AMEA-nın prezidenti: Türk dövlətlərinin ortaq əlifbasının yaradılması dövrün və zamanın çağırışıdır
Türk dövlətlərinin ortaq əlifbasının yaradılması mühüm hadisə olacaq. Bu, indiki mürəkkəb geosiyasi şəraitdə türk dövlətlərinin ortaqlığının, birliyinin daha da möhkəmləndirilməsi baxımından çox əhəmiyyətlidir, dövrün və zamanın çağırışıdır.
Bunu Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Türk dünyasının ortaq əlifbası üzrə komissiyanın mayın 6-da Bakıda keçirilən ikinci iclasında deyib.
Türk dünyasında əlifba islahatlarının Azərbaycan xalqının mütəfəkkiri M.F.Axundov tərəfindən başladıldığını xatırladan akademik 1879-cu ildə latın qrafikası əsasında əlifba hazırlandığını diqqətə çatdırıb və 1924-cü ildə yaradılan Əlifba Komissiyasının bu istiqamətdə müəyyən işlər gördüyünü qeyd edib.
“1926-cı ilin fevral-mart aylarında keçirilən Birinci Türkoloji Qurultaydan artıq 100 ilə yaxın vaxt keçir. SSRİ ərazisində yaşayan türk xalqlarının tarixi, ədəbiyyatı, dili, əlifbası, etnoqrafiyası və mədəniyyəti ilə bağlı mühüm əhəmiyyət daşıyan bu qurultayda iki məsələ müzakirə mövzusu idi. Bunlardan biri ərəb əlifbasının sadələşdirilib qəbul edilməsi, digəri isə latın əlifbasına keçid məsələsi idi. İştirakçıların 70 faizi latın əlifbasına keçidi dəstəkləmişdilər”, - deyən İsa Həbibəylinin sözlərinə görə, müzakirə zamanı latın əlifbasının qrafik işarələri ilə bağlı fikir ayrılığı yaranıb.
AMEA-nın prezidenti türk dövlətlərinin ortaq əlifbasının yaradılması işində komissiyanın işinə uğurlar arzulayıb.

Президент НАНА: создание общего алфавита тюркских государств – призыв нашего времени
Создание общего алфавита тюркских государств станет важным событием. В сложившихся геополитических условиях этот вопрос имеет большое значение с точки зрения еще большего укрепления общности и единства тюркских государств, это – призыв нашего времени.
Эти слова президент Национальной академии наук Азербайджана академик Иса Габиббейли произнес в своем выступлении на втором заседании Комиссии по общему алфавиту тюркского мира, которое состоялось 6-го мая в Баку.
Напомнив, что реформы алфавита в тюркском мире были начаты выдающимся азербайджанским мыслителем М.Ф.Ахундовым, академик Иса Габиббейли сообщил, что в 1879 году был подготовлен алфавит на основе латинской графики, определенные мероприятия в данной сфере были реализованы созданной в 1924 году Комиссией по алфавиту.
Руководитель НАНА продолжил: «В феврале-марте 1926 года состоялся Первый тюркологический съезд. С тех прошло почти 100 лет. На том съезде, который оказал значительное влияние на изучение истории, литературы, языка, алфавита, этнографии и культуры тюркских народов, проживающих на территории СССР, обсуждались два вопроса. Один из них был связан с упрощением арабского алфавита, а второй – с переходом на латинскую графику. 70 процентов участников съезда поддержали переход на латинский алфавит». По словам академика, в ходе дискуссий ученые разошлись во мнении в связи с графическими знаками латинского алфавита.
Академик Иса Габиббейли пожелал успехов работе комиссии в ходе создания общего алфавита тюркских государств.