Nobel mükafatı laureatı Əziz Sancar Mərkəzi Elmi Kitabxanada olub
Mayın 31-də Nobel mükafatı laureatı, AMEA-nın fəxri üzvü, ABŞ-ın Şimali Karolina Universitetinin Biokimya və biofizika fakültəsinin professoru, dünya şöhrətli alim Əziz Sancar AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) olub.
Görüşdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, YAP Yasamal rayonu təşkilatının sədri Bəxtiyar Nəbiyev, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr və beynəlxalq elmi təşkilatlarla iş şöbəsinin müdiri biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsinin müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürov, MEK-in direktoru texnika elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Hüseyn Hüseynov və MEK əməkdaşları iştirak ediblər.
İlk olaraq MEK-in foyesində Ulu Öndər Heydər Əliyevin büstü önünə tər güllər düzülüb, dahi rəhbərin əziz xatirəsi anılıb.
Daha sonra AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Türk dünyasının elmi və mədəni əlaqələrinin güclənməsində xüsusi rolu olan qonağa kitabxananın yaranma tarixi haqqında ətraflı məlumat verib. Qonağı AMEA-nın təsisçi alimlərinin büstlərinin hər biri ilə ayrıca tanış edən akademik İsa Həbibbəyli  onların elmi və yaradıcılıq fəaliyyətlərindən danışıb.
Qonaq Akademiklər zalındakı Diplomatik fondda müxtəlif ölkələrin Azərbaycandakı nümayəndəliklərinin, Türkiyə Cümhuriyyətinin, o cümlədən Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətinin yeni yaranan guşələrindəki MEK-ə hədiyyə etdikləri ədəbiyyatlarla tanış olub. Akademiya rəhbəri Azərbaycan və Türkiyə arasındakı münasibətləri xarakterizə edən milli konsepsiya “Bir millət, iki dövlət” fikrindən bəhs edərək, konsepsiyada Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətinin Türkiyədən ayrı heç vaxt nəzərdə tutulmadığını da vurğulayıb.
Dünya şöhrətli alim kitabxana sistemində ilk olan I Qarabağ, Aprel və Tovuz döyüşləri, Zəfərlə nəticələnən 44 günlük Vətən müharibəsinin şəhidləri, iştirakçıları, veteran və qaziləri haqqında 3000-dən artıq məlumat, 1500-dən artıq kitab, video material, fotoşəkillərin yer aldığı MEK-in Qarabağ müharibəsi qəhrəmanları fondu ilə tanış olub. Həmçinin Ulu Öndərin və Prezident İlham Əliyevin Qarabağda müxtəlif dövrlərdə çəkdirdikləri fotoşəkillərə, “Zəfər memarları”, “Biz qalib xalqıq!” guşələrinə, üzərində üç minə yaxın şəhid adlarının əks olunduğu Azərbaycan xəritəsinə baxıb.
Kitabxananın sərgi salonunda dəyərli alimin elmi fəaliyyətini və həyatının əsas məqamlarını özündə əks etdirən qəzet materialı, jurnal, kitab, eyni zamanda şəkillərdən və videomateriallardan ibarət sərgiyə baxış keçirilib.
Akademiya rəhbəri İsa Həbibbəyli ənənəvi sərgidəki materialların MEK istifadəçilərinə əlçatan olması üçün “RoboRek” robotunun gəzərək videoformatda da görüntülədiyini nəzərə çatdırıb.
Dünya şöhrətli alimi kitabxanada görməkdən böyük fəxr hissi keçirdiyini deyən MEK-in direktoru texnika elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Hüseyn Hüseynov alimin yaradıcılığının bu elm ocağında xüsusi yeri olduğunu vurğulayıb.
Daha sonra Nobel mükafatı laureatı professor Əziz Sancar Akademiya, o cümlədən MEK-lə tanışlıqdan məmnunluğunu ifadə edib. Alim MEK-ə özünün müəllifi olduğu “Hayatı və bilimi” adlı kitabı hədiyyə edib.

The Nobel Prize laureate, an honorary member of ANAS, Professor of Biochemistry and Biophysics at the US University of North Carolina, world-famous scientist Aziz Sancar visited the Central Scientific Library (CSL) of ANAS on May 31.
Academician Isa Habibbeyli, president of ANAS, chairman of the NAP Yasamal district organization Bakhtiyar Nabiyev, head of the Department of the international relations and work with the international scientific organizations of the Administration of the Presidium of ANAS, PhD in biology, docent Esmira Alirzayeva, head of public relations, press and information Department of the Presidium Administration of ANAS, PhD in philology Agahuseyn Shukurov, director of CSL, PhD in technical sciences, docent Huseyn Huseynov and employees of CSL participated in the meeting.
At first, the guests honored the memory of National Leader Heydar Aliyev by putting flowers at his bust in the hall of CSL.
Later, the president of ANAS, academician Isa Habibbeyli informed the guest, who had a special role in strengthening the scientific and cultural relations of the Turkic world, about the library’s history. Passing by the busts of the scientists and founders of ANAS, academician Isa Habibbeyli spoke about their scientific and creative activities.
The outstanding scientist Aziz Sancar was informed about the books presented to the Central Scientific Library by the representative offices of various countries in Azerbaijan stored in the diplomatic foundation and viewed the stands of the Turkish Republic and the Turkish Republic of Northern Cyprus. Speaking about the national concept of “One nation, two states”, that characterized the relations between Azerbaijan and Turkey the academician Isa Habibbeyli noted that the Turkish Republic of Northern Cyprus was never considered separate from Turkey in the concept.
The world-renowned scientist Aziz Sancar also got acquainted with the "Karabakh Heroes" Fund with more than 3000 pieces of information and more than 1500 books, video materials and photos of martyrs, veterans, and participants of the First Karabakh War, April and Tovuz battles, the 44 day-Patriotic War, ended with the glorious victory. Besides, Aziz Sancar viewed the photos of National leader Heydar Aliyev and President Ilham Aliyev in Karabakh taken in various periods, stands “Architects of the Victory” and “We are Victorious People!,” and map of Azerbaijan, reflecting nearly three thousand names of the martyrs.
Later, the guests got acquainted with the exhibition organized in the exhibition hall of the library. They viewed the newspapers, magazines, books, photos and video materials about the scientific activity and path of outstanding scientist Aziz Sancar.
Academician Isa Habibbeyli said that the robot “RoboRek” presented the materials of the exhibition to a wide audience in a video format.
Director of the Central Scientific Library, PhD in technical sciences, docent Huseyn Huseynov, said that he was very proud to see the world-renowned scientist in the Library and underlined that the path and activity of Aziz Sancar was widely publicized in the Library.
Then, Nobel Prize laureate Aziz Sancar expressed his satisfaction with the visit to ANAS and CSL and presented his book «Hayatı və bilimi» “Life and Science” to the Library.