AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının yeni loqotipinin - embleminin hazırlanması üçün elan olunmuş müsabiqəyə təqdim edilən layihələrə baxış keçirib.
AMEA-nın Rəyasət Heyətinin binasında baş tutan tədbirdə, həmçinin Müsabiqə Komissiyasının üzvləri və layihələrin müəllifləri olan Akademiya əməkdaşları iştirak ediblər.
Layihələrə baxış keçirən akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, müsabiqənin keçirilməsində məqsəd AMEA-nın inkişafının hazırkı yeniləşmə mərhələsində müasir elmi çağırışlara, informasiya cəmiyyətinin tələblərinə, həmçinin son dövrlərdə Akademiyanın fəaliyyət istiqamətlərində baş verən dəyişikliklərə cavab verən loqotipinin - embleminin yenidən hazırlanmasıdır.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, müsabiqənin şərtlərinə əsasən, AMEA-nın yeni loqotipi - emblemi müasir dünyanın elmi çağırışları və ənənələrini, Milli Elmlər Akademiyasının əsas məqsədləri, vəzifələri, hədəfləri ilə bağlı simvol və təsvirlərin elementlərini əks etdirməlidir. Həmçinin AMEA-nın emblemində Akademiya ilə bağlı tarixi binaların, qurğuların və digər əlamətlərin simvolik təsvirlərindən istifadə etməklə bu emblemin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasına aid olduğu öz əksini tapmalı, AMEA-nın yeni loqotipinin – embleminin layihəsi dairəvi formada yağlı boya ilə və ya rəngli qrafika ilə işlənilməlidir.
AMEA rəhbəri ötən müddət ərzində qeyd olunmuş şərtlərə uyğun olaraq Akademiyada çalışan 25 əməkdaş tərəfindən ümumilikdə 67 işin müsabiqəyə təqdim edildiyini, işlərə ictimaiyyətin baxması məqsədilə sərginin təşkil olunduğunu söyləyib.
AMEA prezidenti daha sonra təqdim olunmuş bütün işlərə baxış keçirib, hər biri haqqında fikirlərini bölüşüb, təkliflərini səsləndirib və müəlliflərlə geniş müzakirələr aparılıb.

Президент НАНА академик Иса Габиббейли ознакомился с проектами, представленными на конкурс на создание нового логотипа (эмблемы) Национальной академии наук Азербайджана.
На мероприятии, которое состоялось в здании Президиума НАНА, также приняли участие члены Конкурсной комиссии и сотрудники Академии наук, которые являются авторами проектов.
Ознакомившись с проектами, академик Иса Габиббейли сообщил, что целью конкурса является создание нового логотипа (эмблемы) НАНА, в котором найдут свое отражение научные вызовы современного мира, требования информационного общества, а также изменения, которые происходят в сферах деятельности обновляемой Академии наук.
Академик Иса Габиббейли отметил, что, по условиям конкурса, новый логотип (эмблема) НАНА должен содержать в себе символы и изображения, связанные с научными вызовами и традициями современного мира, основными целями, задачами и сферами деятельности Национальной академии наук. Также в эмблеме НАНА должны быть использованы символические изображения связанных с Академией наук исторических зданий, сооружений и других элементов, что будет наглядно указывать на принадлежность данной эмблемы Национальной академии наук Азербайджана; проект нового логотипа (эмблемы) НАНА должен быть выполнен в круглой форме при использовании масляных красок или при помощи цветной графики.
Руководитель НАНА сообщил, что за истекший период свои работы для участия в конкурсе представили 25 сотрудников Академии наук; в общей сложности на конкурс представлены 67 работ, для ознакомления общественности с проектами была организована выставка.
Академик Иса Габиббейли высказал свои мысли и предложения по поводу каждой работы и обсудил проекты с их авторами.