil olunan konfransın “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” kontekstində keçirilməsi tamamilə məqsədəuyğundur. Belə ki, onun həyatının başlıca amalından biri də sağlam insan və təmiz ətraf mühit uğrunda mübarizə olmuşdur. Məruzəçilər onu da vurğulayıblar ki, Ulu öndər Heydər Əliyevin ömür-gün yoldaşı Zərifə Əliyevanın ən möhtəşəm əsəri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı qüvvələrimizin müzəffər Ali baş komandanı cənab İlham Əliyevdir.
Plenar iclasın sonunda yekun nitqi ilə çıxış edən AMEA Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun direktoru, akademik Teymur Kərimli ilk öncə bugünkü konfransın ölkə başçısının “Azərbaycan Respublikasında 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi haqqında” Sərəncamına əsasən keçirildiyini qeyd edib. O, sıravi həkimlikdən akademik zirvəsinə ucalan Zərifə xanım Əliyevanın zəngin mənəviyyata sahib əsl ziyalı kimi mənalı ömür yolu keçdiyini, əhatəli elmi fəaliyyəti ilə ölkəmizdə tibb sahəsinin inkişafına əhəmiyyətli töhfələr verdiyini qeyd edib, onun elmi araşdırmalarının, alim kimi qazandığı böyük uğurların Azərbaycanın tibb elmi tarixində xüsusi yer tutduğunu vurğulayıb. Bildirib ki, Zərifə Əliyeva haqqında söhbət düşəndə gözümüz önündə əsl Azərbaycan qadını, vəfalı ömür-gün yoldaşı, fədakar ana obrazı canlanır.
Sonda plenar iclasın iştirakçıları Əlyazmalar İnstitutunun Ekspozisiya zalında ümumi xatirə fotosu çəkdiriblər.
Qeyd edək ki, Respublika elmi-praktik konfransı öz işinə sabah saat 11-dən başlanan bölmə iclasları ilə davam edəcək.

29-го апреля в Институте рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА состоялась республиканская научно-практическая конференция «Образ растений в классической диванной литературе», посвященная 101-й годовщине со дня рождения академика Зарифы Алиевой и «Году солидарности во имя зеленого мира».
Мероприятие прошло при совместной организации отделов исследования рукописей тюркского мира и исследования тюркоязычных рукописей.
Вначале в Экспозиционном зале Института рукописей была продемонстрирована выставка под названием «Природные мотивы и ботанические элементы в рукописях», подготовленная Отделом научной экспозиции и представления рукописей. На выставке гости ознакомились с миниатюрами, в которых представлены иллюстрации к поэмам гениального Низами, иллюстрированным альбомом стихов Хуршидбану Натаван под названием «Цветочная тетрадь», миниатюрами Фахраддина Али к произведениям Физули и рядом других ценных рукописных экземпляров. В Экспозиционном зале также была продемонстрирована выставка образцов прикладного искусства с концепцией «Цветок», на которой были представлены ручные работы сотрудников Института рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА.
После ознакомления с выставкой конференция начала свою работу.
Открыв пленарное заседание вступительной речью, президент Национальной академии наук Азербайджана академик Иса Габиббейли сообщил, что сегодняшняя конференция, посвященная 101-й годовщине со дня рождения одного из блестящих деятелей отечественной науки, выдающегося ученого-офтальмолога академика Зарифы ханум Алиевой и «Году солидарности во имя зеленого мира», охватывает тему, отличающуюся своей оригинальностью и актуальностью. Руководитель НАНА отметил, что академик Зарифа Алиева обладала широким кругозором и являлась примером для азербайджанских женщин, подчеркнул, что научные труды академика были переведены на многие языки мира и внесли весомую лепту в подготовку нового поколения ученых-офтальмологов, и пожелал успехов работе конференции.
В своем выступлении директор Института рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА академик Теймур Керимли сообщил, что конференция организована также в соответствии с Распоряжением главы государства об объявлении 2024 года в Азербайджанской Республике «Годом солидарности во имя зеленого мира». Сказав, что Зарифа ханум Алиева, которая прошла славный путь от рядового врача до академика, обладала богатой духовностью и была истинным интеллигентом, академик подчеркнул, что своей многогранной научной деятельностью Зарифа Алиева внесла важный вклад в развитие медицинской науки в Азербайджане, ее научные труды и успехи занимают особое место в истории отечественной медицины. Академик добавил, что когда речь заходит о Зарифе Алиевой, перед глазами встает образ настоящей азербайджанской женщины, верной спутницы жизни и самоотверженной матери.
Затем на конференции были прослушаны доклады. В своих выступлениях председатель Государственного комитета по делам семьи, женщин и детей Азербайджанской Республики Бахар Мурадова, вице-президент НАНА академик Ирада Гусейнова, заведующий Кафедрой офтальмологии Азербайджанского медицинского университета доктор медицинских наук, профессор Паша Гальбинур, депутаты Милли Меджлиса доктор философии по истории Малахат Ибрагимгызы и доктор философии по физико-математическим наукам Фатма Йылдырым, заведующая Отделом исследования рукописей тюркского мира Института рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА доктор филологических наук, доцент Айгюль Гаджиева говорили о содержательном и многогранном жизненном пути Зарифы ханум Алиевой, ее вкладе в развитие азербайджанского общества. Подчеркивалось, что общественную деятельность академика сегодня успешно продолжает Первый вице-президент Азербайджанской Республики, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан ханум Алиева.