AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının yeni loqotipinin - embleminin hazırlanması üçün elan olunmuş müsabiqəyə təqdim edilən layihələrə baxış keçirib.
AMEA-nın Rəyasət Heyətinin binasında baş tutan tədbirdə, həmçinin Müsabiqə Komissiyasının üzvləri və layihələrin müəllifləri olan Akademiya əməkdaşları iştirak ediblər.
Layihələrə baxış keçirən akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, müsabiqənin keçirilməsində məqsəd AMEA-nın inkişafının hazırkı yeniləşmə mərhələsində müasir elmi çağırışlara, informasiya cəmiyyətinin tələblərinə, həmçinin son dövrlərdə Akademiyanın fəaliyyət istiqamətlərində baş verən dəyişikliklərə cavab verən loqotipinin - embleminin yenidən hazırlanmasıdır.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, müsabiqənin şərtlərinə əsasən, AMEA-nın yeni loqotipi - emblemi müasir dünyanın elmi çağırışları və ənənələrini, Milli Elmlər Akademiyasının əsas məqsədləri, vəzifələri, hədəfləri ilə bağlı simvol və təsvirlərin elementlərini əks etdirməlidir. Həmçinin AMEA-nın emblemində Akademiya ilə bağlı tarixi binaların, qurğuların və digər əlamətlərin simvolik təsvirlərindən istifadə etməklə bu emblemin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasına aid olduğu öz əksini tapmalı, AMEA-nın yeni loqotipinin – embleminin layihəsi dairəvi formada yağlı boya ilə və ya rəngli qrafika ilə işlənilməlidir.
AMEA rəhbəri ötən müddət ərzində qeyd olunmuş şərtlərə uyğun olaraq Akademiyada çalışan 25 əməkdaş tərəfindən ümumilikdə 67 işin müsabiqəyə təqdim edildiyini, işlərə ictimaiyyətin baxması məqsədilə sərginin təşkil olunduğunu söyləyib.
AMEA prezidenti daha sonra təqdim olunmuş bütün işlərə baxış keçirib, hər biri haqqında fikirlərini bölüşüb, təkliflərini səsləndirib və müəlliflərlə geniş müzakirələr aparılıb.

President of Azerbaijan National Academy of Sciences, academician Isa Habibbeyli got acquainted with the drafts presented for the competition for making new logo (emblem) of ANAS.
The event took place at the Presidium building of ANAS. Members of the Competition Committee as well as the authors of the projects being the workers of ANAS participated at the meeting.
Academician Isa Habibbeyli underscored that the main objective of the competition is to redesign the logo (emblem) of ANAS that will reflect cutting-edge scientific challenges, demands of information society as well as recent changes in the activity of the Academy. Isa Habibbeyli, the academician emphasized that according to the requirements of the competition the new logo (emblem) of ANAS must have symbols and elements concerning the scientific challenges and traditions of the modern world as well as main objectives, duties and goals of ANAS. Besides the new logo (emblem) of ANAS must consist of the symbolic images of the historical buildings of the Academy as well as the elements that clearly characterize the Azerbaijan National Academy of Sciences. The project of the new logo (emblem) must be designed in a rounded form using oil colours or colour graphics.
The President of the Academy said that according to the requirements of the competition 25 workers of ANAS presented their works and in total 67 drafts were put forward for the competition. He added that the exhibit was organized for the society to get acquainted with the projects.
Afterwards the president of ANAS expressed his thoughts about every work and had discussions with the authors of the projects.