Nobel mükafatı laureatı Əziz Sancar Mərkəzi Elmi Kitabxanada olub
Mayın 31-də Nobel mükafatı laureatı, AMEA-nın fəxri üzvü, ABŞ-ın Şimali Karolina Universitetinin Biokimya və biofizika fakültəsinin professoru, dünya şöhrətli alim Əziz Sancar AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) olub.
Görüşdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, YAP Yasamal rayonu təşkilatının sədri Bəxtiyar Nəbiyev, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr və beynəlxalq elmi təşkilatlarla iş şöbəsinin müdiri biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsinin müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürov, MEK-in direktoru texnika elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Hüseyn Hüseynov və MEK əməkdaşları iştirak ediblər.
İlk olaraq MEK-in foyesində Ulu Öndər Heydər Əliyevin büstü önünə tər güllər düzülüb, dahi rəhbərin əziz xatirəsi anılıb.
Daha sonra AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Türk dünyasının elmi və mədəni əlaqələrinin güclənməsində xüsusi rolu olan qonağa kitabxananın yaranma tarixi haqqında ətraflı məlumat verib. Qonağı AMEA-nın təsisçi alimlərinin büstlərinin hər biri ilə ayrıca tanış edən akademik İsa Həbibbəyli  onların elmi və yaradıcılıq fəaliyyətlərindən danışıb.
Qonaq Akademiklər zalındakı Diplomatik fondda müxtəlif ölkələrin Azərbaycandakı nümayəndəliklərinin, Türkiyə Cümhuriyyətinin, o cümlədən Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətinin yeni yaranan guşələrindəki MEK-ə hədiyyə etdikləri ədəbiyyatlarla tanış olub. Akademiya rəhbəri Azərbaycan və Türkiyə arasındakı münasibətləri xarakterizə edən milli konsepsiya “Bir millət, iki dövlət” fikrindən bəhs edərək, konsepsiyada Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətinin Türkiyədən ayrı heç vaxt nəzərdə tutulmadığını da vurğulayıb.
Dünya şöhrətli alim kitabxana sistemində ilk olan I Qarabağ, Aprel və Tovuz döyüşləri, Zəfərlə nəticələnən 44 günlük Vətən müharibəsinin şəhidləri, iştirakçıları, veteran və qaziləri haqqında 3000-dən artıq məlumat, 1500-dən artıq kitab, video material, fotoşəkillərin yer aldığı MEK-in Qarabağ müharibəsi qəhrəmanları fondu ilə tanış olub. Həmçinin Ulu Öndərin və Prezident İlham Əliyevin Qarabağda müxtəlif dövrlərdə çəkdirdikləri fotoşəkillərə, “Zəfər memarları”, “Biz qalib xalqıq!” guşələrinə, üzərində üç minə yaxın şəhid adlarının əks olunduğu Azərbaycan xəritəsinə baxıb.
Kitabxananın sərgi salonunda dəyərli alimin elmi fəaliyyətini və həyatının əsas məqamlarını özündə əks etdirən qəzet materialı, jurnal, kitab, eyni zamanda şəkillərdən və videomateriallardan ibarət sərgiyə baxış keçirilib.
Akademiya rəhbəri İsa Həbibbəyli ənənəvi sərgidəki materialların MEK istifadəçilərinə əlçatan olması üçün “RoboRek” robotunun gəzərək videoformatda da görüntülədiyini nəzərə çatdırıb.
Dünya şöhrətli alimi kitabxanada görməkdən böyük fəxr hissi keçirdiyini deyən MEK-in direktoru texnika elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Hüseyn Hüseynov alimin yaradıcılığının bu elm ocağında xüsusi yeri olduğunu vurğulayıb.
Daha sonra Nobel mükafatı laureatı professor Əziz Sancar Akademiya, o cümlədən MEK-lə tanışlıqdan məmnunluğunu ifadə edib. Alim MEK-ə özünün müəllifi olduğu “Hayatı və bilimi” adlı kitabı hədiyyə edib.

Лауреат Нобелевской премии Азиз Санджар посетил Центральную научную библиотеку
31-го мая лауреат Нобелевской премии, почетный член НАНА, профессор факультета биохимии и биофизики Университета Северной Каролины (США), всемирно известный ученый Азиз Санджар посетил Центральную научную библиотеку (ЦНБ) НАНА.
На встрече приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, председатель Ясамальской районной организации ПЕА Бахтияр Набиев, заведующая Отделом по внешним связям и работе с международными организациями аппарата Президиума НАНА доктор философии по биологии, доцент Эсмира Алирзаева, заведующий Отделом по связям с общественностью, печати и информации аппарата Президиума НАНА доктор философии по филологии, доцент Агагусейн Шукюров, директор ЦНБ доктор философии по техническим наукам, доцент Гусейн Гусейнов и сотрудники ЦНБ.
Вначале была почтена светлая память общенационального лидера Гейдара Алиева, к бюсту гениального руководителя в фойе ЦНБ были возложены свежие цветы.
Затем президент НАНА академик Иса Габиббейли подробно рассказал гостю, который внёс особый вклад в расширение научных и культурных связей между странами тюркского мира, об истории создания библиотеки, учредителях НАНА, чьи бюсты представлены в фойе ЦНБ, и их научной и творческой деятельности.
Азиз Санджар ознакомился с изданиями, которые были преподнесены в дар библиотеке представительствами различных стран в Азербайджане и хранятся в Дипломатическом фонде в зале «Академики», в том числе со стендами Турецкой Республики и Турецкой Республики Северного Кипра. Говоря о национальной концепции «Одна нация – два государства», характеризующей взаимоотношения между Азербайджаном и Турцией, руководитель НАНА подчеркнул, что в концепции Турецкая Республика Северного Кипра всегда подразумевается вместе с Турцией.
Всемирно известный учёный ознакомился также с фондом «Герои Карабахской войны», в котором хранятся более 3000 данных и 1500 книг, видеоматериалов и фотографий, связанных с шехидами, гази, ветеранами и участниками Первой Карабахской войны, Апрельских и Товузских боёв, 44-дневной Отечественной войны, завершившейся исторической Победой. Помимо этого, Азиз Санджар ознакомился с фотографиями, сделанными общенациональным лидером Гейдаром Алиевым и Президентом Ильхамом Алиевым в Карабахе в различные годы, стендами «Архитекторы Победы» и «Мы – народ-победитель!», а также с картой Азербайджана, на которой запечатлены имена около трёх тысяч шехидов.
Далее участники встречи ознакомились с выставкой, организованной в Выставочном салоне библиотеки. На выставке демонстрируются газетные материалы, журналы, книги, фотографии и видеоматериалы, связанные с основными сторонами жизни и деятельности выдающегося ученого Азиза Санджара.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что для доведения представленных на традиционной выставке материалов до широкой аудитории робот «RoboRek» представляет эти материалы в видео-формате.
Сказав, что испытывает чувство гордости от того, что всемирно известный ученый посетил библиотеку, директор ЦНБ доктор философии по техническим наукам, доцент Гусейн Гусейнов подчеркнул, что деятельность Азиза Санджара широко освещается в библиотеке.
Затем лауреат Нобелевской премии профессор Азиз Санджар выразил удовлетворение посещением Академии наук, в том числе ЦНБ, и подарил библиотеке свою книгу «Hayatı və bilimi» («Жизнь и наука»).