Yer Elmləri Bölməsinin iclasında Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin 2015-ci ilin yekunlarına dair hesabatı dinlənildi
Dekabrın 10-da AMEA Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzində (RSXM) Yer Elmləri Bölməsinin (YEB) növbəti büro iclası keçirildi.
Bölmənin büro üzvlərinin iştirak etdiyi tədbiri giriş sözü ilə açan YEB-in akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov gündəlikdəki məsələlər barədə məlumat verdi.
Sonra RSXM-ın baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli məkəzin 2015-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında məruzə ilə çıxış etdi. O, Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamlarına əsasən, AMEA-nın 70 illik yubileyi münasibəti ilə Azərbaycan elminin inkişafındakı xidmətlərinə görə  RSXM-in 5 əməkdaşının fəxri ad və medallarla təltif olunduğunu diqqətə çatdırdı.
Mərkəz direktoru Azərbaycan ərazisində aparılan seysmik müşahidələr, qeydə alınan yerli və xarici zəlzələlər, eləcə də RSXM-nin monitorinq şəbəkəsinin genişlənməsi, respublika ərazisində qurulan GPS stansiyaları haqqında məlumat verdi. Mərkəzdə aparılan kompleks seysmoloji, geofiziki, geokimyəvi və geodinamik tədqiqatlar və əldə olunmuş elmi nəticələrdən söz açan Q.Yetirmişli kadrların hazırlanması, xarici ölkələrlə birgə əməkdaşlıq əlaqələri və digər məsələlərə də toxundu.
RSXM-in elmi nəşri olan “Azərbaycan ərazisində seysmoproqnoz müşahidələri” jurnalının ildə bir dəfə nəşr olunduğunu söyləyən Q.Yetirmişli jurnalın Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının rəsmi qeydiyyatından keçdiyini, beynəlxalq İSSN sertifikatı aldığını diqqətə çatdırdı.
Tədbirdə akademiklər Arif İsmayılzadə , Hətəm Quliyev, Ramiz Məmmədov və b. RSXM-ın hesabatı ilə bağlı müzakirələr ətrafında çıxış etdilər.
Daha sonra AMEA-nın 70 illik yubileyi ilə əlaqədar RSXM-da fəaliyyət göstərən bir qrup əməkdaş elmi və elmi-ictimai fəaliyyətlərinə görə YEB-in Fəxri Fərmanı ilə təltif olundular.
Sonda mərkəzin Seysmologiya şöbəsinin müdiri, g.-m.e.d. T.Məmmədli AMEA-nın 70 illik yubileyinə həsr olunmuş Ümümi yığıncaqda Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin irəli sürdüyü elmi prioritetlərin  RSXM-ın fəaliyyətində rolu ilə bağlı çıxış etdi. Bildirildi ki, dövlət başçısı öz çıxışında yer elmləri sahəsinə də böyük əhəmiyyət vermiş, bu istiqamətdə qarşımızda mühüm məsələlər ətrafında məsuliyyətli vəzifələr qoymuşdur. O, ölkə Prezidentinin tapşırıq və tövsiyyələrini daim diqqət mərkəzində saxlayaraq mövcud fəaliyyətin daha da intensivləşdiriləcəyini qeyd etdi.

На заседании Института наук о Земле заслушан отчет по итогам 2015-го года Республиканского центра сейсмологической службы
10 декабря в Республиканском центре сейсмологической службы НАНА (РЦСС) состоялось очередное заседание бюро Отделения наук о Земле (ОНЗ).
Открыв вступительным словом, мероприятие, в котором принимали участие члены бюро отделения, академик-секретарь ОНЗ, академик Фахраддин Гадиров дал информацию о вопросах, стоящих на повестке дня.
Далее генеральный директор РЦСС, член-корреспондент НАНА Гурбан Етирмишли выступил с докладом о научной и научно-организационной деятельности в 2015 году. Он довел до внимания, что согласно соответствующим Распоряжениям Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, по случаю 70-летнего юбилея НАНА 5 сотрудников РЦСС были награждены почетными званиями и медалями за заслуги в развитии  азербайджанской науки.
Директор центра дал информацию о сейсмических наблюдениях, проводимых на территории Азербайджана, зафиксированных местных и зарубежных землетрясениях, о расширении мониторинговой сети РЦСС и установленных на территории республики станциях GPS. Наряду с проводимыми в центре комплексными геофизическими, сейсмологическими, геохимическими и геодинамическими исследованиями, Г.Етирмишли также затронул вопросы касательно связей сотрудничества с зарубежными странами и др.
Г.Етирмишли отметил, что будучи научным изданием РЦСС журнал «Наблюдения за сейсмопрогнозом на территории Азербайджана», который выпускается раз в год, официально зарегистрирован Высшей аттестационной комиссией при Президенте Азербайджанской Республики и получил международный сертификат ISSN.
На мероприятии в связи с отчетом РЦСС выступили академики Ариф Исмаилзаде, Гатам Гулиев, Рамиз Мамедов и др.
Далее по случаю 70-летнего юбилея НАНА группа действующих сотрудников были награждены Почетной грамотой ОНЗ за научную и научно-общественную деятельность в РЦСС.
В заключение заведующий Отделом сейсмологии НАНА, доктор геолого-минералогических наук Т.Мамедли выступил в связи с ролью, которую сыграли в деятельности РЦСС научные приоритеты, выдвинутые Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым на Общем собрании по случаю 70-летнего юбилея НАНА. Было отмечено, что в выступлении главы государства было дано большое значение области наук о Земле и поставлены ответственные задачи в данном направлении. Он также подчеркнул, что, основываясь на поручения и рекомендации Президента страны, текущая деятельность будет еще больше интенсифицирован.